Pagal švietimo ir mokslo ministro 2005 metų įsakymą, kiekvieno darželio auklėtojos turi apsirašyti pavyzdinį auklėtojo pareigybės aprašymą, kuriame ir nurodyta, kaip auklėtojos turi ugdyti vaikus.
Aprašyme nurodoma, kad auklėtojas privalo turėti aukštąjį arba aukštesnįjį (specialųjį vidurinį, įgytą iki 1995 metų) išsilavinimą ir būti baigęs vieną iš mokytojų rengimo ikimokyklinėms įstaigoms arba edukologijos studijų krypties programų ir turintis auklėtojo kvalifikaciją.
Auklėtiojai, pagal aprašą, turi atsižvelgti į į vaiko raidos, vaikų kultūros dėsningumus ir siekti visų vaiko galių plėtotės, tikslingai ugdyti vaiko vertybines nuostatas, jausmus, mąstymą ir elgseną.
Auklėtojas turi, pirmiausia, organizuoti ir vykdyti ugdomąjį procesą: planuoti grupės ugdomąją veiklą, parinkti priemones, ugdyti vaikus. Prireikus, auklėtojas turi dalyvauti rengiant individualias vaikų ugdymo programas.
Taip pat jis turi sistemingai vertinti, fiksuoti vaikų daromą pažangą, apie vaikų pasiekimus informuoti tėvus ar globėjus. Auklėtojas turi teikti informaciją, pagal kompetenciją konsultuoti tėvus, kitus įstaigoje dirbančius specialistus ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais.
Auklėtojas pagal minėtą aprašą privalo užtikrinti savo darbo kokybę, o organizuojant ir vykdant ugdomąjį procesą grupėje, atsižvelgti į individualius vaikų ugdymosi poreikius ir amžių, įstaigos ikimokyklinio ugdymo programos tikslus, vadovautis ikimokyklinio ugdymo įstaigos higienos normomis ir taisyklėmis.Auklėtojos pagal aprašą taip pat privalo saugoti ir stiprinti vaikų sveikatą, garantuoti vaikų fizinį ir psichologinį saugumą grupėje, salėje, kitose įstaigos erdvėse, žaidimų aikštelėse ir kitur.
Dar viena auklėtojų pareiga – informuoti įstaigos administraciją apie vaiko turimas socialines ar sveikatos problemas, pastebėtą ar įtariamą vaiko teisių pažeidimą.
Auklėtojos priimti vaiką į grupę ir išleisti į namus gali tik su tėvais (globėjais), kitais suaugusiais asmenimis, turinčiais raštišką tėvų (globėjų) leidimą ar prašymą.
Galiausiai auklėtojas teisės aktų nustatyta tvarka atsako už savo darbo kokybę bei vaikų saugumą ugdymo proceso metu įstaigoje ir už jos ribų.
Kreipiasi retai
Lietuvos tėvų forumo tarybos narys Darius Trečiakauskas tv3.lt nurodė, kad tėveliai retai skundžiasi darželių auklėtojų elgesiu – per šiuos metus forumas, pašnekovo žiniomis, nesulaukė nė vieno tokio skundo.
„Tos problemos su vaikų ugdymu prasideda nuo darželio, tęsiasi mokyklose ir pereina į aukštąsias mokyklas. Kas liečia darželius, tų klausimų tenka spręsti, bet jie nebūna tik dėl auklėtojos – dažniau būna dėl valdžios sprendimų. Labai gerai pamenu, kad savo laiku Vilniaus meras buvo sugalvojęs į darželius tiekti šaldytą maistą. Tuomet Lietuvos tėvų forumas per nepilnas dvi savaites A. Zuokui padėjo 20 tūkst. tėvų parašų ir tas klausimas labai greitai išsisprendė teigiamai.
Pavienius atvejus, problemas tėvai bando kitais būdais išsispręsti, į mus nesikreipia. Be to, ir tie atvejai, kai darželio auklėtojai nelabai tinkamai elgiasi su vaikais, ko gero, nėra kasdienybė. Tai – daugiau išskirtiniai atvejai“, – kalbėjo D. Trečiakauskas.
Vilniaus darželio „Rudnosiukas“ vadovė Vaida Semėnienė tv3.lt nurodė, kad jų darželis turi ir vidaus taisykles, tačiau juose nėra nurodyta apie vaiko drausminimus – kad to negalima daryti, sako vadovė, yra savaime suprantama.
„Pas mus kvailų auklėtojų tikrai nėra. Man labai svarbu, kad auklėtoja būtų daugiausiai iki 35 metų amžiaus. Paskui jis tą energiją ir gyvenimo džiaugsmą praranda. Jaunas žmogus į viską žiūri truputėlį kitaip. 45-erių metų moteris vargiai voliosis su vaikais kieme ir mėtytis lapais. O tokių dalykų, kad vaikai būtų mušami ar dar kažkas – nėra pas mus tokių dalykų.
Prieš priimant žmogų į darbą, mes papasakojame darbuotojams mūsų politiką. Visgi mes sakome, kad blogų vaikų nėra – jeigu auklėtoja nesusitvarko su vaiku, tai jos problema“, – teigė ji.
Kauno darželis „Bitutė“ pateko į skandalą, kuomet Leonora B., jame palikusi savo dvimetį sūnų, turėjo jį skubiai vežti į ligoninę. Išaiškėjo, kad vaikui trečiadienį buvo sugirdyta stiprių psichotropinių vaistų – įtariama, kad tam, kad vaiką nuramintų. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.