• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš tris dešimtmečius sporto pasaulį sudrebino Jamaikos bobslėjaus komanda. Tuo metu Pjongčango olimpinėse žaidynėse pirmąkart dalyvaus Afrikos ekipa – Nigerijos merginos. Kokia Lietuvos bobslėjaus sporto padėtis?

Prieš tris dešimtmečius sporto pasaulį sudrebino Jamaikos bobslėjaus komanda. Tuo metu Pjongčango olimpinėse žaidynėse pirmąkart dalyvaus Afrikos ekipa – Nigerijos merginos. Kokia Lietuvos bobslėjaus sporto padėtis?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Filmo verta istorija

Jamaikos komanda išgarsėjo 1988-aisiais Kalgaryje. Tąkart Devonas Harrisas, Chrisas Stokesas, Dudley Stokesas ir Michaelas White’as į olimpines žaidynes pateko po metų treniruočių nepalankiomis, vasariškomis sąlygomis.

REKLAMA

Karibų salų atstovai Kalgaryje iškart užkariavo gerbėjų širdis. Jamaikiečiai sparčiai tobulėjo ir pasižymėjo puikiu startu.

Vis dėlto, ketvertui finišo pasiekti nepavyko. Jis prarado ledrogių kontrolę bei patyrė avariją.

Ši neeilinė istorija sulaukė Holivudo dėmesio. 1993-aisiais Jonas Turteltaubas režisavo filmą „Cool Runnings“ („Gero vėjo!“).

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 1988-ųjų Jamaikos komanda nuolat patenka į olimpines žaidynes. Ekipa dalyvavo 1992, 1994, 1998, 2002 ir 2014 metų olimpiadose.

Aukščiausia pozicija pasiekta 1994-aisiais Lilehameryje. Tuomet C. Stokesas, D. Stokesas, Wayne’as Thomasas bei Winstonas Wattas užėmė 14-ąją vietą.

Praėjusiose žaidynėse Sočyje dalyvavo Jamaikos dvivietė. Šios šalies bobslėjininkai į olimpiadą grįžo po 12 metų pertraukos. Marvinas Dixonas ir W. Wattas liko priešpaskutiniai, 29-i.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš Pjongčango žaidynes jamaikiečiai norėjo pažymėti debiuto Kalgaryje 30-metį. Komanda prašė finansinės paramos internete.

„Taip galėtume pasisamdyti trenerį. Turėdami jį, ne tik pretenduotume į medalius, o ir juos parvežtume į Jamaiką“, – žadėjo komanda.

REKLAMA

Vis dėlto, vyrams į Pjongčangą prasibrauti nepavyko. Tačiau Jamaika sukūrė dar vieną neįtikėtiną istoriją – į olimpines žaidynes pirmąkart skris moterys. Jazmine Fenlator-Victorian prieš ketverius Sočyje buvo Jungtinių Amerikos Valstijų komandos nare ir užėmė 11-ąją vietą. Jos porininke turėtų būti Carrie Russell. Ji – sprinterė, 2013-ųjų pasaulio lengvosios atletikos čempionato estafetėje 4x100 metrų laimėjusi aukso medalį. Likusi Jamaikos komandos narė – Audra Segree.

REKLAMA

Svajonės pildosi

Pjongčange įvyks ne tik jamaikiečių debiutas. Olimpinėse žaidynėse pirmąkart varžysis ir Afrikos bobslėjininkės. Tai – nigerietės Seun Adigun, Akuoma Omeoga bei Ngozi Onwumere.

„Tikras palaiminimas! Svajonės pildosi, – džiūgavo Nigerijos bobslėjaus ir skeletono federacija. – Merginos visą laiką buvo nuostabios. Jų sunkus darbas įkvepiantis. Tai – puikus pavyzdys visiems nigerečiams.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai milžiniška pergalė Nigerijai. Ji niekada neturėjo sportininkų žiemos olimpinėse žaidynėse ir dabar visi laukia, kol tai įvyks, – kalbėjo S. Adigun. – Esame iš žemyno, kuris nežino, ką reiškia leistis ledu 80 ar 90 mylių per valandą.“

S. Adigun bus vairuotoja. 31-erių sportininkė dalyvavo vasaros olimpinėse žaidynėse 2012-aisiais. Tuomet ji buvo 100 metrų barjerinio bėgimo atstove. S. Adigun kolegės – taip pat buvusios lengvaatletės.

REKLAMA

Merginos Pjongčange neplanuoja tik dalyvauti. Jos įsitikinusios, kad gali laimėti medalius.

Į Pietų Korėją vyks ir Simidele Adeagbo. Ji dalyvaus olimpinėse skeletono varžybose.

Lietuvoje sportininkų nėra

Lietuvos bobslėjaus ir skeletono sporto federacija įkurta prieš ketverius metus. Su tikslu išugdyti sportininkų olimpinėms žaidynėms.

REKLAMA

„Viskas pasirodė ne taip paprasta, kaip planuota, – atsiduso federacijos prezidentas ir vienas įstaigos įkūrėjų Vitalijus Švedas. – Kol kas federacija nefunkcionuoja taip, kaip turėtų, nėra sportininkų.“

V. Švedas turi atsakymą, kodėl į olimpines bobslėjaus varžybas patenka Jamaikos ar Afrikos sportininkės: „Džiugu. Šiais laikais šalis neturi įtakos. Treniruotės kiaurus metus vyksta visame pasaulyje. Nesvarbu, iš kur bobslėjininkai kilę, jie dalyvauja stovyklose ten, kur pastatytos trasos.“

Lietuviai į olimpines bobslėjaus ar skeletono varžybas nėra vykę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų