Londone esanti „Neal's Yard Dairy“ bendrovė pranešė, kad prarado sūrių, kurių vertė siekia daugiau nei 300 000 svarų sterlingų (apie 360 tūkst. eurų), po to, kai įmonę apgavo pirkėjas.
„Sky News“ pranešama, kad vyras apsimetė Prancūzijos mažmenininkų tarpininku, didmeniniu platintoju.
„Neal's Yard Dairy“ pridūrė, kad tik po to, kai iš viso jam buvo nuvežta 950 sūrių, sužinojo, kad asmens tapatybė buvo netikra.
„Neal's Yard Dairy“ teigė, kad pavogti trijų rūšių sūriai „Hafod Welsh Organic Cheddar“, „Westcombe Cheddar“ ir „Pitchfork Cheddar“, yra laimėję daugybę apdovanojimų Didžiojoje Britanijoje.
Sūrio vagystės vyksta ir Italijoje: 2016 m. nusikaltėliai iš sandėlio Šiaurės Italijoje išsinešė apie 96 tūkst. eurų vertės „Parmigiano Reggiano“ sūrio.
Pranešama, kad iš viso per dvejus metus Italijoje buvo pavogta apie 7 mln. dolerių (apie 6,5 mln. eurų) vertės sūrio.
Problema tik didės visoje pramonėje, nes sūris tampa vertingesnis. Remiantis Nacionalinio statistikos biuro duomenimis, nuo 2022 m. sausio iki 2024 m. sausio mėn. Jungtinėje Karalystėje bendra maisto ir nealkoholinių gėrimų kaina pakilo maždaug 25 proc. Tuo tarpu sūrio vertė per vienerius metus išaugo labai panašiai.
„Sūrio gamyba yra daug energijos sunaudojantis verslas“, – sako pieno sektoriaus specialistas Patrickas McGuiganas. Taip yra todėl, kad gamybos procese pieną reikia pašildyti, o pagamintus sūrius reikia laikyti šaldytuvuose, kurie taip pat naudoja energiją.
Nusikalstamumas maisto pramonėje
„Tarp maisto ir organizuoto nusikalstamumo yra seniai nusistovėjęs ryšys“, – sako Andy Quinnas iš nacionalinio maisto nusikaltimų skyriaus.
Pasak A. Quinno, kai narkotikų karteliai ir kiti nusikaltėliai įsigilina į maisto verslo veiklą, jie pastebi kitas galimybes.
„Jie žino, kad už nusikaltimus, susijusius su maistu, baudžiama švelniau nei už narkotikų importą“, – sako A. Quinnas.
Štai kodėl pramonės žmonės skelbia, jog vogtas sūris dažnai siunčiamas į užsienio šalis, kuriose klesti juodoji maisto produktų rinka arba šiuo atveju, juodoji sūrio rinka.
Juodoji sūrio rinka užsienyje
„Sūris ir vynas yra du dažniausiai nelegaliai į Rusiją gabenami produktai“, – sako profesorius Chrisas Elliottas, Pasaulinio maisto saugos instituto įkūrėjas.
Po neteisėtos Krymo aneksijos 2014 metų kovą Europos Sąjunga ir kitos valstybės įvedė Rusijai ekonomines sankcijas. Po to, Rusijos vadovas Vladimiras Putinas uždraudė importuoti maisto produktus iš Vakarų šalių.
Daugelis rusų mano, kad vietinio sūrio kokybė neprilygsta draudžiamoms užsienio prekėms, todėl paklausa yra didelė. Po draudimo kai kurie griebėsi kraštutinių priemonių – vienas vyras buvo sučiuptas mėginęs iš Lenkijos į Rusiją įvažiuoti su 460 kg draudžiamo sūrio.
Nuo 2014 m. parduotuvių lentynose atsirado brangių sūrių iš šalių, kurios iki tol nebuvo žinomos sūrio pramonėje, pavyzdžiui, baltarusiškas kamamberas ir parmezanas.
Kai kurios įmonės europietišką sūrį importuoja į Baltarusiją, kur sukeičiama etiketė, kad sūrį būtų galima legaliai parduoti Rusijos parduotuvėse.
O pagal JAV federalines taisykles, draudžiama gaminti ar importuoti nepasterizuotus sūrius, brandintus trumpiau nei 60 dienų, todėl dėl šio draudimo susidaro juodoji žaliavinio pieno produktų rinka. 2015 metais už nepasterizuotų sūrių platinimą buvo iškelta baudžiamoji byla žmonių grupei, prekiaujančiai žaliaviniu pienu.
Maisto klastojimo pasitaiko ir JAV – kai kuriais atvejais pigūs ir net pavojingi ingredientai naudojami netikriems brangaus sūrio variantams gaminti, pavyzdžiui, parmezanui, pagamintam naudojant priedus, gautus iš medienos masės.
Stiprinamas saugumas
Italijos „Parmigiano Reggiano“ sūrių gamintojai teigė, kad juodoji sūrio rinka yra realiai egzistuojanti.
2022 m. Italijos sūrių gamintojai sugalvojo į kietą sūrio žievę įterpti mikroschemą. Tai padeda sumažinti vagysčių skaičių, bet taip pat reiškia, kad galima atpažinti padirbtą „Parmigiano Reggiano“.
„Neal's Yard Dairy“ taip pat teigia, kad ketina naudoti technologinius metodus, kad ateityje išvengtų sukčiavimo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!