Plaučių uždegimą Rimai gydytojai nustatė po 3 savaičių: „Tai šaltis krėtė, tai karšta buvo“ | tv3.lt
  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Plaučių uždegimai Lietuvoje guldo į ligonines tiek vaikus, tiek suaugusius. Gydytojai pastebi, kad palyginus su rudens mėnesiais dabar sergančiųjų plaučių uždegimais skaičius šoktelėjo kone dvigubai – vien vaikų ligoninėse sergančiųjų kelios dešimtys. Pasak medikų, žmonės dažniau serga bakterinės kilmės plaučių uždegimais, kuriuos sukelia įvairios mikoplazmos, chlamidijos.

Plaučių uždegimai Lietuvoje guldo į ligonines tiek vaikus, tiek suaugusius. Gydytojai pastebi, kad palyginus su rudens mėnesiais dabar sergančiųjų plaučių uždegimais skaičius šoktelėjo kone dvigubai – vien vaikų ligoninėse sergančiųjų kelios dešimtys. Pasak medikų, žmonės dažniau serga bakterinės kilmės plaučių uždegimais, kuriuos sukelia įvairios mikoplazmos, chlamidijos.

REKLAMA

Tiek gydytojams, tiek pacientams darosi vis sunkiau atpažinti plaučių uždegimą, mat jis prasideda be simptomų – ligos pradžioje asmuo net nekosėja.

Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.  

Mama savo septynerių metų dukrai Elijai skaito pasakas. Tiesa, tai daro ne namuose, o Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje.

Mergaitei – plaučių uždegimas. Mama pasakoja, kad jos dukra pradėjo stipriai kosėti ir karščiuoti prieš savaitę. 

REKLAMA
REKLAMA

„Vaikas jautėsi leisgyvis, be jėgų, vangiai gėrė vandenėlį ir tiesiog pamatėm, kad trūksta skysčių. Naktį turėjom 42,2 temperatūrą – tik ją numušus ryte gal buvo 39,3“, – pasakoja mama Erika. 

REKLAMA

Elijos mama nė neįtarė, kad dukra taip greitai galėjo pasigauti plaučių uždegimą.

„Vaikas buvo visai normalus ir taip staigiai mes jau gulim ligoninėj su lašelinėm, su antibiotikais dvigubais“, – sako Erika. 

Apie savijautą atvirauja ir mažoji pacientė Elija.

„Aš truputėlį pergyvenau. Bijojau, kad skaudės kažko tai arba paguldys į ligoninę“, – dalijasi pacientė Elija. 

REKLAMA
REKLAMA

Sužinojo tik po 3 savaičių 

Plaučių uždegimas kėsinasi ne tik į mažuosius. 38-erių vilnietė Rima plaučių uždegimo neatsikratė net šešias savaites. Moteriai kuteno gerklę, ašarojo akys, ji darėsi tiek gripo, tiek koronaviruso testus – tačiau jie buvo neigiami.

„Temperatūra iki 40 šokinėdavo, tai šaltis krėtė, tai karšta buvo, visa degiau – didžiulis silpnumas, kai negali atsikelti iš lovos“, – sako vilnietė Rima. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rima negalėjo suprasti, kas negerai, mat šeimos gydytoja patikrinusi krūtinę ir plaučius neišgirdo jokių garsų, kurie išduotų plaučių uždegimą. Galų gale, moteris tik po trijų savaičių prastos savijautos ir silpnumo sužinojo, kad serga plaučių uždegimu. 

„Skaičiavau, kad kai baigsiu dabartinį antibiotikų kursą, tai praktiškai beveik trisdešimt dienų būsiu gėrusi antibiotikus skirtingus“, – teigia moteris. 

REKLAMA

Pasak medikų, sergančių plaučių uždegimu, palyginus su rugsėjo ir spalio mėnesiais, padaugėjo kone dvigubai. Šiuo metu vis dažniau serga jauni asmenys – nuo 19 iki 35 metų – tačiau labiausiai serga vaikai. 

„Realiai šiuo metu guli 32 pacientai kažkur, iš jų 18, 20 yra sergantys ūmiu plaučių uždegimu. Šiemet padaugėjo plaučių uždegimų sukeltų atipinių sukėlėjų: tai mikoplazmos, chlamidijos, kurie gali pasireikšti tik lengvu kosuliu, gali žmogus net nežinoti, kad serga“, – aiškina vaikų ligų skyriaus vedėjas Ramūnas Leišys. 

REKLAMA

„Su apatinių kvėpavimo takų ligom virš dvidešimt vaikų ir iš jų dauguma yra plaučių uždegimai. Tai yra užsikrečiama nuo kitų žmonių, tai yra kiti kosintys, sergantys asmenys – tai gali būti klasiokai, tai gali būti broliai, seserys, tai gali būti tėvai“, – vardija gydytoja pulmonologė Sigita Petraitienė. 

Vis sunkiau nustatyti ligą

Dažniausi plaučių uždegimo simptomai – karščiavimas, nekrentanti temperatūra, pavyzdžiui, 39 laipsnių ir daugiau, silpnumas kosulys, dusulys. Gydytojai pasakoja, kad ypač sunku aptikti plaučių uždegimą ligos pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne visada, jeigu kreipiasi pirmą, antrą parą, mes galim girdėt karkalus – kai pacientai sako „man nieko negirdėjo, bet man yra plaučių uždegimas“, – kalba šeimos gydytoja. 

Tiesa, medikai pastebi, kad ir pacientams darosi vis sunkiau atskirti, kad jie serga plaučių uždegimu, mat inkubacinis ligos periodas gali užtrukti net iki trijų savaičių. 

„Kartais tikrai dėl plaučių uždegimo pacientai sako „aš net nekosčiu“. Tie jaunesni, jie tokiam tempe gyvena, kad sako: „aš dažnai taip silpnai jaučiuosi“, – teigia gydytoja Sigita. 

REKLAMA

Bendras asmenų, sergančių plaučių uždegimu, mirštamumas yra nuo 5 iki 14 procentų. O nuo sunkaus plaučių uždegimo miršta 30–40 procentų žmonių. Taip pat nuo plaučių uždegimo gali išsivystyti kvėpavimo nepakankamumas, sepsis.

„Gali tas kosulys tęstis savaitę, dvi savaites, tačiau nepasveiksta vaikas ir tas uždegimas nusileidžia į apatinius kvėpavimo takus“, – sako vaikų ligų skyriaus vedėjas. 

REKLAMA

Medikai rekomenduoja atkreipti dėmesį į savijautą – ar jaučiamas nuovargis, temperatūra, dusulys. Tėvus gydytojai ragina nedelsti, jeigu vaikas  sunkiai kvėpuoja, intensyviai karščiuoja ir kreiptis į šeimos gydytoją. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Ko nerašo apie šaltą plaučių uždegimą. T.y. be temperatūros.
Tai gera gydytoja jei plaučių uždegimą pastebėjo po 3 savaičių, pacientas per ta laiką ir numirti galėjo, štai kaip gydo gydytojai
nuo durnumo dar neišrado ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI