Kalėdos – gerumo metas, kai gyventojai plačiau atveria pinigines ir stokojantiesiems, dėl vienokių ar kitokių aplinkybių atsidūrusiems gyvenimo užribyje. Ištiesta ranka elgetaujančių žmonių galima pamatyti kone prie kiekvieno didesnio prekybos centro, autobusų stoties, bažnyčios ar turgaus prieigose. Tačiau kai kurie jų nelinkę ilgai šalti ir patys įžūliai braunasi į kavines ar restoranus.
Apsimetė mokesčių rinkėja
Panevėžietė Inga, su draugėmis nusprendusi vakarą praleisti Laisvės aikštėje įsikūrusioje kavinėje, buvo nemaloniai nustebusi, kai prie jų staliuko priėjo oranžine liemene vilkinti moteris ir paprašė susimokėti. Panevėžietės, pamaniusios, kad ji renka mokesčius už automobilių stovėjimą, išsitraukė pinigines. Sukrapščiusios po porą litų, padavė tariamai mokesčių rinkėjai.
Jų nuostabai, moteris, užuot išdavusi kvituką, pradėjo priekaištauti, kad dar viena nesusimokėjo. Tada panevėžietės suprato, kad tai ne mokesčių už stovėjimą rinkėja, o elgeta, taip įžūliai kaulijanti pinigų. Kaip vėliau paaiškėjo, oranžine liemene vilkinti moteriškė – nuolatinė kaulytoja.
Kaip pasakojo picerijos „Kakadu“ barmenė-padavėja Jurgita Petraitienė, oranžine liemene vilkinti moteris jų picerijoje pasirodo kelis vakarus per savaitę.
Pravėrusi kavinės duris ji lekia tiesiai prie staliukų ir klientams verkiančiu balsu pradeda pasakoti istoriją, kad ją neseniai sumušė, apiplėšė ir jai reikia 20 centų. O paprašius išeiti moteriškė paleidžia keiksmažodžių tiradą ir kavinę palieka trankydama durimis.
„Kai tik ją pamatome, bandome gražiai paaiškinti, kad čia elgetauti negalima. Pati ne kartą esu davusi litą kitą, tačiau kiekvieną dieną juk neduosi, todėl pasipila keiksmažodžiai ir durų trankymas. Ir taip praktiškai kas antrą dieną“, – „Sekundei“ pasakojo J. Petraitienė.
Kai kurie klientai sušelpia vargetą, tačiau kiti apsimeta užsieniečiais, nesuprantančiais, ko ši nori, o jaunimas dažniausiai tik pasišaipo.
Anot barmenės, be šios moters, daugiau į piceriją kaulyti pinigų neužsuka niekas. Pernai žiemą buvo užėjęs vyriškis, tačiau šis tik paprašė puodelio arbatos sušilti. Panevėžiečiai negaili kelių litų vargšams, tačiau kai jie elgiasi įžūliai ir net agresyviai, dažniausiai gailesčio nesulaukia.
„Ši moteriškė visada apsirengusi taip pat – nešvaria kepure ir oranžine liemene, su krūva įvairiausių maišų. Atbaido ne tik kvapas, bet ir jos elgesys. Tikrai galime žmogų pavaišinti arbata, leisti sušilti, bet kai jis elgiasi agresyviai, nėra pageidaujamas“, – teigė J. Petraitienė.
Etatiniai prašinėtojai
„Skvero vyninės“ savininkas Gytautas Blažinskas taip pat tvirtino, kad oranžine liemene vilkinti moteriškė – dažna „viešnia“, kurią tenka darbuotojams nuolat vaikyti iš vyninės. Nuolatiniai klientai jau ne kartą yra girdėję jos graudžią istoriją apie vagystes ir muštynes, tad ji ėmėsi kitų triukų: iš kažkur prisirinkusi įvairių knygelių, jas bruka žmonėms ir prašo susimokėti.
