• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Studentai piktinasi kai kurių Seimo narių siūlymu priversti už valstybės pinigus rezidentūrą atlikusius medikus kelerius metus privalomai atidirbti Lietuvoje. Parlamentarai sako, kad dabar šalyje ima katastrofiškai trūkti medikų, žmonės nesulaukia gydymo, o mediciną baigę jauni gydytojai važiuoja dirbti į užsienį.

Studentai piktinasi kai kurių Seimo narių siūlymu priversti už valstybės pinigus rezidentūrą atlikusius medikus kelerius metus privalomai atidirbti Lietuvoje. Parlamentarai sako, kad dabar šalyje ima katastrofiškai trūkti medikų, žmonės nesulaukia gydymo, o mediciną baigę jauni gydytojai važiuoja dirbti į užsienį.

REKLAMA

Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas ir keli kiti nariai siūlo, kad už valstybės pinigus rezidentūrą baigę medikai privaloma tvarka Lietuvoje dirbtų dar kelerius metus. Jie tiki, kad taip išsispręstų medikų stygiaus šalyje problemą.

Tokia tvarka įsigaliotų tik būsimiems rezidentams, kurie dabar mokosi prie universitetų suolų. Vieną tokią ketvirto kurso medicinos studentę, Rugilę Petruokaitę, kurį rezidentūrą pradės po dviejų metų, šis siūlymas verčia susimąstyti, ar ji apskritai ją atliks Lietuvoje.

„Vis dėlto labiau buvau linkusi likti Lietuvoje, tačiau dabar tikrai privertė labiau pagalvoti“, – sako medicinos studentė Rugilė Petruokaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Rugilė taip pat yra Lietuvos medicinos studentų asociacijos narė. Ji sako, kad studentai kategoriškai prieš tokį siūlymą.

„Visiškai vienareikšmiškai studentai yra prieš tokį keitimą ir jį vertina labai neigiamai. Kodėl taip yra? Mums atrodo, kad toks sprendimas labai apribotų jauno žmogaus laisvę rinktis, kur jam gyventi, ir šiek tiek primena grįžimą į sovietmečio paskyrimų politiką“, – tikina mergina.

REKLAMA

Tačiau Sveikatos komiteto pirmininkas įsitikinęs, kad būtent ši priemonė padės spręsti medicinos darbuotojų stygiaus problemą. Studijas baigę medikai masiškai važiuoja dirbti į Švediją, Norvegiją, kitas Europos šalis.

„Nieko nedaryti ir laukti toliau, kol absoliučiai pritrūksime medikų savo šalyse, o ir taip jau kai kuriuose regionuose yra siaubingas trūkumas, ypatingai terapeutų, šeimos gydytojų ir panašiai. Tai šis įstatymų projektas ir jau prasidedanti diskusija, matyt, anksčiau ar vėliau tą problemą išspręsime“, – teigia Sveikatos komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerijos pirmojo šių metų pusmečio duomenimis, iš viso šalyje trūko 438 medicinos specialistų – 368 gydytojų ir 70 kitų sveikatos priežiūros specialistų, tame tarpe ir slaugytojų.

Vilniaus regione medikų trūkumas didžiausias – jų trūksta virš šimto. Virš penkiasdešimties specialistų reikia Klaipėdai ir Šiauliams. Kituose regionuose trūkumas panašus.

Tačiau studentai mano, kad toks spaudimas ir priverstinė rezidentūra problemą kaip tik paaštrins, mat studijuojantys, žinodami, kad turės atidirbti, tiesiog nesirinks rezidentūrai Lietuvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galiausiai gali būti toks variantas, kad neturėsime pakankamai studentų, kurie užpildytų jau siūlomas rezidentūros vietas, kadangi išsigandę to privalomo darbo tiesiog išvyks mokytis į užsienį“, – sako Rugilė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto podiplominių studijų centro dekanas sako, kad toks požiūris į medicinos studentus tiesiog nesąžiningas.

„Jei žiūrėtume į bet kurios krypties studijų programas, ar tai į bakalauro, magistro, doktorantūros studijas, ne medicinos srityje, tai tokio reikalavimo, kad baigus studijas, turėtų būtinai likti dirbti Lietuvoje, nėra. Aš suprantu, kad Lietuvoje, ypač regionuose, sveikatos specialistų poreikis egzistuoja. Bet žiūrint į kitų šalių patirtį, šios problemos sprendžiamos siekiant sudaryti geresnes sąlygas, didinant užmokestį ir kuriant patrauklią darbo aplinką“, – komentuoja centro dekanas Juozas Kupčinskas.

REKLAMA

Tai, kad medikų trūkumo problemą spręsti reikėtų keliant jiems algas, pabrėžia ir Vilniaus universiteto rezidentų tarybos pirmininkė.

„Na ir svarbu labai darbo sąlygos, socialinės sąlygos, nes vis dėl to jaunas žmogus vyksta, kur yra motyvuojamas dirbti, sudaromos sąlygos dirbti, užtikrinamas darbas komandoje, na, ir kad tos sąlygos patenkintų jo poreikius“, – teigia tarybos pirmininkė Kamilė Marcinkevičiūtė.

REKLAMA

Pasak K. Marcinkevičiūtės, turėtų būti sekama kitų Vakarų Europos šalių pavyzdžiu, kur rezidentai nėra laikomi studentais.

„Mes manome, kad rezidentai turėtų išvis atsisakyti to studento statuso. Ir valstybė tikrai daug pinigų išleidžia rezidentūros finansavimui, tai galbūt reikia apsvarstyti tą modelį, ar jis tikrai yra toks, koks atitinka kitų šalių gerąsias praktikas. Kaip tuos pinigus išnaudoti tam, kad gydytojai rezidentai anksčiau vyktų į regionus, rinktųsi regionus“, – tikina ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras, paklaustas, ką mano apie siūlymą įpareigoti rezidentus likti Lietuvoje, sako, kad vyriausybė kovai su medikų trūkumu yra numačiusi kitokias priemones.

„Vyriausybės programoje tikrai tokių siūlymų nėra, tų pasiūlymų tarp politikų būna pačių įvairiausių. Mes siūlome, kad reikia pokyčių gydymo įstaigų tinkle, pačiose gydymo įstaigose, nes jauni žmonės ir ateities gydytojai, jie nori dirbti stipriose komandose, įstaigose, matyt, čia yra svarbiausia“, – komentuoja A. Dulkys.

Vyriausybės strateginės analizės centras, remiantis atnaujintos sveikatos priežiūros specialistų poreikio prognozės rezultatais, prognozuoja, kad 2030 m. Lietuvoje gali pritrūkti apie 2,8 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų, daugiausia – bendrosios praktikos slaugytojų, šeimos ir vidaus ligų gydytojų.

Manau, valstybė gali priimti mokytis gydytojais už valstybės pinigus su sutartimi, kad jie dirbs Lietuvoje. o kas nenori- gali rinktis mokytis iš savų pinigų ar užsienyje...
Gaila,kad panaikino tą tvarką po nepriklausomybės.Už tai tūrim ką tūrim.Tegul atidirba iškepti jauni medikai ir paskui eina į visas keturias puses.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų