• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per artimiausius 2 metus turėtų būti pradėtos gimdos persodinimo operacijos, suteiksiančios viltį tūkstančiams nevaisingų moterų.

REKLAMA
REKLAMA

D. Britanijos mokslininkai mano, kad artimiausiais metais bus atlikta pirmoji pasaulyje sėkminga gimdos transplantavimo operacija, rašo dienraštis „The Independent“. Transplantologams jau pavyko išsiaiškinti, kaip galima užtikrinti gerą kraujo apytaką persodintoje gimdoje, kad ji galėtų funkcionuoti visą nėštumo laikotarpį.

REKLAMA

Toks medicinos pasiekimas suteiktų galimybę moterims, kurių gimda buvo pažeista vėžio ar kitų ligų, susilaukti savo vaikų, ir taptų rimta alternatyva įsivaikinimui ar surogatinei motinystei. D. Britanijoje yra apie 15 000 vaisingo amžiaus moterų, kurių gimda nesveika arba jos visai nėra.

REKLAMA
REKLAMA

JAV vykusioje vaisingumo problemoms skirtoje konferencijoje Hammersmitho ligoninės Londone ginekologijos skyriaus konsultuojantis chirurgas Richardas Smithas pristatė naujausius savo bandymų su triušiais rezultatus. Jo vadovaujama specialistų grupė vykdo triušių gimdos transplantavimo tyrimus. Nepavykus užsitikrinti reikiamo šios tyrimų programos finansavimo, jie įsteigė labdaros organizaciją „Uterus Transplant UK“, kuri turėtų padėti surinkti pakankamai lėšų tyrimams užbaigti. Pasak medikų, jei pavyktų surinkti 25 000 svarų kitam tyrimų etapui ir dar 250 000 svarų tyrimų programai užbaigti, pirmoji moters gimdos persodinimo operacija gali būti atlikta per artimiausius 2 metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujausiame R. Smitho grupės tyrime buvo naudojama 10 triušių. Penkios patelės buvo gimdos donorės, likusios – recipientės. Gimdos buvo persodintos naudojant vadinamąją kraujagyslių „lopymo“ technologiją, sujungiančią didžiausius kraujo indus. Paaiškėjo, kad 2 iš 5 patelių, kurioms buvo persodinta gimda, išgyveno iki 10 mėnesių, o skrodimas atskleidė, kad transplantacija buvusi sėkminga. Dabar britų mokslininkai siekia likusias triušių pateles apvaisinti dirbtiniu būdu ir stebėti, kaip funkcionuoja persodinta gimda. Vėlesniame tyrimų etape planuojama pereiti prie bandymų su didesniais gyvūnais.

REKLAMA

Vienintelė moters gimdos transplantacijos operacija 2000 m. buvo atlikta Saudo Arabijoje, tačiau baigėsi nesėkmingai. Persodinus gimdą 26 metų amžiaus moteriai, po kelių mėnesių buvo nustatyta, kad transplantuotas organas sunyko, kaip manoma, dėl blogos kraujo apytakos. R. Smithas mano, kad taip atsitiko dėl neteisingai sujungtų kraujo indų.

REKLAMA

Pasak dienraščio, naujausio eksperimento metu britų chirurgai persodino triušės gimdą su visomis jos arterijomis, venomis ir didesnėmis kraujagyslėmis. Nors, pasak R. Smitho, kai kurias tokios operacijos technines problemas dar reikės įveikti, iš esmės tikslą – tinkamai sujungti persodinto organo kraujo indus – pavyko pasiekti.

Atlantoje (JAV) susirinkusiems Amerikos Reprodukcinės medicinos draugijos nariams naujausio bandymo rezultatus pristatęs R. Smithas pabrėžė, kad moterims persodintos gimdos organizme būtų tik tol, kol jos išnešiotų ir pagimdytų kūdikį. Po to persodinta gimda būtų pašalinta, kad pacientėms nebereikėtų vartoti imuninės sistemos atmetimo reakciją slopinančių vaistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų