• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keletas Lietuvos mokyklų savo bendruomenės nariams – tėvams – išsiuntė pranešimus, primenančius apie naują tvarką karo prievolei 17-mečiams jaunuoliams. Tačiau kai kurie gyventojai, gavę šiuos laiškus, išsigando ir ėmė manyti, kad tai gali būti sukčių bandymas išvilioti duomenis. Socialiniuose tinkluose netrukus pasirodė įspėjimai nepasirašyti ir nepildyti jokių anketų, kol nebus gauta oficiali informacija, o žmonės ragino būti itin atsargiems.

Keletas Lietuvos mokyklų savo bendruomenės nariams – tėvams – išsiuntė pranešimus, primenančius apie naują tvarką karo prievolei 17-mečiams jaunuoliams. Tačiau kai kurie gyventojai, gavę šiuos laiškus, išsigando ir ėmė manyti, kad tai gali būti sukčių bandymas išvilioti duomenis. Socialiniuose tinkluose netrukus pasirodė įspėjimai nepasirašyti ir nepildyti jokių anketų, kol nebus gauta oficiali informacija, o žmonės ragino būti itin atsargiems.

REKLAMA

Socialiniuose tinkluose žmonės pradėjo dalintis mokyklos administracijos parašytu laišku ir teigti, kad jis kelia abejonių.

„Kariuomenė pradeda per mokyklas ieškoti būsimų kareivių. Nepildykite šių anketų kol negausite oficialaus šaukimo patikrinimui, neatiduokite savo vaikų taip lengvai maitvanagiams“, – rašė vyras.

Gyventojai sunerimę, nes jokios oficialios informacijos apie galimus įvairių įstaigų priminimus ir raginimus tikrintis sveikatą – nėra gavę.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip buvo skelbta anksčiau, nuo 2025 m. sausio 1 d. jaunuoliai, sulaukę 17-ojo gimtadienio, per vieną mėnesį privalo susisiekti su kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba, tada bus organizuojamas pirminis sveikatos patikrinimas dėl tinkamumo karo tarnybai.

REKLAMA

Tokio reikalavimo atsiradimą paskatino ir tai, kad kasmet pusę iš šaukiamų Lietuvos vyrų nėra tinkami tarnybai. Dalis jų, siekdami išvengti tarnybos, meluoja apie turimas ligas, mokslus ar net suklastoja dokumentus.

Taip pat atsiranda ir tokių, kurie elgiasi atvirkščiai – labai norėdami eiti savanoriauti, jaunuoliai bando nuslėpti turimas sveikatos problemas.

Jeglinskas: „Tikėsimės, kad jie ištaisys šitas klaidas ir neapsižiūrėjimus“

Vis dėlto apie papildomus priminimus dėl naujos tvarkos pasitikrinti sveikatą iš anksto nebuvo pranešta, todėl, pamatę mokyklų dienynuose atsiųstus laiškus, žmonės pradėjo abejoti jų oficialumu.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Giedrimas Jeglinskas naujienų portalui tv3.lt nurodo, kad apie tokią tvarką, ir švietimo įstaigos siunčiamus pranešimus savo bendruomenės nariams, labai aiškiai privalo pranešti Krašto apsaugos ministerija (KAM).

„Tai turi būti labai aiškiai komunikuojama, žinant, kaip jautru šiuo metu yra visuomenėje dėl kibernetinių atakų ir šiaip duomenų vagysčių, todėl tai reikėtų labai sužiūrėti ir čia jau yra atsakomybė Krašto apsaugos ministerijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aš manau, kad jeigu vis dar tos informacijos nėra, tai yra rimtas klausimas, kaip Krašto apsaugos ministerija rimtai žiūri į šitą reikalą. Aš vėlgi paraginčiau ministeriją greičiau imtis tų veiksmų ir tikėsimės, kad jie ištaisys šitas klaidas ir neapsižiūrėjimus“, – nurodo G. Jeglinskas.

KAM: „Ministerija išsiuntė visoms mokykloms prašymą“

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Krašto apsaugos ministerija (KAM) pasiteirauti, ar iš tiesų galioja tvarka, pagal kurią švietimo įstaigos turi pareigą priminti tėvams apie karo prievolę 17-mečiams.

