Klimatologas Donatas Valiukas dalinosi, kad tokio potvynio, kuris buvo Ispanijoje, žmonės galėjo ir sunkiai tikėtis. Lietuvoje vandens užtvindymo reiškinių ateityje taip pat galės pasitaikyti.
„Tas laiko įvardijimas, jo, ko gero, nėra. Net ir Ispanijoj, ar kas buvo vidurio Europoj, ko gero irgi sakė, kad galima tikėtis, bet nebuvo pasakoma, kada: šiais metais, šį rudenį, spalio pabaigoj. Tokių dalykų nieks nepasakys.
Vykstant klimato kaitai, tokių ekstremalių reiškinių, kada per trumpą laiką gali iškristi labai didelis kritulių kiekis, tikimybė nėra didėjanti, o Lietuvoje – nebūtinai tokio didelio masto, nes truputį klimatinės sąlygos kitos.
Iš principo taip, ir pas mus labai intensyvių kritulių, galinčių sukelti upių poplūdžius, tikimybė, vykstant klimato kaitai, yra taip pat išaugusi“, – perspėjo D. Valiukas.
Kaip tinkamai Lietuvai pasiruošti galimiems potvyniams?
Klimatologo nuomone, Ispanijoje apie potvynius, galimai, nebuvo tinkamai pranešta ir nesuveikė gyventojų perspėjimo sistema.
„Ko gero, čia kas ir Ispanijoje buvo, ne visiškai suveikė tinkamas gyventojų perspėjimas. Gyventojai, nebūtinai netgi keletą dienų, net ir parą nebuvo informuoti, kad galėtų evakuotis iš to didžiosios pavojaus zonos. Ir dabar, ko gero, ne visi gyventojai tikėjo, koks tas mastas gali būti“, – komentavo jis.
Kad toks scenarijus Lietuvoje nepasikartotų, reikia geresnio iškomunikavimo, ir kad būtų įtraukta ne viena institucija į pagalbą.
„Tai čia vienas tas dalykas – perspėjimo iškomunikavimas, turėjimas tinkamos perspėjimo sistemas, ir visų, ko gero, institucijų įtraukimas, kad gyventojus evakuotų. Kažkoks darbas su pačiais gyventojais, kad jei tokia situacija būtų, kad nereiktų jos ignoruoti ir galvoti, ai, čia nieko neatsitiks“, – dalinosi mintimis D. Valiukas.
Tvindantys potvyniai į Lietuvą gali atkeliauti po poros metų
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Vyriausiasis specialistas Eligijus Labanauskas perspėjo, kad vienos profesorės liudijimu, galingi potvyniai, kaip Ispanijoje ar Lenkijoje, galimai, ateis ir į Lietuvą.
„Yra tokia tikimybė, iš tikrųjų net „Klimatosaugos briaunos 2024“ konferencijoje, kuri vyko spalio 25 d., profesorė Judita Liukaitytė-Kukienė būtent paminėjo, kad jos teigimu ji duoda 2 metus, iki kol mes, galimai, patirsime panašius reiškinius.
Iš tikrųjų, jos žodžiais, mums pasisekė, kad išvengėm šitos situacijos su potvyniais, kuri buvo Čekijos-Lenkijos pasienyje“, – pasidalino jis.
Kaip pasiruošti potvyniams?
Ekspertas pabrėžė, kaip reikėtų tokioms audroms pasiruošti bei kokias technologijas naudoti.
„Potvyniams įprastai svarbiausia – pajėgios nuotekų sistemos, visų pirma, būtų gerai, kad jos būtų paruoštos bent jau išvalytos, o apie struktūros gerinimą reikia kalbėti vis daugiau ir aiškiau.
Iš tikrųjų, Amerikoje dabar kur buvo neseniai audra, ji buvo labai stipri. Miestui labai didelės žalos, iš potvynių pusės, jie nepatyrė, nes pas juos yra įrengta gera sistema“, – sakė E. Labanauskas.
Siaubinga situacija Ispanijoje
Tv3.lt portalas primena, Ispanijos rytiniame Valensijos regione dėl liūčių, sukėlusių staigius potvynius, žuvo mažiausiai 51 žmogus, trečiadienį pranešė Ispanijos naujienų agentūra „Europa Press“, remdamasi Valensijos regiono vyriausybe.
Smarkios liūtys ir dideli potvyniai nusiaubė visą Ispaniją, o keli žmonės vis dar laikomi dingusiais be žinios. Daugelyje vietovių vyksta gelbėjimo operacijos.
Klausyk čia visų, durnu paliksi. Eisiu geriau įkalti...