Teismai, piketai ir parašų rinkimas partijai įsteigti. Tokiais rūpesčiais dabar gyvena Drąsiaus Kedžio, kurio žūtis, prokurorų teigimu, tebuvo nelaimingas atsitikimas, artimieji.
Prokuratūra nutraukė 2010 metų balandžio 17 dieną pradėtą tyrimą dėl D. Kedžio mirties aplinkybių nustatymo ir pareiškė, jog dviem žmogžudystėmis įtariamo vyro mirtis – nelaimingas atsitikimas: būdamas girtas D. Kedys tiesiog užspringo savo skrandžio turiniu.
Tokią išvadą Lietuvos ekspertai jau buvo pateikę iškart po atlikto skrodimo, tačiau D. Kedžio artimieji, šiame tyrime pripažinti nukentėjusiais, su tokiomis išvadomis nesutiko ir kreipėsi į nepriklausomus ekspertus. Šie buvo iškėlę versiją, jog D. Kedys galėjo nuskęsti. Vis dėlto tokią versiją paneigė švedai, kurių pagalbos, tiriant mirties aplinkybes, paprašė prokurorai.
Švedijos nacionalinės teismo medicines tarnybos ekspertai sutiko su lietuvių išvadomis, jog D. Kedys mirė užspringęs, tik, anot jų, sužalojimai ant kūno atsirado iki mirties, o ne po jos, kaip teigė mūsų ekspertai. Švedijos specialistai savo išvadoje taip pat teigė, jog nors mirusiojo skrandyje rasta vandens, jo kiekis per mažas, jog būtų galima daryti išvadą, jog D. Kedys nuskendo. Be to, anot švedų, D. Kedžio mirčiai įtakos turėjo išgertas didelis svaigalų kiekis (jo kraujyje buvo rasta net 3,6 promilės alkoholio). Tačiau nustatyta, jog prievarta mirusysis nebuvo girdomas, o svaigalus vartojo pats.
Išvadų negavo
Nutraukę tyrimą prokurorai patikino, jog D. Kedžio artimieji dar gali galvoti apie ekshumaciją, tačiau tam turės pateikti svarių argumentų. Be to, šį nutarimą artimieji gali skųsti aukštesniam prokurorui ir teismui. Vis dėlto, anot pareigūnų, vargu ar apskundus tokį sprendimą bus ko nors pasiekta – juk buvę atlikti visi reikalingi tyrimai ir veiksmai.
„Apie tai, jog tyrimas dėl Drąsiaus mirties nutrauktas, sužinojome iš televizijos. Jokio dokumento apie tai iš prokuratūros nesulaukėme, tačiau kai tik sulauksime, sprendimą tikrai skųsime, – „Akistatai“ sakė Audronė Skučienė. – Nežinia, kaip galima nutraukti tyrimą, jeigu dar nėra nei kraujo tyrimo duomenų, nepaimti ir neištirti tomografu darytų tyrimų rezultatai, pagaliau liko neatsakyti tokie akivaizdūs klausimai, kaip antai, kodėl pakrūmėje rasto D. Kedžio batai buvo visiškai sausi ir švarūs“.
Kita vertus, anot A. Skučienės, tokia tyrimo pabaiga – dėsininga. „Kitokių rezultatų vargu ar buvo galima tikėtis. Juk jau iš anksto aišku, kad visi su šia byla susiję asmenys uždūsta ir užspringsta patys“, – sakė moteris.
Tą pačią dieną, kai buvo paskelbta, jog tyrimas nutraukiamas, iš pareigų atsistatydino tyrimui vadovavęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Aidas Mažeika. Jis, 19 metų išdirbęs prokuratūroje, tikino, jog jo viena iš pasitraukimo priežasčių – garsioji pedofilijos byla ir dėl jos patiriamas spaudimas. Beje, pasirodžius informacijai, jog D. Kedžio dukterį esą tvirkinę verslininkas Andrius Ūsas, teisėjas Jonas Furmanavičius ir nežinomas vyras, vardu Aidas, internete buvo ėmę sklisti gandai, jog ieškomas Aidas kaip tik ir esąs A. Mažeika. Tiesa, ši versija greitai subliūško.
Prieš pasitraukdamas iš posto A. Mažeika dar spėjo pranešti, jog tyrime dėl to, kur beveik 7 mėnesius slapstėsi D. Kedys, yra „šiokių tokių duomenų“, bet kol kas juos paskelbti esą per anksti.
Rankų nenuleis
„Žadėjome turimą šukę su krauju, kurią radome apleistoje bazėje, netoli tos vietos, kur esą miręs D. Kedys, pateikti prokurorams, tačiau ir taip aišku, kokia bus jų išvada. Todėl turimą kraujo mėginį išsiuntėme ekspertams į Jungtinę Karalystę ir laukiame jų tyrimo rezultatų“, – sakė tiesos ieškanti ir rankų nenuleidžianti A. Skučienė.
