Penktadienį Vyriausybės pasitarime pritarta, kad Vilniaus savivaldybė dvi pasirinktas savaites vasario ir kovo mėnesiais vykdytų Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos darbuotojų bei pradinių klasių mokinių namų ūkių profilaktinį tyrimą.
Mokiniai į klases grįš po atostogų
P. Poderskis teigia, kad pirmieji Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos pradinukai į klases turėtų grįžti vasario 22-ąją. Kitą savaitę pradinukai atostogauja, per atostogas tikimasi juos ištirti, tad į klases mokiniai turėtų grįžti iš karto po atostogų.
„Esame pilnai pasiruošę, kas susiję su testavimais ir jų išbandymais, Santariškės taip pat pasiruošusios atlikti tyrimus, jie validavo tą testavimo būdą. Taip pat 1808 yra pasiruošę. Registrų centras paruošęs sveikatos sistemą“, – kalba P. Poderskis.
Kada tiksliai pradinukai turėtų būti pradėti testuoti, kol kas nėra žinoma. P. Poderskis sako, kad savivaldybė testuoti gali pradėti jau šiandien. Sprendimus dėl testavimo artimiausiu metu turėtų priimti Vyriausybė.
P. Poderskio teigimu, iš viso turėtų būti ištirta apie 300 namų ūkių, tačiau šis skaičius gali keistis, mat testavimas bus savanoriškas.
Kad ugdymas mokykloje galėtų vykti nuotoliniu būdu, taip pat turėtų būti pakeistas ir Vyriausybės nutarimas. Planuojama, kad nutarimą Vyriausybė turėtų pakeisti kitą savaitę.
P. Poderskio teigimu, tokių mokyklų, kaip Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija, netrukus gali atsirasti daugiau.
Vykdys kaupinį tyrimą
Kaip sako Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktorius Rimantas Remeika, prieš grįžtant į mokyklą kiekvienas vaiko šeimos ūkis gautų informaciją, kada turi atvykti atlikti tyrimą. Nuvykusi visa šeima atliktų kaupinį tyrimą.
Tai reiškia, kad mėginys būtų imamas tik iš šnervės, o visų namų ūkio tepinėliai būtų dedami į vieną mėgintuvėlį ir tada būtų tiriami.
„Jei ten nėra teigiamo, visi vaikai, kurių šeimos tyrimuose nerasta teigiamo Covid, ateina į mokyklą“, – tv3.lt komentuoja R. Remeika.
Prieš grįžtant į mokyklą, direktoriaus teigimu, būtų ištirti visi grįžtantys mokiniai. Vėliau tyrimai būtų vykdomi atsitiktinai.
„O po to, kada klasėje būna, tiesiog atsitiktine tvarka. Tiek tėvų sutikimas turi būti, 5–7 vaikų tyrimas turi būti padarytas klasėje padarytas tyrimas ir matyti, ar klasėje yra židinys, ar ne.
Testavimas kaupiniais yra užkardymas didžiausias grėsmės, nes pasaulyje plėtrą ir susirgimus dažniausiai perneša žmonės, kurie serga be simptomų. Čia mes galėtumėm ištirti, ar yra besimptomis, ar nėra ir kol nepasidarė židinys, mes iš karto izoliuojame ir tvarkome, kaip reikalauja“, – sako R. Remeika.
Tirs ir kitų įmonių darbuotojus
P. Poderskis sako, kad kaupiniu būdu turėtų būti testuojami ir kai kurių Vilniaus savivaldybės bendrovių darbuotojai. Prioritetas būtų skiriamas dirbantiems su avarijomis ar kita kritine miesto infrastruktūra. Iš viso ištirta turėtų būti apie 50 grupių.
Tyrimai turėtų būti atliekami tokių įmonių, kaip „Grinda“, „Vilniaus vandenys“, „Vilniaus šilumos tinklų“ avarinės tarnybos ir kitų įmonių darbuotojams.
„Savivaldybė Vilniaus miesto pasiryžo išbandyti didesniuose kolektyvuose ir pasižiūrėti, kokie yra rezultatai. Jeigu tai veikia, galima būtų atitinkamai pakeitus teisės aktus, replikuoti plačiu mastu ir gana efektyviai valdyti viruso plėtrą, nes čia mes kalbėtume tikrai apie didelį mastą ir galima būtų taikyti praktiškai bet kurioje mokykloje, universitete, kokiame nors dideliame darbo kolektyve ir manau, kad būtų labai neblogas sprendimas derinant jį su veiklų atvėrimu ir mobilumo atvėrimu“, – ministrų pasitarime penktadienį sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
Savanoriškas tyrimas bus atliekamas kas 4–7 dienas kaupiniu tyrimo būdu, kartu tiriant drauge gyvenančių žmonių ėminius.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, šis naujas tyrimo būdas „labai suefektyvina procesą ir pagreitina“ bei atveria naujas testavimo galimybes.
Pasak I. Šimonytės, turimi duomenys rodo, kad kaupinis tyrimo būdas duoda tokius pačius rezultatus, kokius duotų kiekvieno tepinėlio tyrimas atskirai.
„Čia pats mėginio paėmimo klausimas yra svarbus, kas mokykloms leistų šitą projektą daug plačiau naudoti, kadangi ne nosiaryklės, o nosies ertmės tepinėlis, tad galbūt žmonėms, kurie žiūri į tą procedūrą kaip labai nemalonią, būtų daug paprasčiau joje dalyvauti“, – sakė ministrė pirmininkė.
Sveikatos apsaugos ministras sakė, jog pavykus šiam bandomajam projektui, jis galėtų būti taikomas plačiau visos šalies mastu.
Pasak ministrės pirmininkės, pasiteisinus kaupiniam testavimui, tai leistų reikšmingai išauginti atliekamų tyrimų apimtis.
A. Dulkys sakė, kad dėl to, kokiomis konkrečiomis savaitėmis savivaldybė vykdys pilotinį projektą bei terminai, per kuriuos Vyriausybei bus pateikti apibendrinti duomenys, dar bus derinami su Vilniaus savivaldybe ir detalizuoti operacijų vadovo sprendime.