Rusija prieš metus uždraudė lenkiškos mėsos ir daržovių importą, apkaltinusi lenkus, jog eksportuotojai nesilaiko higienos normų ir yra įsivėlę į kontrabandą.
„Dėl embargo susiformavo mėsos produktų perviršis ir ypač – žalios mėsos. Mūsų gamintojams žaliavos kainos patrauklios, tačiau susitarti dėl produktų įvežimo į Lenkiją tampa sudėtingiau“, – pabrėžė Vyta Vinčienė, komercijos atašė Lenkijoje.
Jos nuomone, Rusijai ir Ukrainai, į kurias lenkai gabeno didelius mėsos kiekius, įvedus importo draudimą, tai atsiliepė ir Lietuvos įmonėms bei ūkininkams. Kol laukiama problemos sprendimo būdų, lenkų ūkininkai tariasi su vyriausybe, kaip užtikrinti, kad kiaulienos kaina nesiristų žemyn, ir žaliavą parduoda lietuviams, turintiems neišnaudojamų skerdyklų pajėgumų. O tai kitu lazdos galu muša per Lietuvos ūkininkų norą parduoti kiaules brangiau.
Kasparas Jurevičius, Kiaulių augintojų asociacijos prezidentas, vadovaujantis UAB „Dainiai“, auginančios 23.000 kiaulių, dienraštį tikino, jog kol lenkai neišsispręs problemų su Rusija ir Ukraina – visiems Lietuvos gyvulių augintojams bus labai liūdna.
„Būsime priversti parduoti už tokią kainą, kokią moka. Kai gyvulys užauga, jį reikia skersti. Padėti į sandėlį negali. Gelbsti, jog šiek tiek prekiaujame su Rusija“, – aiškino K. Jurevičius.
Jo skaičiavimu, šiandien už gyvo svorio kilogramą supirkėjai moka apie 3 Lt, o pernai vidutinė kaina siekė 3,7 Lt, nors apie 70% savikainos sudarančių grūdų kaina šoktelėjo nuo 300 Lt/t pernai iki beveik 600 Lt/ šiemet.
„Atitinkamai kyla ir savikaina. Pernai ji buvo iki 3,45 Lt, o šiemet tikrai bus 5 Lt. Tokio žiauraus smūgio kiaulininkystei per 30 m. darbo šioje šakoje nepamenu“, – guodėsi kiaulių augintojas.
Kiaulių augintojai prognozuoja, kad anksčiau ar vėliau padėtis pasikeis ir lenkai ras kitų realizacijos rinkų kiaulienai, nes ilgą laiką nepajėgs dirbti nuostolingai ir gaminti milžinišką žaliavos perteklių. Per metus lenkai realizuoja apie 20 mln. kiaulių.
Specialistai tikina, jog Lenkijos augintojai parduoda žaliavą už tokią kainą, kuri nebepadengia savikainos, tačiau negali paaiškinti, kodėl Lietuvoje išaugintos kiaulės yra brangesnės nei ES. Lietuvoje kiauliena – 11 proc. brangesnė negu Danijoje. Zigmas Medingis, Žemės ūkio ministerijos Mėsos produktų skyriaus vedėjas, teigė, jog skirtumas atsiranda „dėl augintinių genetikos ir šėrimo technologijų“.
REKLAMA