Kaip jau rašėme praėjusiame „Akistatos“ numeryje, Rusijoje, Tulos srityje, buvo nuteisti su Kauno Agurkiniais susiję narkotikų vežėjai. Jie iš vienos įmonės buvo pagrobę beveik dvi tonas prekursorių.
Legalūs chemikalai
Prekursoriai – tai pirminės medžiagos, kurios naudojamos sintetinių narkotikų gamyboje. Žinoma, kad Rusija yra įvairiausių žaliavų tiekėja visam pasauliui. Taip atsitiko ir su tais prekursoriais, nes jų gamyba šioje šalyje ilgą laiką buvo legali. Jau tada Kovos su narkotikais skyriaus pareigūnai buvo nustatę schemą, kaip metilbenzilketonas (MBK) kontrabanda iš Rusijos per Lietuvą išvežamas į Vakarų Europą, kur pogrindinėse laboratorijose virsdavo amfetaminu, metamfetaminu, ekstazi ir kitais sintetiniais narkotikais ir tokiu pavidalu grįždavo atgal į Rusiją. Iš tonos MBK buvo pagaminama apie 900 kilogramų narkotikų. Įdomiausia tai, kad rusų teisėsaugininkams tą kelią parodė jų kolegos iš Vokietijos.
2010 metų balandį Rusijoje įsigaliojo įstatymas draudžiantis prekursorių gamybą ir už jo pažeidimą numatantis bausmes net iki gyvos galvos.
2008 metais, dar tuo laiku, kai prekursorių gamyba buvo legali, Pskovo srities teisėsaugininkai sulaikė partiją MBK, kuri kontrabanda iš Permės buvo vežama į Lietuvą. Tie prekursoriai buvo pagaminti gamykloje „Trivektras“. Tuo metu jos direktoriumi dirbo Pavelas Kudriavcevas, o jo jaunesnis brolis užėmė vykdomojo direktoriaus pareigas. Tą konfiskuotą chemikalų partiją saugoti perdavė įmonei „Chimtechpromas“. Įdomu tai, kad abi įmonės buvo už tos pačios tvoros.
Nuteisė keturis
Pasikeitus įstatymui, 2010 gegužę, Kovos su narkotikais skyriaus pareigūnai ėmė ieškoti užmirštos MBK partijos. Buvo iškrėstos abi įmonės ir nustatyta, kad dingo 43 talpos su MBK.
Pradėtas tyrimas užvedė ant pėdsakų. Pasirodė, kad talpos su prekursoriumi buvo išvežtos pateikus suklastotus važtaraščius. Iš Permės MBK buvo išvežtas į Tulos srities Kimovsko miestą. Pavyko nustatyti ir vežėjus. Kaip rašoma teismo sprendime, keturių narių organizuotą grupuotę subūrė Remigijus Penkauskas. Joje taip pat buvo Ivanas Kostiukievičius, Andrejus Ovčinikovas ir Ilja Kudriavcevas, „Trivektro“ įmonės generalinio direktoriaus sūnus. Vyrai atvežė prekursorių į Kimovską ir čia už beveik 7 milijonus rublių „pardavė tardymo nenustatytiems asmenims“. Taigi, Kimovsko rajono teismas R. Penkauskui skyrė devynių metų laisvės atėmimo bausmę, kurią jis turės atlikti griežto režimo pataisos darbų kolonijoje. I. Kostiukievičius – šešis, A. Ovčinikovas ir I. Kudriavcevas – po trejus metus praleis bendrojo režimo pataisos darbų kolonijoje.
Garsėja Europoje
Nors ir nenustatyti šios prekursorių partijos pirkėjai, tačiau neabejojama, kad narkotikų gamybai reikalinga žaliava buvo parduota lietuviams, kurie arba ją išvežė į Olandiją ar Belgiją, arba pasiliko Lietuvoje. Tiek Latvijos, tiek Estijos, tiek Skandinavijos teisėsaugininkai vienu balsu tvirtina, kad anksčiau į jų šalis sintetiniai narkotikai būdavo įvežami iš Olandijos, o dabar amfetaminas ir metamfetaminas į šias šalis patenka dažniausiai iš Lietuvos. Kaip tik mūsų ir kaimyninės Lenkijos nusikalstamos grupuotės kontroliuoja šį rinkos segmentą. Lietuviai šių narkotikų sočiai pasigamina ir sau, ir tiekia kaimynams.
Šių metų pradžioje paskelbtame bendrame Europos Komisijos ir Europolo raporte apie ES šalių narkotikų rinką teigiama, kad Lietuvos nusikalstamos grupuotės yra vienos didžiausių metamfetamino gamintojų Baltijos šalyse, o šiuo kvaišalu jos aprūpina ne tik Skandinavijos, bet ir Jungtinės Karalystės bei Rusijos rinką. Europolo duomenimis, Lietuvos nusikalstamų grupuočių įtaka narkotikų versle stiprėja ir Ispanijoje.
