Kokį maistą valgo vaikai, kurių nemokamam maitinimui valstybė skiria milijonus, byrančius į verslininkų kišenes?
Paragavo vaikams skirto maisto
Biržų „Aušros" vidurinės mokyklos aštuntoko mamai, dažnai girdinčiai sūnaus nusiskundimus valgyklos maistu, trūko kantrybė.
Ji spalio 23 dieną atėjo į mokyklos valgyklą ir paprašė parduoti vaikų maitinimui skirtų varškėčių. Valgyklos darbuotojos į lėkštę įdėjo du į varškėčius panašius kepinius. Paragavusi jų moteris nustėro – ogi varškėčiuose nėra... varškės!
Suvyniojo patiekalą į maišelį ir atskubėjo tiesiai į redakciją.
„Iš ko ir kaip gaminamas maistas mokyklos valgykloje?" – piktinosi moteris, ragindama pažiūrėti į atneštą „varškėtį".
Paaiškėjo, kad jos sūnui yra skiriamas nemokamas maitinimas. Kai už maistą mokėti nereikia – gerai, bet kad jo valgyti nelabai norisi – jau bėda.
„Norėjau pažiūrėti, ar mano vaikas nemeluoja skųsdamasis neskaniu maistu. Jeigu už pinigus parduodamas varškėtis be varškės, tai reikia įsivaizduoti, kas duodama nemokamą maitinimą gaunantiems mokiniams", – kalbėjo motina.
Ji sutiko, kad atneštą valgį apžiūrėtų maisto produktų inspektoriai.
Į lėkštę blynai įkrito netyčia?
Į redakciją atskubėjo Biržų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji maisto produktų specialistė inspektorė Vita Žalebinaitė.
Apžiūrėjusi miltinį kepinį, ji pareiškė: „Vizualiai nematyti, kad tai yra varškėtis".
Išklausiusi moters skundą, inspektorė pasuko į „Aušros" vidurinės mokyklos valgyklą, kurioje maitinimą organizuoja biržiečio verslininko Edmundo Kazlausko įmonė.
Po patikrinimo inspektorė V. Žalebinaitė pranešė, jog tą dieną „Aušros" valgykloje buvo kepami ir varškėčiai, ir miltiniai blynai. Virėja sakiusi, kad parduodant varškėčius galėjo įvykti klaida – vietoje jų į lėkštę netyčia įkrito blynai.
Dėl tokio netyčinio suklydimo virėja apgailestavo, o inspektorė ją įspėjo žodžiu.
Kaip žinia, varškė yra nepigus maisto produktas ir varškėčio kaina aukštesnė nei miltinio blyno. Tuo tarpu šioje valgykloje kepami blynai savo išvaizda beveik nesiskiria nuo varškėčių, todėl juos sumaišyti nesunku. Jeigu jų neatskiria pačios virėjos, tai vaikai – tuo labiau.
Ar tyčia, ar netyčia suklydo E. Kazlausko įmonės darbuotoja, maisto produktų specialistė nespėliojo.
Tokio klausimo nekiltų nei mokinio motinai, nei šių eilučių autorei, jeigu vietoj blynų į lėkštę būtų įkritę varškėčiai. Taip pat nekiltų abejonių, ar tokie suklydimai yra pavieniai, ar tai sistema, pakišant pigesnių valgių už aukštesnę kainą.
Nori sąžiningumo
„Aš nesu tokia naivi, kad tikėčiau, jog po šio įvykio maisto ruošimas valgykloje pagerės", – tyrimo rezultatus komentavo aštuntoko motina. Tačiau, jos manymu, maitinimo problemas reikia viešinti - „kad žmonės žinotų tiesą".
Paprasta moteris stebėjosi, kad valstybė, skirdama didžiulius pinigus nemokamam mokinių maitinimui, nesugeba kontroliuoti, kur jie nukeliauja.
„Niekas nereikalauja, kad vaikams būtų gaminami restorano lygio patiekalai – užtenka paprastesnių. Bet reikia sąžiningai gaminti maistą, tausojant vaikų sveikatą", – samprotavo ji.
Moteris prisiminė, kaip praėjusiais mokslo metais jos sūnus, užvalgęs mokyklos valgykloje, jautėsi blogai, net vėmė. Apie tai ji pranešusi klasės auklėtojai, direktoriui. Tąsyk pedagogai žadėjo sudaryti kažkokias komisijas. „Gal jos ir buvo sudarytos, bet maisto kokybė nesikeičia", – teigė biržietė.
Oficialių skundų neturi
„Aušros" vidurinės mokyklos direktorius Leonas Zdanavičius prisiminė pernykštį mokinio motinos skundą dėl valgykloje gaminamo maisto. Tai buvęs vienintelis toks nusiskundimas.
Dėl maisto kokybės mokykloje sklando įvairių gandų, bet konkretūs skundai iki direktoriaus kabineto neateina.
Praėjusią savaitę tvarką mokyklos valgykloje prižiūrėjo speciali mokytojų komisija, tačiau jokių pažeidimų neužfiksavo.
L. Zdanavičius pastebėjo, kad yra tokių patiekalų, kurių vaikai nemėgsta, bet jų reikalauja visuomenės sveikatos centro specialistai. „Pavyzdžiui, mokiniai nenoriai valgo pienišką sriubą. Arba pradinukų mokytojos prašo į varškės pudingą nedėti razinų, kurių kai kurie vaikai nemėgsta", – kalbėjo mokyklos vadovas, pridurdamas, kad į patiekalų receptūrą pedagogai „nesikiša" – tai esanti visuomenės sveikatos specialistų pareiga.
Šių metų rugsėjį „Aušros" vidurinėje mokykloje buvo 150 socialiai remtinų mokinių. Jų maitinimui savivaldybė pervedė per 33 tūkstančius litų. Nemokamiems pradinukų pietums rugsėjį buvo skirti 25 523 litai.
Rasa Penelienė