“Šiuo metu pienas superkamas po 0,7-0,9 Lt už kilogramą, o jo savikaina, pakilus kuro kainoms, siekia 1 litą ir daugiau. Žemdirbys, pardavęs pieną, ne tik kad negauna pelno, bet dar primoka. Tokių žemdirbių mūsų rajone - apie 3,5 tūkst., ir jie nežino ką toliau daryti”, - išreikšdamas visų rajono pieno gamintojų nuomonę, sakė LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas.
Pieno gamintojų padėtis tragiška
Kad padėtis tik blogėja, liudija ir Žemės ūkio ministerijos pateikta vidutinių pieno supirkimo kainų statistika. Metų pradžioje buvo mokama 1143,2 lito už toną, kovo mėnesį - 1009,8 Lt už toną, o balandį - 901,6 Lt už toną. Ir toliau kylant energetinių išteklių, pašarų ir trąšų kainoms, ūkininkams gresia bankrotas.
Grėsmę žemės ūkiui kelia ir demografinė situacija. Apie 80 proc. pieno gamintojų yra 55 ir daugiau metų amžiaus ir tik apie 20 proc. yra 30-40 metų. Per praėjusius 3 metus iš žemės ūkio gamybos pasitraukė apie 1000 ūkininkų. Jaunimas, matydamas, kad net sunkiai dirbant išgyventi neįmanoma, mieliau renkasi darbą mieste arba visai išvyksta iš Lietuvos.
Pasak K.Andrijausko, perdirbėjai teigia, kad pieno pagaminama 3 kartus daugiau, negu reikia Lietuvai. Perteklių tenka eksportuoti. Kartu su Kaimo reikalų skyriaus vedėju Alfredu Nausėda jis mato tokią išeitį: pieno pardavimo kvotas sumažinti iki realaus dydžio, o už negaminamą pieno perteklių mokėti ūkininkams subsidijas. Sprendimo reikia ieškoti kuo skubiau, nes tuoj prasidės šienapjūtė, ir ūkininkams reikia apsispręsti, kiek gyvulių pasilikti ir kiek pašarų pasigaminti. Daugelis jų yra pasiėmę paskolas ir nuostolingai dirbti negali.
Vilniuje pagalbos nesulaukė
Penktadienį Plungės, Kretingos, Skuodo, Šilutės, Šilalės, Pagėgių ir Mažeikių savivaldybių pieno gamintojų atstovai vyko į Seimą ir prašė nutraukti neefektyvią prekybą pieno kvotomis. Darbo partijos seniūnės pavaduotoja Audronė Pitrėnienė padėjo žemdirbiams surengti spaudos konferenciją ir susitikimą su ŽŪM Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktoriumi Rimantu Krasuckiu.
Šilutės ir Pagėgių rajonų pieno gamintojams atstovavęs žemės ūkio kooperatyvo “Lumpėnų Rambynas” pirmininkas Remigijus Kelneris sakė susitikime nieko, išskyrus politikavimą, neišgirdęs. Pasak jo, R.Krasuckis teigė, kad ŽŪM sudarė visas prielaidas pieno gamintojų kooperacijai skatinti ir siekia, kad ES grąžintų Lietuvai eksporto subsidijas, nes mūsų šalis daug pieno eksportuoja.
Deja, šie gražiai skambantys pareiškimai nieko neverti - prašymo ES grąžinti eksporto subsidijas nepalaiko daugelis kitų ES narių, nes ten yra stiprūs pieno gamintojų kooperatyvai ir patys perdirbdami pieną kuo puikiausiai verčiasi. Lietuvoje tokius kooperatyvus įsteigti beveik neįmanoma, nes visą rinką jau seniai pasidaliję didieji pieno perdirbėjai ir prekybininkai.
Pasak R.Kelnerio, susitikimas Seime nieko nedavė, todėl Žemaitijos pieno gamintojai toliau derina savo veiksmus. Vienas iš iškeltų pasiūlymų - sušaukti neeilinį visuotinį Žemės ūkio rūmų susirinkimą ir spręsti, kokių radikalesnių priemonių imtis. “Konkretaus veiksmų plano dar neturime, tačiau taip, kaip yra dabar, ilgiau tęstis nebegali”, - sakė R.Kelneris.
Vaidotas VILKAS