Panevėžietės prekybos centre nusipirktą mėsos kepsnį su virvelės „įdaru“ tikrins maisto produktų inspektoriai.
Perkant mėsos gaminį būtina perskaityti, kaip tas gaminys pagamintas. Mat nežinant receptūros ir dar atradus skanėste kokį nevalgomą priedą gali ir šokas ištikti. Tokį stresą neseniai ir patyrė panevėžietė Loreta, viename dideliame prekybos centre nusipirkusi mėsos pusgaminį: jį perpjovusi rado virvagalį.
Dovana neapsidžiaugė
Nusprendusi kreiptis į redakciją moteris atvežė pirkinį kaip įrodymą, kad jame iš tiesų yra „įdaro“, kurio, panevėžietės nuomone, neturėtų būti.
Mėsos kepsnį, pavadintą „Dovanų maišelis“, ponia Loreta pasakojo pirkusi antradienį, sausio 10 dieną.
„Jis kainavo pigiau nei paprastai, – dėstė moteris. – Prekybos centrai taip daro – besibaigiant gaminio galiojimo laikui juos parduoda pigiau. Šio mėsos kepsnio galiojimo laikas turėjo baigtis sausio 11 dieną, todėl jį nusipirkusi tą pačią dieną galvojau suvalgyti. Vienas kepsnys buvo geras, o kitą perpjovusi radau virvės likučius.“
„Gera dovana pasitaikė, nes to kepsnio pavadinimas „Dovanų maišelis“, – ironizavo ponia Loreta. – Argi gali toks mėsos kepsnys būti su tokiais priedais?“
Specialiai virvėmis nefarširuoja
Prekybos tinklo, kuriame taip nesėkmingai apsipirkusi guodėsi ponia Loreta, atstovė spaudai Olga Malaškevičienė į klausimą, ar dažnai pasitaiko nekokybiškų gaminių ir kaip bus reaguota į pirkėjos panevėžietės skundą, atsakė: „Tokį mėsos kepsnį „Dovanų maišelis“ tikrai gaminame. Tai kepsnys, pagamintas iš kiaulienos kumpio. Jis įdarytas faršu ir marinuotais pievagrybiais. Į kiaulienos kumpio gabalą įdėtas įdaras, o pats kumpis perrišamas virvele, tad gaunasi lyg maišelis. Matyt, pirkėja pjovė tą kepsnį ir virvelė atsidūrė gaminio viduje. Nemanau, kad gaminant mėsos kepsnį virvelė į kepsnio vidų buvo įdėta specialiai.“
Mėsos kepsnį išsivežę patikrinti Panevėžio valstybinės maisto veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Juozas Sederevičius ir vyriausioji specialistė maisto produktų inspektorė Bronislava Staškevičienė „Panevėžio balsui“ sakė irgi iškart negalintys atsakyti, ar mėsos kepsnys nekokybiškas ir ar jis pagamintas ne pagal receptūrą. Esą bus atliktas tyrimas ir tik tada paaiškės, kas kaltas dėl mėsos kepsnyje atsiradusio virvagalio.
Gali skirti baudą?
Paprašytas papasakoti, ar ilgai užsitęs mėsos gaminio tyrimai ir ar dažnai atrandami netikėti priedai maisto gaminiuose, Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Valdemaras Kontautas pripažino, kad visokių gaminių pasitaiko.
„Pernai teko tirti ne tik, kaip aiškino to gaminio pateikėjai, per silpną degtinę, bet ir stintą su kirmėlėmis bei dar visokių kitokių maisto prekių, kurių pasibaigęs galiojimo laikas“, – sakė ekspertas, bet prisipažino negalintis pasakyti, kiek užsitęs šio konkretaus produkto tyrimas.
„Viskas paaiškės, kai tarnybos specialistai išsiaiškins, kaip jis buvo gamintas, kas jį gamino, – teigė V. Kontautas. – Tik tuomet bus galima daryti išvadas. Nustačius, jog buvo pažeista maisto gaminimo procedūra, gamintojui bus surašytas protokolas ir skirta bauda.“
Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas pabrėžė, kaip svarbu, kad pirkėjai, įsigiję nekokybišką gaminį, iškart kreiptųsi į tarnybą ir informuotų, kokioje parduotuvėje jis buvo pirktas.
„Tada iškart galima sureaguoti į skundą ir patikrinti prekybos vietą, kurioje buvo nupirktas nekokybiškas, pasenęs ir netinkamas vartoti gaminys, – aiškino V. Kontautas, – nes praėjus po pirkimo kelioms paroms ir nuvykus patikrinti, ar tikrai prekiaujama nekokybiškais gaminiais, tarnybos specialistai neranda pasenusių produktų, todėl mus pasiekusio skundo faktų patvirtinti nėra galimybės.“
Neretai, anot viršininko, pasitaiko ir skundų dėl maisto produktų skonio. „Esą maisto gaminys per kartus ir todėl jo negalima vartoti, – pasakojo, – bet patikrinus paaiškėja, jog gaminys tinkamas vartoti ir atitinka visus kokybės reikalavimus. Įvairių skundų gauname. Vieni jų pasitvirtina, o kiti – ne.“
Pasitvirtino trečdalis
Pasiteiravus, ar dažnai tikrinami mieste didieji prekybos centrai, V. Kontautas aiškino, kaip atliekamas šis darbas.
„Iš viso tarnyba mieste ir rajone tikrina 1 341 objektą. Tikrinimo tankumas priklauso nuo to, kokiai rizikos grupei priklauso objektas. Mieste saugiausi ir patikimiausi yra „Maximos“ ir „Iki“ prekybos tinklams priklausantys prekybos centrai. Prasčiausiai dirba „Norfos“ tinklui priklausantys prekybos centrai. Tą faktą galiu drąsiai teigti, nes jį įrodo patikrinimo duomenys: panevėžiečiai dažniausiai skundžiasi „Norfoje“ pirktais gaminiais.“
V. Kontauto duomenimis, pernai apie nusipirktus maisto produktus ir kitus gaminius įvairiuose prekybos centruose Panevėžio gyventojai tarnybai skundėsi 120 kartų. Atlikus patikrinimus paaiškėjo: pasitvirtino 43 skundai.
„Šiais metais planinių patikrinimų dar nebuvo – tarnybos specialistai ruošia ataskaitas apie atliktus darbus 2011 metais, – pridūrė viršininkas. – Tačiau į skundus reaguojama ir važiuojama tikrinti, ar jie pagrįsti.“
R. Mikučionytė