JAV mokslininkai pristatė vieną iš labiausiai šokiruojančių prognozių apie tai, kaip pasaulinis klimato atšilimas atsilieps Arkties regionui. Jose teigiama, kad vos po 5-6 metų šiaurės poliariniuose vandenyse vasaromis nebeliks ledo, mokslininkų teiginius cituoja BBC.
Per šią vasarą ledo Arktyje sumažėjo iki 4,13 mln. kvadratinių kilometrų, tai yra pats mažiausias kiekis per visus moderniuosius laikus. Negana to, šie nerimą keliantys duomenys nebuvo įtraukti į profesoriaus Wieslawo Maslowskio vadovaujamos mokslininkų komandos modelius. Mokslininkai, skelbdami savo prognozę, rėmėsi nuo 1979 iki 2004 metų kolegų atliktais stebėjimais. Tad dabar W. Maslowskis teigia, kad jo prognozė, jog 2013 metų vasarą Arktyje jau nebebus ledo, yra pernelyg konservatyvi.
Mokslininkai, kurių komandoje dirbo NASA, Okeanologijos instituto bei Lenkijos mokslų akademijos bendradarbiai, kurdami savo modelį, naudojosi superkompiuteriais. Pats mažiausias ledo plotas Arktyje užfiksuotas šių metų rugsėjį, kai, kaip minėta, ledo plotas buvo vos 4,13 mln. Kvadratinių kilometrų – 2,61 mln. kvadratinių kilometrų mažiau nei nuo 1979 iki 2000 metų fiksuotas minimumas. Prarasto ledo plotas prilygsta visos Aliaskos ar Teksaso valstijų dydžiams bei yra dešimtkart didesnis nei Didžiosios Britanijos teritorija.
Profesoriaus Maslowskio tyrimo rezultatus pirmadienį, atsiimdamas Nobelio taikos premiją, kartojo buvęs JAV viceprezidentas Alas Goras. Jam Nobelio premija skirta būtent už kovą su globaliniu klimato atšilimu.