Pradėję vadinamąjį neterminuotą streiką, kelionių organizatoriai ir gyventojai uždarė parduotuves ir užblokavo geležinkelio bėgius, todėl turistus gabenusio traukinio keleiviai buvo priversti apsivilkti lietpalčius ir likusius tris kilometrus iki įvažiavimo į miestą įveikti pėsčiomis.
„Mes nepritariame sistemingam Maču Pikču privatizavimui. Žmonės su tuo nesutinka; su šia [bilietų pardavimo] įmone buvo sudaryta neteisėta sutartis“, – naujienų agentūrai AFP sakė bendruomenės atstovas Darwinas Baca.
Demonstrantai mušė būgnus, mojavo vėliavomis ir reikalavo kultūros ministro atsistatydinimo.
Vietos bendruomenė teigia, kad bilietų pardavimo sutartį sudariusi bendrovė „Joinnus“ iš šeštadienį pradėjusios veikti naujosios sistemos per metus uždirbs net 3,2 mln. dolerių (2,95 mln. eurų) komisinių.
Pasak įvykio vietoje buvusio AFP reporterio, artėjant vakarui policija ašarinėmis dujomis išvaikė geležinkelio liniją blokavusių protestuotojų grupę. Pareigūnai nepranešė apie jokius areštus.
Geležinkelių operatorius „Ferrocarril Transandino“ pranešė, kad dėl protestuotojų ir policijos susirėmimų penktadienį sustabdys susisiekimą tarp Oljantaintambo ir Maču Pikču.
„Šios priemonės ėmėmės siekdami apsaugoti traukinio keleivius ir darbuotojus, taip pat sužinoję apie socialinių organizacijų raginimus rengti naujas protesto akcijas“, – sakoma įmonės pranešime.
„Per didelis lankytojų srautas“
Turistai pasakojo, kad dėl protestų pasikeitė jų maršrutai.
„Tam tikra prasme suprantame, kodėl kilo streikas, bet vis dėlto mes, turistai, mokame už paslaugą ar ekskursiją, todėl jaučiamės šiek tiek keistai, kai streikas įvyksta jos viduryje“, – sakė turistė iš Kolumbijos Maria Jose Medrano.
Tačiau Kultūros ministerija socialinėje žiniasklaidoje pranešė, kad Maču Pikču lankymas vyksta „visiškai įprastai“.
Kultūros ministerijos patarėja Ana Pena teigė, kad bilietų sistema skirta išsaugoti ir kontroliuoti lankytojų srautus populiarioje istorinėje vietoje.
„Nėra jokios privatizacijos. Turime užtikrinti visišką visų į mūsų citadelę patenkančių žmonių kontrolę“, – sakė ji.
„Yra rizika, kad Maču Pikču bus išbrauktas iš UNESCO pasaulio paveldo sąrašo“, jei dėl per didelio lankytojų srauto pablogėtų šio turistų traukos objekto būklė, teigė ji.
Praėjusį rugsėjį Peru laikinai uždarė tris Maču Pikču sektorius dėl didelio lankytojų srauto įtakos.
Į šiaurės vakarus nuo Kusko esantis Maču Pikču XV amžiuje buvo pastatytas ant kalno šlaito pustrečio kilometro aukštyje inkų valdovo Pačakuteko įsakymu.
Jis laikomas architektūros ir inžinerijos stebuklu ir 1983 metais buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.
Turizmas yra labai svarbus Peru ekonomikai – iki koronaviruso pandemijos 2020 metais šalį aplankė apie 4,5 mln. lankytojų.
Nuo šio mėnesio per dieną parduodamų bilietų į citadelę kiekis padidintas iki 4,5 tūkstančio. Palyginimui, anksčiau buvo leidžiama parduoti ne daugiau kaip 3,8 tūkst. bilietų per dieną.