Žemės ūkio ministerija už litrą geriamojo vandens moka dvigubai brangiau, negu ūkininkai iš supirkėjų gauna už litrą pieno. Ar kovo 31-ąją įvyks žemdirbių protesto akcija Vilniuje, kai valstybėje tokia padėtis? – klausia dienraštis „Vakaro žinios“.
Vakar paaiškėjo skandalingas faktas, kiek Žemės ūkio ministerija moka už geriamąjį vandenį – daugiau nei po litą už litrą. O žemdirbiai už litrą pieno iš supirkėjų tegauna perpus mažiau. Siutina tai ūkininkus. Matyt, streikuos.
Trys reikalavimai
Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas išskyrė tris pagrindinius ūkininkų reikalavimus, kurie privalo būti įvykdyti. Priešingu atveju streikas esą neišvengiamas.
„Deramės dėl papildomų tiesioginių nacionalinių išmokų už 2008-2009 metais parduodamą kvotinį pieną, dėl pajamų ir pelno mokesčių atidėjimo, - vardijo jis. - Pabrėžiu: neprašome atleisti ūkininkus nuo pajamų ir pelno mokesčių - tik atidėti juos. Dvejiems metams. Nes daugybė ūkininkų jau ir taip balansuoja ties bankroto riba. Ar taip, ar taip jie jokio pelno neturės. O naujausias reikalavimas - kad būtų leista ūkininkams sumažinti gamybą. Mat programose dalyvavę ir ES paramą gavę ūkininkai yra įsipareigoję trejus metus gamybos nemažinti. Tačiau kai gamyba darosi nuostolinga, kitos išeities nėra“.
Ar realu tikėtis, kad į žemdirbių reikalavimus bus atsižvelgta, kai ir taip šalyje ganėtinai sudėtinga padėtis?
Kainų karas
Dar vienas Lietuvos žemdirbių galvos skausmas – mažiausios visoje Europos Sąjungoje pieno supirkimo kainos. Maža to, ūkininkus pasiekė pranešimai, kad jos bus mažinamos ir toliau!
„Prekybos tinklai taip greičiausiai keršija už Seimo ką tik priimtą sprendimą dėl maisto produktų kainų sumažinimo, – svarstė B.Markauskas. – Visi šunys kariami ant žemdirbių pečių. Gavome pranešimus, kad nuo balandžio 1 dienos už 1 kg natūralaus pieno bus mokama tik po 50 centų, o vasarą kaina gali nukristi dar 15 centų! Šiuo metu pieno savikaina, priklausomai nuo ūkio dydžio, yra nuo 840 litų už toną, o mokama tik po 670 litų už toną. Bent jau kad padengtų gamybos sąnaudas būtina išsireikalauti. Kad bent 900 litų už toną natūralaus pieno mokėtų. Tada būtų galima žemdirbiams egzistuoti“.
Virginija Grigaliūnienė