Į portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja Rūta (tikrasis vardas redakcijai žinomas – aut. past.). Moteris teiravosi, ar jai priklauso pagalbos pinigai, skiriami vaikus globojančioms šeimoms.
Svarsto, kodėl išskiria
Rūta pasakojo, kad prieš trejus metus iš Plungės vaikų globos namų paėmė globoti mergaitę, kuri yra jos tolima giminaitė.
„Jeigu yra vaikui galimybė augti šeimoje, kodėl ji turėtų augti vaikų namuose“, – savo sprendimą aiškino skaitytoja.
Moteris tvirtino skaičiusi, kad pagalbos pinigai savivaldybės yra skiriami toms šeimoms, kurios pasiima globoti vaikus iš toje savivaldybėje esančių globos namų.
Pati Rūta gyvena Mažeikiuose, čia perregistravo ir globotinę. Moteris pasakoja, kad Plungės rajono savivaldybė jai nemoka pagalbos pinigų, nors mergaitė yra paimta iš šios savivaldybės globos namų.
Skaitytoja tvirtina, kad klausimų jai nekiltų, jei tokius pinigus mokėtų Mažeikių rajono savivaldybė, tačiau, Rūtos teigimu, ši savivaldybė išvis neskiria pagalbos pinigų.
„Man įdomu, kodėl Plungės valdžia taip išskiria vaikus“, – svarstė skaitytoja.
Tvarką nusistato savivaldybė
Portalas tv3.lt kreipėsi į Plungės rajono savivaldybę. Jos Socialinio paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė teigė, kad pati savivaldybė nusistato, kokia tvarka skirti pagalbos pinigus, nes jie mokami iš pačios savivaldybės biudžeto.
Pašnekovės teigimu, Plungės rajono savivaldybė moka pagalbos pinigus šeimoms, kurios gyvena Plungės rajono savivaldybėje ir globoja vaikus, kurių gyvenamoji vieta yra ten registruota. Rajono valdžia nustačiusi ir pagalbos pinigų išmokos dydį, kuris siekia tris bazines socialines išmokas, kitaip tariant, 114 eurų.
„Jei vaikas iš Plungės išvažiavo į kitą rajoną, jam šita išmoka nėra mokama“, – sakė G. Vasylienė.
Tad, pasak pašnekovės, pagal nustatytą tvarką, Rūtai pagalbos pinigai nepriklauso. Savivaldybės atstovė pažymėjo, kad išmoka nemokama ir toms šeimoms, kurios savo gyvenamąją vietą deklaravusios Plungės rajono savivaldybėje, bet yra išvykusios gyventi į užsienį.
Mažeikių rajono savivaldybės Socialinio paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Rasa Andrulaitienė portalui tv3.lt patvirtino Rūtos žodžius – Mažeikiai pagalbos pinigų nemoka.
Nustatytos prievolės nėra
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atsiųstame komentare portalui tv3.lt teigiama, kad pagalbos pinigai gali būti mokami savivaldybės nustatytais atvejais, kai vaikus prižiūri arba juos globoja šeimos, budintys globotojai arba kai bendrąsias socialines paslaugas ir socialinę priežiūrą asmeniui yra veiksmingiau organizuoti pinigais.
„Socialinės paslaugos gali būti keičiamos į pagalbos pinigus, kad asmuo susimokėtų už pagalbą, kuri savo pobūdžiu analogiška bendrosioms socialinėms paslaugoms ar socialinei priežiūrai. Tai daroma su asmens sutikimu savivaldybės nustatyta tvarka“, – tvirtina ministerijos atstovai.
Pasak ministerijos, pagalbos pinigų naudojimą pagal paskirtį prižiūri ir kontroliuoja savivaldybė, o nustačiusi, kad šie pagalbos pinigai naudojami ne pagal paskirtį, savivaldybė turi nutraukti pagalbos pinigų mokėjimą.
„Nutraukus pagalbos pinigų mokėjimą asmeniui, savivaldybė turi šiuos pinigus pakeisti į bendrąsias socialines paslaugas ar socialinę priežiūrą“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Komentare rašoma, kad teisės aktais savivaldybėms nėra nustatyta pareiga mokėti pagalbos pinigus, dėl to pagalbos pinigų gavėjų grupės ir šios išmokos dydis skirtingose savivaldybėse skiriasi.
„Taip pat yra savivaldybių, kurios pagalbos pinigų nemoka“, – patikino ministerijos atstovai.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turi nusistačiusi rekomendacijas, kokios turi būti pagalbos pinigų sumos: už 1 vaiką iki 18 metų ir vyresnį, jeigu jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 21 metai, − nuo 114 eurų per mėnesį; už 2 vaikus – nuo 190 eurų per mėnesį; už 3 ir daugiau vaikų – nuo 304 eurų per mėnesį; už kiekvieną prižiūrimą ar globojamą vaiką iki 3 metų pagalbos pinigų sumą rekomenduojama didinti papildomai 38 eurais per mėnesį.