Stiklo šukę su kraujo pėdsakais D. Kedžio artimieji pernai vasarą aptiko apleistame bunkeryje, kurį jiems nurodė aiškiaregė iš Vilniaus. Artimieji teigia, jog D. Kedys ten galėjo būti laikomas ir kankinamas, o vėliau iš ten nuvežtas prie marių ir nužudytas. Dalis ant šukės rasto kraujo buvo perduota Generalinei prokuratūrai, bet, ekspertų teigimu, kraujo per mažai, kad būtų galima nustatyti, kam jis priklausė. Tiesa, jie patvirtino, jog rastas kraujas tikrai žmogaus.
A.Skučienė nepailsdama organizuoja ir „Drąsiaus kelio“ judėjimo piketus. Prieš keletą dienų toks piketas vyko prie Generalinės prokuratūros. Iš nuotraukų, kuriuose užfiksuotas mirusio D. Kedžio kūnas, plakatus pasidarę piketuotojai norėjo susitikti su bent vienu iš prokurorų, bet tokių neatsirado.
„Bandėme šauktis bent vieno prokuroro, tačiau visi dalyvavo susirinkimuose ir buvo baisiai užimti. Neatsirado nei vieno, kuris būtų išėjęs su mumis pabendrauti“, – piktinosi A. Skučienė. Tiesa, netrukus pasirodžiusi prokuratūros atstovė išbarė piketuotojus dėl šiurpių plakatų demonstravimo. „Ta moteris mums aiškino, kad tokiais plakatais traumuojame vaikus. Tai, vadinasi, plakatai vaikus traumuoja, o pedofilai – ne, – retoriškai svarstė A. Skučienė. – Be to, juk plakatuose užfiksuotas ne nužudytas žmogus, kaip teigia prokurorai, o miręs sava mirtimi, tai kokio čia tada smurto vaizdavimas?“
Be to, A. Skučienė sakė organizuojanti partijai įkurti reikalingų parašų rinkimą. „Kažką juk reikia daryti. Blogiau tikrai nebus, jau ir taip baigia po teismus užtąsyti“, – teigė moteris.
Advokato nereikia
Po teismus jau daugiau kaip metus „tąsosi“ tiek D. Kedžio dukrelę globojanti jo sesuo Neringa Venckienė, tiek jo motina Laimutė Kedienė.
Į Utenos rajono apylinkės teismą, kuris pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą dėl nepagarbos teismui, L. Kedienė atvyko viena, be advokato.
Byla nebuvo pradėta nagrinėti iš esmės, nes į teismo posėdį dėl ligos neatvyko vienas iš trijų nukentėjusiais pripažintų Panevėžio apylinkės teismo teisėjų – Vytautas Krikščiūnas. Taigi teismas nusprendė tik apklausti kitus du teisėjus, kartu su V. Krikščiūnu nagrinėjusius garsiąją pedofilijos bylą. L. Kedienė pernai po to, kai Panevėžio apylinkės teismas nusprendė nutraukti pedofilijos bylą, žurnalistams pareiškė: „Čia nė vieno teisėjo nėra, čia trys banditai atėjo ir paskaitė nutartį“.
„Ji ne nusikaltėlė, kad jai reiktų advokato“, – sakė L. Kedienės sesuo A. Skučienė. Anot jos, D. Kedžio motina advokato nesivesianti nei į kitus teismo posėdžius. „Ūsas turėjo net keturis advokatus, tai yra suprantama. O mano sesuo nieko nepadarė, kad jai reiktų advokato. Nors teisme dalyvavę įžeistieji teisėjai dėjosi, jog vargšė pensininkė jiems teisiog gyvenimą sugriovė“, – sakė A. Skučienė.
Tą L. Kedienės ištartą frazę teisėjų kolegijos pirmininkas V. Krikščiūnas tada įvertino kaip nepagarbą teismui ir kreipėsi į Teisėjų tarybą.
Teisėjų taryba nusprendė V. Krikščiūno skundą perduoti Generalinei prokuratūrai, ši pradėjo ikiteisminį tyrimą L. Kedienės atžvilgiu. Tyrimą planuota pradėti ir dėl N. Venckienės tąkart ištartų žodžių, bet prieš tai reikėtų panaikinti jos kaip teisėjos imunitetą.
Generalinė prokuratūra šį ikiteisminį tyrimą pavedė atlikti Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorams. Jie atsisakė pradėti ikiteisminį tyrima N. Venckienės atžvilgiu. Ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas ir L. Kedienės ažvilgiu, nes jos pasakytuose žodžiuose prokuroras neįžvelgė nusikalstamos veikos. Teisėjų taryba šį Šiaulių apygardos prokuratūros nutarimą apskundė, o skundą peržiūrėjęs generalinis prokuroras liepė tyrimą atnaujinti.