Tame pačiame raporte teigiama, kad Europoje neteisėta metamfetamino gamyba sutelkta ir Čekijoje. Tačiau čia vyrauja daugiausia nedidelės virtuvinės laboratorijos, kurių per metus uždaroma daugiau nei trys šimtai. Anot tyrimo, Lietuvoje ir Lenkijoje naudojamos didelių pajėgumų apimties šių narkotikų gamybos laboratorijos.
Gamintojai – už grotų
Teisėsaugos pareigūnų duomenimis, Lietuvoje nuolat veikia 15–18 organizuotų nusikalstamų grupuočių, kurių pagrindinė veikla – narkotikų įgijimas, gabenimas ir realizavimas. Vien į nelegalią prekybą narkotikais įsitraukę daugiau kaip 10 000 Lietuvos piliečių.
Lietuvos policija gana dažnai praneša ir apie narkotikų gamintojų sulaikymą. Kiekvienais metais minint Lietuvos kriminalinės policijos dieną paskelbiami geriausi metų sekliai, kuriems įteikiami specialūs atminimo ženklai „Metų seklys“, o pačiam išmintingiausiajam kartu su titulu atitenka ir simbolinė Šerloko Holmso pypkė. Taip jau atsitiko, kad ne kartą išmintingiausiais sekliais buvo paskelbti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalistai, demaskavę narkotikų gamintojus.
Kartą pypkė buvo skirta už tai, kad po trejus metus trūkusio operatyvinio tyrimo, Kauno pareigūnai nuošalioje sodyboje Alytaus rajone, Simno seniūnijos Metelytės kaime, surado pogrindinę psichotropinių medžiagų laboratoriją ir sutriuškino narkotikų gamintojų gaują.
Ši laboratorija buvo labai nuošalioje vietoje prie Simno ežero. Aplink jokių kaimynų – tik už kelių šimtų metrų gyveno vietinis kunigas. Tad sekliams stebėti sodyboje organizuojamą veiklą buvo labai nepalankios sąlygos. Teko gulėti ant žemės, po atviru dangumi, lyjant lietui. Tačiau pareigūnų vargas pasiteisino.
Sodyboje atliktos kratos rezultatai buvo stulbinantys. Surasta laboratorinė įranga, paimta per 100 kilogramų jau pagaminto metamfetamino bei medžiagos, parengtos dar tokiam pačiam kiekiui pagaminti. Dalis pagamintos produkcijos buvo supilstyta į bulvinius maišus. Realizavę minėtą produkciją, nusikalstamos grupuotės nariai būtų gavę mažiausiai per 1 mln. neteisėtų pajamų (gatvės rinkoje tas kiekis būtų buvęs vertas maždaug 4 mln. litų). Paimti cheminių medžiagų kiekiai rodė, kad šios grupuotės gamybos mastai buvo didžiuliai. Lietuvoje tokios gamybos apimties iki tol nebūta.
Tęsiant operaciją, sulaikyta 12 nusikalstamam susivienijimui, kuris buvo įvardintas kaip Alfuko grupuotė, priklausančių asmenų, per kratas surasta ir paimta šaunamųjų ginklų, narkotinių ir psichotropinių medžiagų, įrangos joms gaminti, padirbtų dokumentų, labai dideli kiekiai kitų cheminių medžiagų (spirito, gyvsidabrio ir pan.), įrengimai, blokuojantys bei aptinkantys ryšio signalus, radijo ryšio priemonės, kuriomis nusikaltėliai bendravo tarpusavyje.
Nors gamyba buvo organizuota Lietuvoje, tačiau pagrindinė pagamintų psichotropinių medžiagų dalis buvo skirta Skandinavijos šalių rinkai, kita dalis – Latvijai, todėl tyrimo metu buvo aktyviai bendradarbiaujama su šių šalių teisėsaugos institucijomis. Nustatyta, kad nusikalstamo susivienijimo nariai buvo užmezgę ryšius ir su Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos, Ispanijos, Olandijos, Skandinavijos ir kitų šalių nusikaltėliais. Nusikaltėliai neapsiribojo tik metamfetamino gamyba ir platinimu, o ieškojo naujų narkotinių medžiagų įsigijimo ir kontrabandos kelių.
Šiuo metu šios grupuotės nariai jau nuteisti. Ilgiausia laisvės atėmimo bausmė – 20 metų nelaisvės – skirta šios grupuotės įkūrėjui ir vadeivai Alfonsui Želviui-Alfukui. 18 metų skirta ir jo svainiui Arūnui Karčiauskui-Gruiniui. Ilgus nelaisvės metus už grotų turės praleisti ir kiti grupuotės nariai.
Tyrimas dar tęsiamas
Šių metų seklių konkurso nugalėtojais – ir vėl už narkotikų gamybos laboratorijos išaiškinimą – tapo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalistai.
