• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turėti vardinius automobilio numerius ar ypatingas raidžių bei skaičių kombinacijas – nereto vairuotojo svajonė. Numerius jie dažnai renkasi pagal savo vardo ar pavardės inicialus, o populiariausios skaičių kombinacijos yra tokios, kur visi trys ženklai vienodi. Nors numerius su ypatinga kombinacija „Regitroje“ galima gauti iki šimto eurų, skelbimuose internete kainos kur kas didesnės.

Turėti vardinius automobilio numerius ar ypatingas raidžių bei skaičių kombinacijas – nereto vairuotojo svajonė. Numerius jie dažnai renkasi pagal savo vardo ar pavardės inicialus, o populiariausios skaičių kombinacijos yra tokios, kur visi trys ženklai vienodi. Nors numerius su ypatinga kombinacija „Regitroje“ galima gauti iki šimto eurų, skelbimuose internete kainos kur kas didesnės.

REKLAMA

„Regitra“ ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) įspėja, kad kai kurie numerių perpardavinėtojai už tokią veiklą turėtų mokėti mokesčius.

Kainos socialiniuose tinkluose siekia ir kelis tūkstančius

Socialiniuose tinkluose yra susikūrusios bent kelios grupės, kuriose perparduodami ypatingi automobilių numeriai. Vairuotojai ieško ir vardinių numerių, ir kokių nors neįprastų kombinacijų.

Kaip matyti iš įrašų, dažniausiai žmonės žvalgosi tokių numerių, kurie inicialais primintų vardus, pavardes, miestų pavadinimus. Ieškoma numerių su vienodais skaičiais arba tokiomis kombinacijomis kaip 112, 007 ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat populiarūs numeriai be tarpo tarp raidžių ir skaičių, ieškoma ir ypatingų istorinių transporto priemonių bei elektromobilių numerių variantų.

REKLAMA

Kaip matyti grupių įrašuose ir komentaruose, tokių numerių kombinacijų kainos perperkant iš vieno vairuotojo kitam, svyruoja nuo 150 eurų iki net kelių tūkstančių eurų.

Pavyzdžiui, vienoje grupėje numeriai „TE5LA“ parduodami už du tūkstančius eurų.

„Rimtam pirkėjui – rimtam automobiliui“, – rašo skelbimo autorius.

„Regitra“ rekomenduoja numerius pirkti oficialiais kanalais

Ką apie tokius rimtus perpardavinėtojus ir pirkėjus mano „Regitra“?

REKLAMA
REKLAMA

„Numerio ženklus perleisti ar padovanoti galima. Norint tai padaryti, abiem asmenims reikia atvykti į „Regitros“ padalinį, kur būtina pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus ir parašyti prašymą dėl numerio ženklų perleidimo kitam asmeniui.

Tuomet asmuo, kuriam buvo perleisti numerio ženklai, galės iš karto perregistruoti savo transporto priemonę ir jai priskirti numerio ženklus arba juos palikti saugoti padalinyje būsimam savo automobiliui“, – tv3.lt komentuoja „Regitros“ atstovė Emilija Bardauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, sandorių legalumą apsprendžia tai, ar asmuo užsiimdamas tokia veikla sumoka mokesčius ir atlieka kitas mokestines pareigas.

Todėl „Regitra“ vairuotojams rekomenduoja numerius užsisakyti asmeniškai ir oficialiais kanalais. Išsirinkti patinkančius numerius galima „Regitros“ interneto tinklalapyje.

Kada reikėtų mokėti mokesčius pardavus numerius?

VMI atkreipia dėmesį, kad kiekvienas gyventojas prieš atlikdamas automobilio numerio pardavimo, dovanojimo ar mainų sandorius, privalo įsitikinti, kokius reikalavimus tam nustato „Regitra“.

REKLAMA

VMI tokius sandorius vertina mokestine prasme. Tai reiškia, ar gyventojas teisingai ir laiku deklaruoja bei moka atitinkamus mokesčius, įregistruoja vykdomą ekonominę veiklą.

Kaip aiškina VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė, remiantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu (GPMĮ), gyventojo už parduotą ar išmainytą vardinį automobilio valstybinį numerį gautos pajamos yra laikomos pajamų mokesčio objektu ir apmokestinamos GPMĮ nustatyta tvarka.

REKLAMA

„Priklausomai nuo automobilių numerių pardavimo aplinkybių, gyventojo gautos pajamos galėtų būti priskiriamos:

kito turto pardavimo pajamoms – jeigu automobilio numerio pardavimas yra atsitiktinis gyventojo sandoris, neturintis individualios veiklos požymių (pvz. atvejai, kai gyventojai nusprendžia parduoti ar į kitą išmainyti savo automobilio numerį), iš tokio pardavimo gautos pajamos GPMĮ tikslais priskiriamos kito turto pardavimo pajamoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei gautas pelnas (kainos skirtumas tarp prekės įsigijimo ir pardavimo) per metus nesiekia 2 500 eurų, pajamų mokesčio mokėti nereikia. 2 500 eurų viršijanti suma apmokestinama taikant 15 proc. arba 20 proc. (taikomas, kai kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių pajamos viršija 120 VDU sumą) pajamų mokesčio tarifą.

Taigi, automobilių numerių pardavimo pajamos neapmokestinamos, jeigu gyventojo už parduotus automobilio numerius gautų pajamų ir išlaidų skirtumas per kalendorinius metus neviršijo 2500 eurų.

