• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atėjus karščiams Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovė Dovilė Jakubavičiūtė pataria, kaip apsisaugoti nuo saulės ir negauti karščio smūgio, o taip pat ko vengti ir ką derėtų daryti palengvinant karštą dieną.

Atėjus karščiams Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovė Dovilė Jakubavičiūtė pataria, kaip apsisaugoti nuo saulės ir negauti karščio smūgio, o taip pat ko vengti ir ką derėtų daryti palengvinant karštą dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmas ir svarbiausiais dalykas yra vengti tiesioginės saulės spindulių pačiu intensyviausiu metu - tai yra nuo 10 iki 16 valandos. Ir jeigu jau tuo metu būnate laukia, geriau tą laiką praleisti mirguliuojančiame pavėsyje.

REKLAMA

Specialistė tikino, kad nuo tiesioginių saulės spindulių reikia saugoti ne tik jautrią veido, kaklo, krūtinės odą, bet ir galvą. Pridengti ją geriausia šiaudine skrybėle arba gerai orą praleidžiančiu audeklu.

„Labai svarbu pasirinkti tinkamą aprangą, avėti lengvą, natūralaus pluošto avalynę, dėvėti kokybiškus akinius nuo saulės. Turiu pabrėžti, kad jie turėtų būti su specialiu apsauginiu ultravioletinių spindulių filtru, kuris sugertų nuo 99 iki 100 procentų ultravioletinių A ir B spindulių. Taip pat reikėtų pabrėžti tą dalyką, kad lęšiai ir paprasti akiniai neapsaugo akių nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Tad įsigyjant akinius nuo saulės reikėtų pasikonsultuoti su profesionalais, kad iš tiesų tie akiniai būtų naudingi“, - įrodinėjo D. Jakubavičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė pataria karštomis dienomis skysčius vartoti ne tik tada, kada esate ištroškę, bet ir tada, kada nesinori. Reikia gerti reguliariai, o tinkamiausi gėrimai, tokiu laikotarpiu: lengvai mineralizuotas arba negazuotas vanduo ir natūralios sultys. Ir žinoma reiktų vengti alkoholio ir kofeino turinčių gėrimų, nes jų skaidymui yra sunaudojamos pakankamai didelės vandens atsargos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patartina suvartoti nuo 2 iki 3 litrų vandens žmogui, priklausomai nuo kūno svorio, o tokiomis karštomis dienomis reiktų ir daugiau.

„Karštomis dienomis reiktų riboti krūvį ir sunkiausius fizinius darbus, bei intensyvią fizinę veiklą atidėti pakankamai vėlyvam vakarui arba visa tai daryti anksti ryte. Dienos metu būti aktyviems, tačiau stengtis viską šiek tiek daryti lėčiau nei įprastai ir stengtis laiką leisti vėsesnėse patalpose. Ir kaip minėjau svarbiausia vidurdienį nuo 10 iki 16 valandos“, - pasakojo sveikatos ekspertė.

REKLAMA

Svarbu stebėti ultravioletinių spindulių indeksą ir pagal pateiktas reikšmes pasirinkti atitinkamas apsaugos priemones. Būtinai laiką leidžiant lauke reikėtų naudotis apsaugos nuo saulės priemones, kurios turėtų būti nemažesnės, kaip 30 SPF (apsaugos nuo saulės faktoriaus) ir patartina jas naudoti pakankamai dažnai. Jeigu prakaituojate ar maudotės, patartina naudotis atsparias vandeniui priemones ir kūdikių iki 6 mėnesių stengtis neleisti į tiesioginius saulės spindulius. Pridengti, kad jų oda negautų tiesioginių saulės spindulių.

REKLAMA

Ką daryti perkaitus ar ištikus šilumos smūgiui?

Yra dvi skirtingos būklės: perkaitimas ir šilumos smūgis. Tai perkaitimo atveju paprastai būklė pagerėja atsigulus vėsioje vietoje ir atsigėrus skysčių – tai turėtų būti ne alkoholiniai ir negazuoti gėrimai.

„Reikėtų nuvilkti nebūtinus drabužius ir stengtis atvėsinti kūną vilgant jį kempine ar sudrėkinta medžiaga ir kviesti medikus, jeigu nukentėjusio būklė blogėja arba vyksta sąmonės pokyčiai, sutrinka nuovoka, arba netenkama sąmonės ir ištinka traukuliai. Tada jau yra šilumos smūgio požymiai. Ir tada tiesiog laukti medikų. Kol laukiama paguldyti nukentėjusį vėsioje vietoje, pakelti jo kojas apie 30 cm. aukščiau ir apkloti kūną šlapiu audiniu ir vilgyti vėsiu kompresu,“ - teigė D. Jakubavičiūtė.

Esant karčio bangoms ypatingą dėmesį reikia atkreipti senyvo amžiaus žmonėms ir turintiems širdies ir kraujagyslių ligas, nes jie šiems karščiams nėra tokie atsparūs ir viską ką minėjo sveikatos specialistė Dovilė Jakubavičiūtė daryti kur kas atidžiau ir sąžiningiau negu įprastai daro visi žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų