„Neveltui čia tiek daug turistų“, – tokia buvo antra mintis, pamačius Dorseto pakrantės panoramą. Pirma mintis – „oho, šito Anglijoje pamatyti nesitikėjau“... Tankai, vaiduoklių kaimas, kvapą gniaužiantis aukštis, didžiulis vėjas ir banguojanti jūra – Pietų Anglija daug kuo gali nustebinti.
Visi traukia ten pat
Pasigrožėti Dorseto grafystės stebuklais susiruošėme per „Bank holiday“ savaitgalį. Įprastai iki tos vietos, kuri buvo pirmasis tikslas, nuvažiuotum per porą valandų, bet mes užtrukome daugiau nei tris. Net keista, kai vidury kaimelio – didžiulis kamštis. Juk visi tuo metu traukė link pajūrio: su šeimomis, šunimis, nameliais ant ratų ir palapinėmis, todėl ir nusidriekė tokios eilės. Išsigąsti transporto spūsčių nereikėtų. Lėtai judant visai smagu pasižvalgyti pro langą į neįprastus ir Londone nematytus vaizdus: romantiškus kaimelius, akmeninius namus šiaudiniais stogais, mažais langais ir žemomis durimis. Vienas tokių – Vakarų Lulworthas (angl. West Lulworth), kurį pravažiavęs pamatysi nuostabią pakrantę, stovyklavietę ir kelionės tikslą – Durdle Door. Nuvykti prie Durdle Door įmanoma ir viešuoju transportu: iš Londono į Wool'o traukinių stotį, o tada šokti į 103 arba 103A autobusą iki Vakarų Lulwortho.
Aukštis ir vėjas
Žodis „durdle“ išvertus iš senos anglosaksų kalbos reiškia „angą“. Į arką panaši uola jūroje traukia turistus iš visos Anglijos tiek šiltu, tiek vėsesniu oru. Ką turistai ten veikia? Kas tik šauna į galvą! Užkopia ant visų kalvų, kad pamatytų puikių vietovės vaizdų iš visų pusių, vaikštinėja pakrante, renka jūros išmestas kriaukleles ir akmenukus, susiruošia iškylą, jei pakankamai šilta – būtinai išsimaudo „Man of war“ paplūdimyje. Imtis atsargumo priemonių reikia patiems, įspėjamieji ženklai, kur lipti pavojinga – yra, tačiau niekas negaudo ir nedrausmina tų, kurie įspėjimų nepaiso. Todėl smalsuolių gali pamatyti ir ant stačiausių šlaitų.
Dar vienas dalykas, kurio neįmanoma pamiršti pabuvojus Lulwortho pakrantėse – vėjas. Visada toks stiprus, kad kartais reikia ieškoti net į ką nors įsikibti, kad išsilaikytum. Juk prarasti pusiausvyrą keliolikos metrų aukštyje tikrai nesinori.
Kaimelis – armijai
Tokia iškyla gamtoje – porai valandų. Nusiteikęs ilgesniems pasivaikščiojimams, pasuk į rytus. Maždaug už mylios prieisi Lulwortho įlanką (angl. Lulworth Cove), kuri žymi savo išskirtine forma. Vieniems ši įlanka primena arklio pasagą, kitiems – pusmėnulį.
Kiek toliau į rytus pasieksi Purbecko pusiasalį (angl. Isle of Purbeck). Viena iš keisčiausių vietų ten – vaiduoklių kaimas Tynehamas. Turistai keliauja ten pasidairyti po apleistus namus, paskaityti užrašų ant sienų, kuriuos parašė čia gyvenę ir sugrįžti žadėję žmonės. 200 gyventojų turėjęs pajūrio kaimelis ištuštėjo prieš daugiau kaip 60 metų, kai Didžiosios Britanijos karo tarnyba nupirko šią žemę kariuomenės reikalams. Todėl ir dabar neišsigąsk, jei bevaikštinėdamas po apylinkes išgirsi šaudant, pamatysi tankus ar apkasus. Joks karas neprasidėjo, tiesiog iki šiol tose vietose Krašto apsaugos ministerija rengia pratybas.
Apleistame kaimelyje apsilankyti gali ne visada. Vartai, ant kurių kabo ženklas „Lulworth range walks“, atidaryti tik tam tikrais periodais – apie 140 dienų per metus. Prieš vykdamas ten, būtinai pasitikrink, ar pateksi pro armijos vartus: www.dorsetforyou.com/389942.
Į Poole'ą – vėjo ir saulės
Nors pietryčių Dorseto grafystėje nemažai dėmesio vertų miestelių, išskirtiniausias būtų Poole'as, įsikūręs didžiausio Europoje natūraliai susiformavusio uosto pakrantėje. Link šio miesto pasukome ir mes, užtektinai prisivaikščioję Purbecko pusiasalio šlaitais. Įvažiavus į Poole'ą – niekas nenustebino. Įprasti pastatai, prekybos centras... Tik toliau, sekant kelio ženklus su užrašu „Paplūdimiai“ (angl. beaches), išvydome tai, dėl ko į šį miestą plūsta keliautojai.
Poole'as – vėjo ir vandens sporto mėgėjų sostinė. Kiek daug judesio vandenyje: buriuotojai, vandens aitvarų ir vėjaračių entuziastai bei irkluotojai puikiai telpa Poole'o įlankoje. Vaikštinėjant pakrante nuobodu nebūna: užtenka stebėti spalvingais aitvarais ir burėmis „apsiginklavusius“ sportininkus, lengvai skriejančius vandens paviršiumi. Kyla begalinis noras pabandyti pasigalynėti su vėju ir jūra...
Jei oras puikus, pavargęs nuo ekstremalių vaizdų, pasilepink saule viename iš auksinių Poole'o paplūdimių. Ši Anglijos pakrantė turi ką pasiūlyti: trys mylios smėlio, saulės ir jūros. Mėlynomis vėliavomis įvertinti paplūdimiai – vieni geriausių Didžiojoje Britanijoje. Keliaudamas į rytus rasi „Sandbanks“, „Shore Road“, „Flaghead Chine“, „Canford Cliffs“, „Branksone Chine“, „Branksone Dene“ paplūdimius. Kitoje Poole'o įlankos pusėje – „Hamworthy Park“, „Lake Drive“, „Sheel Bay“ ir „Studland“ pliažai. Ką gi, belieka sulaukti puikaus oro, ir keliauti į pietus mėgautis saule, jūra ir vėju.