„Nežinau, gal nuo konteinerių prisirinkusi knygelių siūlo jas žmonėms, verkšlendama ir skųsdamasi sveikata, blogai susiklosčiusiu gyvenimu. Ji nėra piktybinė, bet nesupranta, kodėl jos prašome palikti vyninę, todėl tenka tiesiog su visais jos maišais ją išnešti. Bet, žiūrėk, apsukusi ratą aplink Laisvės aikštę ir vėl su visa savo amunicija prie durų stovi“, – kalbėjo G. Blažinskas.
Jis pastebi, kad dažniausiai elgetauja ne tie, kuriems reikėtų pinigų maistui, o mėgstantieji pakilnoti taurelę. Dažnai nuo jų tvoskia pigiu alkoholiu.
„Pinigų kaulyti užsuka asocialūs asmenys, o ne tie, kurie neturi ką valgyti. Jeigu užsuktų kokia močiutė ne pamėlusia nosimi, tikrai įpilčiau lėkštę sriubos“, – sakė „Skvero vyninės“ savininkas.
Kavinės „Galerija XX“ direktorius Raimondas Pilvinis taip pat patvirtino, kad elgetaujama pinigų ne maistui. Žiemą pinigų kaulytojų užklysta labai retai, tačiau vasarą, kai veikia lauko kavinė, jų pasitaiko daug dažniau. Daugiausia vyresnio amžiaus, bet pasitaiko ir vaikų.
„Teko vasarą matyti centų prašinėjančių ir vaikų. Daugelis meluoja, kad neturi ką valgyti, bet kai pasiūlai maisto, jie atsisako. Pinigų jiems reikia įvairioms pramogoms, cigaretėms, žaidimams“, – mano R. Pilvinis.
Gyvenimo būdas
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkė Danguolė Žiaugrienė teigė, kad Panevėžyje išmaldos prašančiųjų yra, tačiau to negalėtume vadinti problema. Skirtingai nei didžiuosiuose miestuose, Panevėžyje prašyti išmaldos nėra draudžiama. Daugelis stovinčiųjų ištiesta ranka elgetavimą pasirinko kaip gyvenimo būdą.
„Prieš keletą metų su socialiniais darbuotojais ir vaikų teisių specialistais darėme reidą, ar prie prekybos centrų, turgaus, bažnyčių ir kitų masinių žmonių susibūrimo vietų nėra elgetaujančių vaikų. Bendravome su išmaldos prašančiais žmonėmis, juos informavome apie galimybes gauti reikalingą pagalbą, tačiau visi be išimties jos kategoriškai atsisakė, nes tokį gyvenimo būdą jie pasirinko patys“, – teigė D. Žiaugrienė.
Beveik visi pinigų kaulytojai – puikiai pažįstami tiek policijos pareigūnams, tiek ir socialiniams darbuotojams. Panevėžiečiai pinigų negaili, todėl daugelis jų taip „užsidirba“ pragyvenimui.
Miesto centre ir kitose vietose pinigų elgetaujanti moteris, vilkinti oranžine liemene, taip pat puikiai pažįstama atsakingoms institucijoms. Anot D. Žiaugrienės, ji yra ne kartą teista, turinti problemų dėl alkoholio vartojimo, tačiau kol kas gyventojai dėl jos elgesio nesiskundė.
„Ją galima pamatyti per įvairius miesto, sporto renginius, todėl kai kurie gyventojai ją praminė komentatore, mat savo nuomonę reiškia įvairiais klausimais, negaili patarimų. Žmonės ją toleruoja, nes ji nėra agresyvi. Gal ir paburbuliuoja, bet chuliganiškai nesielgia“, – kalbėjo D. Žiaugrienė.
Jos teigimu, kol gyventojai aukos pinigų tokiems žmonėms, tol jų ir bus. Tačiau ji ragina pastebėjus elgetaujančius vaikus apie tai iš karto informuoti policiją, kad būtų galima jiems padėti ir galbūt užbėgti kai kuriems įvykiams už akių.
Lina DRANSEIKAITĖ