REKLAMA

individualios veiklos pajamoms – automobilių numerių pardavinėjimas bus laikomas individualia veikla, jeigu ši prekyba atitiks GPMĮ apibrėžtus individualios veiklos požymius, t. y. tęstinumą, savarankiškumą ir ekonominės naudos siekimą.

Priešingai nei atsitiktinio sandorio (pvz. asmeninio automobilio numerio pardavimo atveju), individualią veiklą vykdantis gyventojas automobilių numerius perka ir parduoda nuolat, tai daro savarankiškai bei siekdamas gauti kuo daugiau pajamų.

REKLAMA

Jeigu nagrinėjamu atveju gyventojo vykdomas automobilių numerių pardavimas atitiktų įvardintus požymius, tokios veiklos vykdymui gyventojas turėtų įregistruoti individualios veiklos vykdymo pažymą. Gautas pajamas gyventojas turėtų apskaityti gyventojo individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnale ir nuo apmokestinamųjų pajamų sumokėti GPM.

Apmokestinamosios individualios veiklos pajamos apskaičiuojamos iš individualios veiklos pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus, t. y. dokumentais (parduotų automobilių numerių įsigijimą ir kitų išlaidų patyrimą pagrindžiantys dokumentai) pagrįstas faktiškai patirtas išlaidas arba leidžiamiems atskaitymams priskiriant sumą, atitinkančią 30 proc. individualios veiklos pajamų, kai gyventojas išlaidas pagrindžiančių dokumentų neteikia“, – tv3.lt aiškina R. Virvilienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Individualios veiklos pajamoms faktiškai taikomas pajamų mokesčio tarifas priklauso nuo gyventojo per kalendorinius metus gautų apmokestinamųjų pajamų dydžio.

Jeigu apmokestinamosios individualios veiklos pajamos neviršija 20 000 eurų taikomas 5 proc. tarifas.

Jeigu apmokestinamosios individualios veiklos pajamos viršija 20 000 eurų, tačiau yra ne didesnės nei 35 000 eurų, priklausomai nuo nurodytose ribose gautų pajamų dydžio taikytinas pajamų mokesčio tarifas kinta nuo 5 iki 15 proc.

REKLAMA

Jeigu apmokestinamosios individualios veiklos pajamos viršija 35 000 eurų, taikomas 15 proc. tarifas.

Galima gauti patinkančius numerius

Portalas tv3.lt primena, kad vairuotojai, kurie nenori savo automobilio paženklinti automatiškai priskiriamais numerio ženklais, „Regitroje“ gali patys išsirinkti patinkančią raidžių ir skaičių kombinaciją.

Ją rinktis galima ne tik iš jau pagamintų numerių, bet ir iš dar tik planuojamų gaminti sąrašo. Kaip aiškina E. Bardauskienė, sąrašas yra sudaromas abėcėlės tvarka ir yra kas keletą mėnesių atnaujinamas.

REKLAMA

„Visiems klientams yra sudarytos vienodos sąlygos įsigyti patikusį derinį. Dėl šios priežasties naujo derinių sąrašo paskelbimo dieną užsisakyti numerio ženklus pirmiausiai galima būtent internetu nuo 17 val.

Taip pat primename, kad esame sutrumpinę rezervacijos laiką iki 1 val., per kurį reikia užsakymą apmokėti. Tai taip pat leido numerių ženklų įsigijimą padaryti prieinamesnį kuo didesniam norinčiųjų ratui“, – teigia E. Bardauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rodo „Regitros“ duomenys, populiariausios kombinacijos yra tos, kuriose yra trys vienodos raidės ar skaičiai, pavyzdžiui LLL, 999, 777 ir t.t.

„Itin mėgstami ir 001, 007 deriniai, taip pat kai yra vienodos raidės iš kraštų. Dažnai žmonės nori, kad numerio ženklai sutaptų su jų vardo ar pavardės trumpiniais, kaip pavyzdys, itin populiarūs buvo LIN, LUK, MAT, MAR deriniai“, – pasakoja E. Bardauskienė.

Klientams yra sudaryta galimybė įsigyti keletą patikusių derinių ir numatomų gaminti numerių sąrašo.

„Kaip rodo praktika, dažniausiai didesnį kiekį iš numatomų gaminti sąrašo užsisako įmonės, kadangi jos nori savo valdomas transporto priemones paženklinti panašiais numerio ženklais. Štai, pavyzdžiui, logistikos bendrovėms taip yra lengviau administruoti savo turimą transporto priemonių parką.

Kalbant apie fizinius asmenis, jie taip pat neretai pageidauja užsisakyti keletą numerio ženklų su panašiomis skaičių ir raidžių kombinacijomis, taip siekiant jais paženklinti visus šeimos turimus automobilius.

Taip pat neretai juridiniai ar fiziniai asmenys įsigyja transporto priemonę, bet, pavyzdžiui, ji dar nebūna atkeliavusi iš užsienio. Tad yra sudaryta galimybė iš anksto įsigyti numerio ženklus ir juos palikti saugoti 1 metus nemokamai „Regitros“ padalinyje, kad jau turint transporto priemonę, būtų iš karto galima ją įregistruoti ir priskirti įsigytus numerio ženklus“, – teigia E. Bardauskienė.

„Regitros“ interneto tinklalapyje nurodoma, kad numerių kainos perkant oficialiai, yra nuo 75 iki 500 eurų. Vardiniai numerio ženklai kainuoja 1 500 eurų.

Numerių rezervavimo sąlygos prieinamos „Regitros“ interneto svetainėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų