Šiaulių pensininkams, neįgaliesiems ir vaikams gali brangti viešosios pirties paslaugos. Miesto Tarybai siūloma nuo kitų metų naikinti jiems pirties paslaugų lengvatas. Pirtininkai sako, kad netektų didžiosios dalies savo klientų ir nebeišsilaikytų.
Nežino nė kiek kainuoja
Braukiant pirties lengvatas tikimasi sutaupyti 60 tūkstančių litų. Šiemet būtent tiek iš biudžeto skiriama kompensuoti pensininkams, neįgaliesiems bei ikimokyklinukams ir moksleiviams pirties kainas.
Be lengvatų pirties paslaugos kainuoja 15 litų, dušo — 12 litų. Tarybos sprendimo projekte nurodama, jog pensininkai už pirtį moka 10 litų, dušą — 7 litus, vaikai — 9 litus ir 6 litus.
Bet lengvatinės kainos iš tiesų yra mažesnės, nei projekto rengėjai politikams nurodo.
Pensininkams ir neįgaliesiems pirtis kainuoja 9 litus, dušas — 6 litus, vaikams pirtis — 6 litus, dušas — 3 litus. Verslininkai, nuomojantys Savivaldybės pirtį, savo ruožtu teikia šiai klientų daliai lengvatų, kad tik juos išlaikytų. Pensininkai sudaro 74 procentus visų pirties klientų.
Tegu privatizuoja
„Pensininkai nemokės už pirtį 15 litų, — tvirtina pirtį iš Savivaldybės nuomuojančios bendrovės “Žemdirbių turgaus“ vadovė Regina Juodienienė. — Negalėjome jiems kainos pakelti nė nuo 8 iki 10 litų. Moka vos vienu litu brangiau, nei pernai, ir tai rečiau pradėjo eiti į pirtį — kas antrą savaitę.“
R. Juodienienės teigimu, Savivaldybei pirtis nekainuojanti tiek, kiek bandoma tvirtinti.
„Apie kokius 60 tūkstančių litų kalbama, iki spalio buvo panaudota 37 tūkstančiai litų subsidijos, o iki metų galo bus 40 tūkstančių — tegu į popierius pasižiūri,— sako verslininkė. — Kreipiausi į Savivaldybės administracijos direktorių, kad subsidijuotų bent 35 tūkstančiais litų. Brangsta šiluma, elektra, vanduo, pirtį įjungęs turi visą dieną laikyti. Jeigu stovės tuščia, kaip ją išlaikyti?“
Verslininkės nuomone, jeigu subsidijos atimamos, vienintelė išeitis — pirtį privatizuoti.
„Tegu privatizuoja, o mums grąžina įdėtas investicijas“, — sako R. Juodienienė.
Savivaldybės duomenimis, praėjusiais metais pirtimi naudojosi 10,4 tūkstančio pensininkų ir neįgaliųjų, apie 300 ikimokyklinio amžiaus ir mokykloje besimokančių vaikų.
Tvirtintų paketą
Svarstydami šį klausimą Savivaldybės tarybos Finansų ir ekonomikos komitete politikai aiškesnės nuomonės neišreiškė. Pirties lengvatų atsisakymo projektas — bene pirmasis įrašytas Savivaldybės taupymo programoje. Anot komiteto pirmininko Žilvino Šilėno, jam galima būtų pritarti, jeigu būtų priimti ir visi kiti taupymo projektai. Neišskiriant nė pačios Savivaldybės administracijos.
Kol kas Savivaldybės administracija Tarybos komitetams be „pirties“ projekto yra pateikusi svarstyti tik dar kelis taupymo projektus. Tarp jų — mokesčių lengvatas braukti Verslo inkubatoriui (iš viso 21 tūkstančio litų sumai), mažinti sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių mokyklose, etatus (5 iš 22). Perpus siūloma mažinti ir bendras mokesčių lengvatų sumas, kurios suteikiamos kultūros ir sporto rėmėjams.
Rūta JANKUVIENĖ