Į polikliniką savo dvynukus atvedusi mama Renata sako, kad gydymo įstaigų slenksčius su vaikais mina nedažnai, tik esant rimtoms ligoms. O vesdama vaikučius į darželį į menką slogą dėmesio nekreipia.
„Buvom ir su snargliukais, ir su kosuliukais, temperatūrų nėra, uždegimų nėra – nemanau, kad čia liga“, – sako Renata.
Tačiau kitoms mamoms vaiko sloga ar kosulys esą yra rimtas ženklas sunerimti, todėl į „bėgančią nosį“ dėmesį kreipia visada.
„Tai yra liga, tai, visų pirma, yra užkrečiamas dalykas ir mes šiandien pradėjome lankyti darželį, ir, mėnesį pabuvus, prasidėjo sloga, kosuliai. Tai aš manau, kad bet kokiu atveju vaikas turi tą prasirgti, bet kai serga, tai jis turi būti namuose“, – tvirtina mama.
Iki šiol į darželį vesti vaiką su sloga ar kosuliu nebuvo galima. Tačiau nuo spalio pabaigos Sveikatos ministerijos įsakymu pakeistos higienos normos ir nuo šiol sloguojančius ar kosėjančius vaikus į darželį tėvai vesti galės.
„Tikrai nemaža dalis vaikų, pabuvę šaltesniame ore, gali grįžti su ta varvančia nosimi, pakosėti ir tai gali būti organizmo reakcija į šaltą orą. Tai kad mes neribotume vaikų galimybės dėl tokių dalykų ateiti į ugdymo įstaigą“, – įsitikinęs ministras Aurelijus Veryga.
Naujovę vertina kategoriškai
Tačiau dalis privačių darželių prieš šią naujovę nusistatę kategoriškai. Esą ar sloga ir kosulys rimtos ligos pradžia, ar atvirkščiai – sudėtinga nustatyti. O iš patirties akivaizdu, kad vaikai bakterijomis ypač greitai dalinasi.
„Jeigu įleisime vieną, antrą, trečią, ten bus kokie dešimt, tai automatiškai sirgs personalas. Jeigu mes tai toleruosim, pas mus nebebus pedagogų, mums tada reikės tik šeimininkučių, kurios ateina ir valo nosis“, – sako „Mini darželių“ direktorė Miglė Šepetienė.
Šeimos gydytojai naujovei nesipriešina, o kaip tik palaiko. Taip pat ramina tėvus, esą su menka sloga ar kosuliu vaikai į darželį eiti gali. O nuspręsti, menka sloga tai ar ne, jau esą tėvų reikalas.
„Kosulys yra kaip apsauginė reakcija organizmo. Jeigu sloga yra bent menka ir gleivės laša į užpakalinę nosiaryklę, vaikas kosėja. Tai nereiškia, kad kosulys tai yra plaučių uždegimas ar dar kažkokia rimtesnė būklė. Pagrindinis dalykas – mes turime žiūrėti į vaiko bendrą būklę. Vaikas nevalgė, vaikas blogai miegojo, vaikas neaktyvus, pasyvus ir tada jau, aišku, į darželį negalima leisti“, – sako Vilniaus Karoliniškių poliklinikos gydytoja Živilė Mikalauskienė.
Sveikatos ministerija prideda, kad ši naujovė naudinga ir medikams, mat išsigydžius lengvus peršalimo simptomus namuose tėvams nebereikės prašyti gydytojo pažymos, norint vėl grįžti į ugdymo įstaigą.