Į korupcijos skandalą įklimpęs buvęs Statybos ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas Mykolas Buzys realios laisvės atėmimo bausmės išvengė pareigūnams savo iniciatyva atskleidęs maždaug porą metų Panevėžio savivaldybėje sistemingai veikusią buvusių jos vadovų organizuotą nusikalstamą grupuotę.
Pats M.Buzys atsipirko laisvės atėmimu vieneriems metams ir šešiems mėnesiams bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams. Per tą laiką valstybės tarnautojas įpareigotas nepranešus teisėsaugos institucijai neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau nei septynioms paroms. Šis Panevėžio apylinkės teismo teisėjos Daivos Gadliauskienės paskelbtas nuosprendis per 20 dienų dar gali būti apskųstas aukštesnės instancijos Panevėžio apygardos teismui.
Trylika metų Panevėžio savivaldybėje išdirbęs M.Buzys į teisiamųjų suolą sėdo už beveik 40 tūkst. litų paimtą kyšį.
Mainais remontavo garažą
Savivaldybės Statybos ir statinių priežiūros skyriaus vedėjo pareigas ėjęs M.Buzys buvo atsakingas ir už viešųjų pirkimų konkursų organizavimą. Skelbiant konkursus iki 350 tūkst. litų vertės statybos darbams atlikti, rangovai buvo parenkami apklausiant įmones.
2008-aisiais M.Buzys sutiko savo pažįstamą statybų bendrovės „Lavija“ vadovą Algimantą Katkų. Šis valdininkui užsiminė norintis gauti kokį nors Savivaldybės užsakymą. Kaip tik tuo metu Savivaldybė ketino rengti konkursą J.Miltinio gimnazijos sporto salės ir persirengimo kambariams suremontuoti. Mainais už pažadą padėti „Lavijai“ jį laimėti M.Buzys užsiprašė suremontuoti tuščias patalpas garažų bendrijoje Ateities g. Valdininkas išrinktas jos pirmininku.
Su tokiu sandėriu sutikusiam A.Katkui buvo leista pačiam pasirinkti Savivaldybės konkurso dalyvius ir su jais sutarti dėl siūlomos kainos.
A.Katkui toks susitarimas atsiėjo 6000 litų – tiek įmonės vadovui kainavo garažų bendrijoje įrengti administracines patalpas.
Vėliau M.Buzys bendrijos narių ataskaitiniame susirinkime buvo užsiminęs, kad norėtų šias patalpas įsigyti, tačiau jos taip ir nebuvo parduotos ir tebėra bendrijos nuosavybė.
Atsilygindamas M.Buzys Savivaldybės pasiūlymus dalyvauti konkurse mokyklos patalpoms remontuoti išsiuntinėjo A.Katkaus nurodytoms statybos įmonėms. Su šiomis verslininkas buvo sutaręs, kad jų siūlomos paslaugų kainos bus aukštesnės už „Lavijos“.
Už valdininkui duotą kyšį Savivaldybės užsakymą pelnęs A.Katkus nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas.
M.Buzys savo kaltę pripažino. Skyriaus vedėjas tikino veikęs vienas, savo sprendimų nederinęs su Savivaldybės vadovais.
Turtus krovėsi iš kyšių
Skirdamas M.Buziui bausmę teismas atsižvelgė į tai, kad šis savo iniciatyva teisėsaugos institucijoms atskleidė Panevėžio savivaldybėje ilgą laiką ir sistemingai veikusią aukštų jos tarnautojų suburtą ir jų vadovaujamą organizuotą nusikalstamą grupuotę. Jos aplinkybes dar tebenarplioja prokurorai. Toks M.Buzio atvirumas itin apsunkino teismo tebelaukiančių buvusių jo vadovų, partijos „Tvarka ir teisingumas“ narių – buvusio vicemero Kastyčio Vainausko ir administracijos direktoriaus pareigas ėjusio Stasio Karčinsko padėtį. Aukštus valdžios postus užėmę partijos bendražygiai iš Savivaldybės Specialiųjų tyrimų pareigūnų su ant-rankiais buvo išvesti daugiau nei prieš metus, netrukus po M.Buzio sulaikymo.
Šiam padedant prokurorams pavyko išsiaiškinti sistemą, kuria keletą metų sėkmingai galėjo naudotis Panevėžio vadovai.
Kyšininkavimu įtariami S.Karčinskas ir K.Vainauskas kartu su jau nuteistuoju M.Buziu per porą metų iš Savivaldybės užsakymų siekusių statybinių organizacijų galėjo paimti maždaug 100 tūkst. litų kyšį. Iš jų 38 400 litų atiteko M.Buziui. Jam teismo sprendimu už tokią sumą konfiskuota turto.
Įtariama, kad trims valdininkams šimtatūkstantinį kyšį galėjo sukrauti penkios statybinės organizacijos.
Inga Kontrimavičiūtė