N. Venckienė dėl pasakytų žodžių buvo apsvarstyta Teisėjų etikos ir drausmės komisijoje, pasiūlyta ją šalinti iš pareigų, bet ją išgelbėjo dekreto dėl atleidimo nepasirašiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Kitas K. Kedienės baudžiamosios bylos posėdis numatomas rugpjūčio 16 dieną.
Ekspertizė nukelta
Jau du kartus neįvyko D. Kedžio dukrelei paskirta ekspertizė. Pokalbyje su psichologais ji pati turės pasakyti, su kuo nori gyventi – ar su dabartine savo globėja, ar su motina Laimute Stankūnaite.
Šios ekspertizės sausio mėnesį Kėdainių rajono apylinkės teismo teisėjo V. Kondratjevo paprašė N. Venckienė. Pirmoji data buvo paskirta kovo 17 dieną, bet dėl užimtumo Kauno apygardos teisme N. Venckienė mergaitės į Vilnių nuvežti negalėjo. Už tai V. Kondratjevas N. Venckienei buvo skyręs 2000 litų baudą, tačiau Panevėžio apygardos teismas šią baudą panaikino.
Gegužės 18 dieną N. Venckienė su mergaite į Vilnių taip pat nenuvyko, nes mažoji susirgo. Nors teisėja apie tai, jog negali vykti į ekspertizę, turėjo pranešti V. Kondratjevui, ji to nepadarė. Teisėja neatsakė ir į V. Kondratjevo rašytinį prašymą paaiškinti, kodėl mergaitė nebuvo nuvežta į Vilnių. Už tokį elgesį N. Venckienei gresia bauda. Ar N. Venckienė piktnaudžiavo savo kaip globėjos teisėmis, paaiškės birželio viduryje.
V. Kondratjevo parengtą klausimyną, reikalingą ekspertizei atlikti, N. Venckienė buvo apskundusi. Ji pasipiktino, jog klausimyne beveik nebelikę jos pateiktų klausimų, ir apskundė jį Panevėžio apygardos teismui. Šis nusprendė, kad psichologams parengti klausimai yra tinkami, ir skundą atmetė.
Teismo medicinos instituto specialistai kitą ekspertizės datą paskyrė rugsėjo 9 dieną.
Prašo paremti
Tuo tarpu vis dar nežinia nuo ko saugoma buvusi D. Kedžio sugyventinė L. Stankūnaitė sukūrė tinklalapį, kuriame nurodė savo banko sąskaitą ir prašo piniginės paramos. „Žemai lenkiuosi žmonėms, nuoširdžiai palaikiusiems mane ir mano šeimą, kuomet tragiškai ir netikėtai praradome mums brangų, artimą žmogų – seserį, dukrą, mamą ir žmoną. (...) Nesu teisėja, kuri gerai išmanytų civilinių bylų nagrinėjimą ir jų subtilybes, kad galėčiau taip sumaniai vilkinti bylų procesą. Mano tikslas yra ne vilkinti procesą, mano tikslas kuo greičiau susigrąžinti dukrelę, – rašo L. Stankūnaitė. – Būsiu be galo dėkinga visiems, galintiems padėti mums su dukrele pradėti gyvenimą iš naujo, statant jį nuo pačių pamatų.“
Jau kuris laikas iš tėvų paramos gyvenančiai L. Stankūnaitei pinigų gali prireikti mažiau, jeigu jai teismo skirta 1300 litų bauda už Venckų šeimos apšmeižimą bus pakeista areštu. To siekia N. Venckienė, prašanti teismo baudą pakeisti areštu, nes L. Stankūnaitė nedirba ir neturi pinigų susimokėti. Savo ruožtu L. Stankūnaitė siekia išteisinimo ir tvirtina, jog kalbėdama apie tai, kad jos dukra buvo tvirkinta Venckų namuose, tik išreiškė savo nuomonę. Nutartis šioje byloje bus skelbiama birželio 23 dieną.
L. Stankūnaitei nieko nesiseka pasiekti ir rašant skundus dėl N. Venckienės elgesio. Prieš keletą savaičių Teisėjų etikos ir drausmės komisija, trečią kartą atvertusi naujus L. Stankūnaitės skundus, kuriais ji prašė kelti drausmės bylą Kauno apygardos teismo teisėjai, nusprendė naujos drausmės bylos nebekelti.
L. Stankūnaitė skunduose teigė, jog N. Venckienė pažemino teisėjos vardą ir parodė nepagarbą Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo teisėjai, kuri nagrinėjo šmeižto bylą. Skunde teigiama, kad N. Venckienė esą vėl vartojusi žodžius „iškrypėliai“ ir „išgamos“. „Kai turi tiek laisvo laiko, rašinėti skundus visai nesunku“, – yra sakiusi N. Venckienė.
Giedrė POTELIŪNAITĖ