Marijampolė išsirinko naują merą – šiandien nuvertus partijos Tvarka ir teisingumas narį Rolandą Jonikaitį, į mero kėdę sugrįžo socialdemokratas Vidmantas Brazys. Jis Marijampolės savivaldybei vadovavo dvi kadencijas nuo 2000 iki 2007 metų, o naujoje taryboje ėjo mero pavaduotojo pareigas.
„Balsas.lt“ duomenimis, V. Brazys sugrįžo į miesto vadovo postą vos vieno balso persvara, keturiolikai tarybos narių iš 27 balsavus už.
V. Braziui tapus meru, į atsilaisvinusią mero pavaduotojo vietą pirmadienio pavakarę 17 balsų persvara iš 25 balsavusiųjų išrinktas vienintelis Liberalų sąjūdžio atstovas taryboje – Gintautas Stankevičius.
Po praėjusią savaitę pareikšto nepasitikėjimo Marijampolės meras „tvarkietis“ R. Jonikaitis šiandien buvo atstatydintas iš pareigų. Neeiliniame tarybos posėdyje 16 narių balsavo už mero nušalinimą nuo posto, 7 susilaikė, 4 pasisakė prieš.
Penkiolika savivaldybės tarybos narių praėjusią savaitę pasirašė pareiškimą dėl nepasitikėjimo meru. Po pareiškimu pasirašė ne tik opozicijos atstovai, bet ir valdančiojoje koalicijoje esantys socialdemokratai. Būtent dėl jų balsų persvaros prieš metus R. Jonikaičiui rengta interpeliacija žlugo. Tada buvo sutarta, kad mero postas atiteks R. Jonikaičiui, vicemero - socialdemokratui Vidmantui Braziui. Tačiau artėjant rinkimams atsirado nesutarimų – R. Jonikaitis siekė tapti Seimo nariu toje pačioje rinkimų apygardoje, kurioje kandidatavo ir socialdemokratas Algis Rimas. Merui netekus socdemų paramos, tarybos narių balsų jau pakako, kad jis būtų nuverstas.
R. Jonikaitį tarybos nariai kaltina savivaldybės tarybos veiklos reglamento reikalavimų nesilaikymu – į tarybos posėdžių darbotvarkes teikiami klausimai nėra apsvarstyti tarybos komitetuose, nesuderinti su savivaldybės administracijos specialistais, o kai kurių klausimų sprendimų projektai pateikiami prieš pat tarybos posėdį.
Tarybos nariai taip pat piktinasi, kad per pusantrų metų meras nepasiūlė sudaryti tarybos kolegijos, nepateikė tarybai svarstyti, kokios funkcijos pavedamos atlikti mero pavaduotojui. Interpeliacijos autoriai piktinasi, kad meras daugelį sprendimų priima vienas. „Meras visais klausimais sprendžia vienas“, - rašoma pareiškime. Taryba iki šiol nėra informuota, kokias funkcijas atlieka mero politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai, jų pareigų ir veiklos sritys nėra aiškios.
Pareiškime rašoma, kad R. Jonikaitis naudojasi tarnybine padėtimi, dalija Marijampolės savivaldybės gyventojams pažadus, kurių įgyvendinimas yra ne jo kompetencijoje. Piktinamasi, kad partijos Tvarka ir teisingumas narys R. Jonikaitis ypatingai savo tarnybine padėtimi naudojosi dalyvaudamas rinkimuose į Seimą. Negana to, sudarė sąlygas tuo pasinaudoti ir savo bendrapartiečiams.
„Stebint mero kartais daromą neteisėtą veiklą manome, kad merui R. Jonikaičiui stinga vadybos ir teisinių žinių, Įstatymo ir Reglamento nuostatų išmanymo, kas yra labai svarbu mero pareigas einančiam asmeniui“, - teigiama pareiškimo pabaigoje.
Tuo tarpu pats R. Jonikaitis po nepasitikėjimo pareiškimo teigė, kad tarybos narių nepasitenkinimas yra nemotyvuotas ir kad pagrindinis tikslas – po Seimo rinkimų persidalyti valdžią. Anot jo, konservatoriai keršija, kad formuojant tarybą partija Tvarka ir teisingumas prisidėjo prie kitos tuo metu besikūrusios daugumos, o socialdemokratai siekia į mero postą pasodinti savo partijos narį.
Nuversti R. Jonikaitį bandyta jo darbo pradžioje, tačiau tuomet interpeliacija nepavyko. Jos iniciatoriai kreipėsi į Kauno apygardos teismą išsiaiškinti, ar nebuvo pažeista balsavimo procedūra, ir teismą laimėjo, bet R. Jonikaitis šią nutartį apskundė aukštesnės instancijos teismui. Bylos baigtis dar neaiški, bet ji nebetrukdo skelbti kitą nepasitikėjimą, nes po pirmojo yra praėję daugiau negu metai.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.