Dar pernai pareigūnai gavo kriminalinės žvalgybos informaciją apie vieną, anksčiau policijai nežinomą kaunietį, galimai susijusį su narkotikų versle dalyvaujančiais asmenimis. Ėmus jį sekti pareigūnai iš karto atkreipė dėmesį į jo ypatingai konspiratyvų elgesį. Atvykęs prie kokio nors objekto savo automobilį jis pastatydavo gerokai toliau, o į reikiamą vietą eidavo pėsčiomis. Važiuodavo skirtingais maršrutais, be to, nuolat kontroliuodavo iš paskos važiuojančius automobilius.
Tačiau pareigūnams pavyko susekti, kad Kauno rajone, Berlainių kaime esančioje nuošalioje sodyboje gaminami narkotikai. Nusikaltėliai buvo įsigiję šiuolaikinę mobilią narkotikų gamybos laboratoriją. Pasak ekspertų, kauniečių turėta technologija leido iš vieno litro žaliavos, pridėjus tam tikrų priedų, pagaminti beveik kilogramą amfetamino. Buvo sulaikyti 4 įtariamieji.
Tuoj po sulaikymo pareigūnai atliko dar 20 kratų įvairiose patalpose, susijusiose su organizuotos grupės vykdyta veikla. Jų metu buvo rasta daugiau nei du kilogramai ką tik pagaminto amfetamino, visa įranga, reikalinga amfetamino gamybai (presai, vakuuminio įpakavimo aparatas ir kt.) bei nemažas kiekis cheminių medžiagų, skirtų narkotinių medžiagų gamybai.
Taip buvo užkirstas kelias tolesnei organizuotos grupės veikai, kuri iš turimų žaliavų būtų galėjusi pagaminti apie 190 kilogramų amfetamino. Jį pardavus juodojoje rinkoje vyrai būtų turėję apie 7 mln. litų pajamų. Šioje byloje tyrimas dar nebaigtas.
Tomis pačiomis dienomis apie tai, kad likvidavo metamfetamino gaminimo fabrikėlį pranešė ir Klaipėdos policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai (ONTB). Čia per policijos operaciją paimti beveik 3 kilogramai kvaišalų. Daugiau apie narkoprekeivius galite pasiskaityti knygoje „Mirties pardavėjai“.
Tik faktai
Amfetaminas ir metamfetaminas
Daugelyje Europos šalių amfetaminai (tai bendras pavadinimas, apimantis ir amfetaminą, ir metamfetaminą) yra antra (po kanapių) iš dažniausiai vartojamų neteisėtų narkotinių medžiagų. Amfetaminas ir metamfetaminas yra centrinės nervų sistemos stimuliantai.
Vidutinė mažmeninė amfetamino kaina svyruoja nuo 10 iki 22 eurų už gramą. Narkotikų vartojimo paplitimo įverčiai rodo, kad amfetaminų yra bandę maždaug 13 mln. europiečių, o maždaug 2 mln. vartojo šį narkotiką per pastaruosius metus. Amfetaminus, kaip pagrindinį vartojamą narkotiką, nurodo nedidelė dalis gydytis pradedančių asmenų – maždaug 6 proc. (23 000 pacientų) 2010 metais įregistruotų narkotikus vartojančių pacientų.
Amfetaminų vartojimas siejamas su įvairiu ūmiu kenksmingu poveikiu, įskaitant jaudinimąsi, galvos skausmą, drebulį, pykinimą, pilvo dieglius, prakaitavimą, galvos svaigulį ir apetito sumažėjimą. Esant širdies ir kraujagyslių sistemos patologijai, amfetaminų vartojimas gali sukelti sunkius ir net mirtinus padarinius (miokardo išemiją ir infarktą). Be to, vartojant šiuos narkotikus ilgą laiką, nustatyta žala smegenims ir nervų sistemai, psichozė, įvairių asmenybės ir nuotaikos sutrikimų.
Esama patikimų įrodymų, kad nuolat intensyviai vartojant amfetaminus, atsiranda priklausomybės nuo šio narkotiko sindromas. Su tuo susijusiems nutraukimo simptomams priskiriamas potraukis ir depresija, taip pat padidėjusi savižudybės rizika.
Amfetaminus švirkščiantis, padidėja pavojus užsikrėsti infekcinėmis ligomis (ŽIV ir hepatitu), o dėl tarp amfetamino vartotojų labai paplitusio seksualiai pavojingo elgesio kyla didesnis pavojus užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis. Be to, neigiamą įtaką sveikatai gali turėti maisto ir miego trūkumas. Amfetaminus vartojančių motinų kūdikiai sveria mažiau, gimsta anksčiau, vaisius dažniau serga.
Šaltinis: „Mirties pardavėjai“
Petras KURMELIS