Kovo 4 dieną pietvakarių Anglijos mieste Solsberyje be sąmonės ant suoliuko šalia vieno prekybos centro buvo rasti buvęs Rusijos karinės žvalgybos (GRU) pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo 33 metų dukra Julija. Britų pareigūnai sako, kad buvo panaudota kažkokia nervus paralyžiuojanti medžiaga.
S. Skripalis 2004 metų gruodį buvo suimtas Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) ir vėliau nuteistas už šnipinėjimą Britanijai. 2010 metais jis buvo paleistas per Rusijos apsikeitimą šnipais su JAV ir įsikūrė Jungtinėje Karalystėje, suteikusioje jam prieglobstį. Jis gyveno Solsberyje.
Vakaruose dėl jo apnuodijimo įtariama Rusija, bet šioje šalyje reakcija buvo visai kitokia.
„Jei apie tai pagalvoji, na, vieninteliai, kam naudingas šio buvusio GRU pulkininko nunuodijimas, yra britai“, – sekmadienį per savo naujienų laidą sakė vienas įtakingiausių Rusijos žiniasklaidos figūrų Dmitrijus Kiseliovas.
Koks britų motyvas? „Tiesiog pakurstyti savo rusofobiją“, – postulavo D. Kiseliovas.
Jo savaitinė laida, rodoma per valstybinę televiziją „Rossija 1“, šalyje laikoma pirmiausia Kremliaus balsu. Joje liaupsės prezidentui Vladimirui Putinui derinamos su užuominomis apie Vakarų suktumą ir nekompetenciją.
Laidos segmentas apie S. Skripalį atitinka automatišką Rusijos pareigūnų reakciją beveik visą Vakarų reiškiamą kritiką aiškinti antirusišku šališkumu. Skrupulų neturinčių politikų skatinamas įspūdis, kad Rusija yra išankstinio nusistatymo taikinys, yra svarbus V. Putino populiarumo elementas jam siekiant ketvirtos kadencijos kovo 18 dienos rinkimuose.
Vienas populiariausių Rusijos laikraščių „Komsomolskaja pravda“ citavo buvusį specialiųjų tarnybų agentą Michailą Liubimovą, sakiusį, kad dėl S. Skripalio nebūtų verta vargti.
„Skripalis buvo išsiųstas į Vakarus per apsikeitimą; tai reiškia, kad jis mums visiškai neįdomus. Jis – smulkmė“, – sakė M. Liubimovas.
„Komsomolskaja Pravda“ straipsnyje buvo kone juokaujama.
„Ūkanotajame Albione subrendo naujausias šnipų skandalas su antirusiškais tonais“, – rašoma straipsnio pradžioje. Toliau jame sakoma: „Akivaizdu, kad laikantis senos tradicijos visi šunys bus sukarti ant Maskvos.“
Užsienio skaitytojams skirta Rusijos žiniasklaida laikosi tokio paties pasipiktinimo ir pajuokos tono, kaip ir auditorijai šalies viduje skirta žiniasklaida.
„Britai garsėja savo dramatiniais sugebėjimais, kai kalbama apie Šaltojo karo šnipinėjimo istorijas ir paslaptingas žmogžudystes. Prisiminkite Ianą Flemingą (Ijaną Flemingą), Johną Le Carre (Džoną Le Karė) ir Agathą Christie (Agatą Kristi)", – pakomentavo valstybinė angliška naujienų svetainė „Sputnik News“.
„Tačiau šios savaitės epizodas su buvusio rusų šnipo apnuodijimu ant viešo parko suolelio žaviame Anglijos miestelyje turi įtartinai per daug dramos“, – sakoma komentare.
Sekmadienį D. Kiseliovas užsiminė apie galimą ryšį tarp apnuodijimo Solsberyje ir būsimo pasaulio futbolo čempionato. Tai, kad Rusija laimėjo teisę rengti nuo birželio vidurio iki liepos vidurio truksiantį čempionatą, yra tarp pasiekimų, kuriuos V. Putinas gali minėti per savo rinkimų kampaniją.
D. Kiseliovas užsiminė, kad S. Skripalio ir jo dukters apnuodijimas galėtų būti „specialioji operacija“, siekiant pateisinti čempionato boikotą.
S. Skripalis, kaip demaskuotas šnipas, nebuvo labai naudingas Britanijai, bet „kaip apnuodytas, sergantis žmogus jis labai naudingas“, sakė D. Kiseliovas.
Jo laidoje buvo ir reportažas iš Britanijos. Reporteris pažymėjo, kad Solsberis yra už maždaug 20 minučių kelio nuo mokslo parko „Porton Down“ laboratorijų, kur Britanija kūrė cheminius ir bakteriologinius agentus.
„Tačiau britų spauda ir specialiosios tarnybos neįtaria“ jokio britų dalyvavimo, sakė reporteris Aleksandras Chabarovas.
Kitos valstybinės televizijos, „Pervyj kanal“, vedėjas Kirilas Klemeinovas reportažą apie šį atvejį pradėjo grėsmingai. Jis turįs perspėti visus, kas svajoja apie karjerą S. Skripalio pavyzdžiu.
„Išdaviko profesija viena pavojingiausių pasaulyje, – sakė K. Klemeinovas. – Labai retai tie, kurie ją pasirenka, ramiai gyvena iki garbaus amžiaus.“
„Alkoholizmas, narkomanija, stresas ir depresija yra neišvengiamos profesinės išdaviko ligos, nulemiančios širdies smūgius ir net savižudybes“, – pridūrė K. Klemeinovas.