Pagal šį projektą, dabartinis kariuomenės vadas V. Rupšys būtų atleistas iš pareigų šių metų liepos 23 d., o R. Vaikšnoras penkerių metų kadencijai būtų paskirtas šalies kariuomenės vadu liepos 24 d.
Primename, kad dabartinio kariuomenės vado, generolo Valdemaro Rupšio kadencija baigiasi šių metų liepos mėnesį.
Pagal Konstituciją, kariuomenės vadą penkerių metų kadencijai Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas. Tad R. Vaikšnoro kandidatūrą parlamentui pateikė prezidentas Gitanas Nausėda.
R. Vaikšnoro kandidatūrai palaikymą anksčiau išreiškė parlamento valdančiųjų ir opozicinių partijų nariai, krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, premjerė Ingrida Šimonytė.
R. Vaikšnoras šiuo metu tarnauja Sąjungininkų pajėgų Europoje vyriausiosios vadavietės (SHAPE) štabo viršininko pavaduotoju kariniam rengimui. Jis yra buvęs Sausumos pajėgų vadu, šių pajėgų štabo viršininko pavaduotoju operacijoms, Gynybos štabo Operacijų valdybos viršininku, brigados „Geležinis Vilkas“ vadu.
Kandidatai vertinami pagal keturis kriterijus
Kandidatūrą pristatęs prezidento G. Nausėdos vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys teigė, jog prezidentas buvo susitikęs su ne vienu generolu. O pasirinkimas buvo priimtas remiantis 4 iškeltais kriterijais.
Vienas iš šių reikalavimų – kandidatas privalo pasižymėti nuoseklia karininko karjera, būti vadovavęs visiems kariniams vienetams. Be to, visi iki šiol kariuomenės vado pareigas ėję karininkai anksčiau vadovavo sausumos pajėgoms – taip pat ir kadenciją baigiantis Valdemaras Rupšys, tad kaip įvardijo K. Budrys, tokia patirtis taip pat būtina.
Trečias kriterijus – tarptautinė patirtis. Ketvirtasis kriterijus – lyderystė, pagarba Lietuvos karininkų, puskarininkių pusės, kandidato praeitis.
Žurnalistams K. Budrys teigė, kad ieškota ne tik profesionalaus, įvairiuose kariuomenės daliniuose tarnavusio, bet ir telkiančio kandidato.
„Prezidento lūkestis parenkant kandidatą visų pirma buvo siekti, kad jis būtų vienijantis žmogus, vienijantis taip pat ir politinį visą spektrą, ir tuos, kurie rūpinasi gynybos klausimais, įvairias visuomenės grupes“, – sakė K. Budrys.
Pritaria visuotiniam šaukimui
R. Vaikšnoras sako pritariantis visuotiniam šaukimui bei tvirtina, kad procesas turėtų vykti palaipsniui.
„Aš, kaip kandidatas, pritariu visuotiniam šaukimui, tačiau reikėtų eiti palaipsniui. Tam reikalinga infrastruktūra, mokymo laukai, tam reikalinga paruošti instruktorius, tačiau palaipsniui (...) mes galime didinti jaunųjų karių pašaukimo skaičių, tokiu būdu didindami rezervą“, – prisistatydamas Seimo nariams kalbėjo generolas R. Vaikšnoras.
Dekretą dėl generolo R. Vaikšnoro kandidatūros prezidentas pasirašė praėjusią savaitę. Pagal valstybės vadovo siūlymą, R. Vaikšnoras kariuomenės vado pareigas pradėtų eiti nuo liepos 24 dienos, jose jis pakeistų generolą Valdemarą Rupšį.
„Geopolitinė situacija šiai dienai diktuoja, kad neturime prabangos švaistyti laiką tuščiai, todėl pagrindinis dėmesys turi būti sutelktas į atgrasymą ir viso NATO aljanso gynybą“, – kalbėjo generolas.
Jis taip pat pažymėjo, jog kariuomenės pajėgumų stiprinimas turi būti subalsuotas, užtikrinant visų operacinių mūšio sistemų funkcionavimą.
Taip pat tarp uždavinių kandidatas į kariuomenės vadus įvardijo NATO planų įgyvendinamumo užtikrinimą.
Generolo teigimu, Vokietijos brigados priėmimas Lietuvoje ir jos integravimas bei įgalinimas kartu su šiuo metu esančiais Lietuvoje Jungtinių Valstijų padaliniais užtikrins maksimalų atgrasymo efektą, tačiau bus nelengvas iššūkis.
Tarp darbų generolas minėjo sąveiką su Lietuvos šaulių sąjunga, pagalbą savivaldybėms, civilinėms institucijoms ruošiantis ekstremalioms situacijoms.
Taip pat – nacionalinės divizijos formavimą ir pilno operacinio pajėgumo pasiekimą, kuris, pasak jo, leis „užpildyti pajėgumų spragas ir bus akivaizdus signalas sąjungininkams apie mūsų pačių prisidėjimą prie Aljanso gynybos“.