REKLAMA

KAM atstovai patikino, jog tai nėra sukčių darbas, ir nors siųsti priminimų nėra švietimo įstaigų pareiga, ministerija nurodė, kad kreipėsi į visas mokyklas su prašymu paviešinti informaciją.

„Švietimo įstaigos tokios pareigos neturi, tačiau Krašto apsaugos ministerija išsiuntė visoms mokykloms prašymą paviešinti KAM parengtą informacinį paketą vyresniųjų klasių moksleiviams ir jų tėvams apie karo prievolės pokyčius, aktualius 17 metų sulaukusiems jaunuoliams.

REKLAMA

Šio prašymo tikslas – maksimaliai pasiekti ir pateikti informaciją tikslinėms visuomenės grupėms, kurioms yra svarbu sužinoti apie privalomąją pradinę karo tarnybą ir jos pokyčius“, – praneša ministerija.

Dėl privalomos anketos pildymo

Socialiniuose tinkluose pasklidus įtarimams, jog tai gali būti sukčių darbas, kilo pasipiktinimas ir raginimai nepildyti jokių anketų, kol nebus gautos oficialios žinios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto KAM nurodo, kad sulaukęs 17 metų, moksleivis per vieną mėnesį privalo susisiekti su karo prievolę administruojančia krašto apsaugos sistemos institucija ir pateikti duomenis ryšiams palaikyti: el. pašto adresą, faktinės gyvenamosios vietos adresą ir telefono numerį.

„Taip pat pagal karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos nurodymą pateikti karo prievolę administruojančiai krašto apsaugos sistemos institucijai reikalingus dokumentus ir duomenis, karo prievolę administruojančios krašto apsaugos sistemos institucijos nurodytu laiku atvykti į karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją arba pasitikrinti sveikatos“, – nurodo KAM.

REKLAMA

Siekiant nepakibti ant sukčių galimų pinklių, moksleiviai turėtų įsidėmėti, kad minėtus duomenis gali pateikti užpildę karys.lt puslapyje pateiktą anketą arba duomenis pateikti el. paštu atitinkamam Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos teritoriniam padaliniui ir pridėję asmens tapatybę patvirtinančio dokumento nuotrauką.

Įsigalioję pokyčiai karo prievolės srityje

KAM primena, kad nuo 2025 metų sausio 1 d. visi 17 metų sulaukę jaunuoliai privalo susisiekti su Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) teritoriniu padaliniu ir pateikti savo kontaktinius duomenis. Tai būtina padaryti ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo 17-ojo gimtadienio, siekiant užtikrinti sklandų karo prievolininkų šaukimo procesą.

REKLAMA

„Šiemet pirmą kartą 17-mečiams jaunuoliams pirminė sveikatos patikra bus atliekama elektroniniu būdu. Tam bus naudojami asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir pačių jaunuolių pateikti duomenys apie jų sveikatos būklę. Atvykti į medicininį patikrinimą nereikės. Taip siekiama pasiruošti būsimai karo prievolės pertvarkai, kuri startuos 2026 metų sausio 1 dieną.

Šie pakeitimai yra dalis pasirengimo didesnei karo prievolės reformai, kuri įsigalios 2026 metais. Nuo 2026 metų į karo prievolininkų sąrašus bus įtraukti visi paskutinių klasių ir baigę mokyklą bei sulaukę 18 metų jaunuoliai, taip pat jaunuoliai nuo 18 iki 22 metų, kurie sąrašų sudarymo metu nestudijuos aukštosiose mokyklose.

Tarnyba nebus atidedama studentams, kurie į aukštąją mokyklą įstos po jų įtraukimo į prievolininkų sąrašą“, – nurodo ministerijos atstovai.

Tikra ar netikra laiska gausiu, kas susije su armija atsakymas bus vienas eikit NACH'UI
Baisiau jau būt negali
Baisiau jau būt negali
Sveikatą nuotoliu tikrins. Juokdariai. Štai kaip mūsų valstybė rūpinasi jaunimo sveikata.
Lietuva būtinai turi priimti užsienio agentų įstatymą, annnia, Jeglinskai?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų