Žodis „narcizas“, kaip terminas (arba įžeidimas), vartojamas gana dažnai, tačiau jame yra daug painiavos, rašoma goodhousekeeping.com.
Kas yra narcisizmas?
Žmogus turintis narcisizmo asmenybės sutrikimą (NPD), skiriasi nuo paprasto savimylos. Mayo klinika NPD apibūdina kaip „psichinę būklę, kai žmonės jaučia išpūstą savo svarbą, jaučia didžiulį poreikį gauti perdėtą dėmesį ir susižavėjimą, neramūs santykiai ir empatijos kitiems stoka.“
Žmonės, sergantys NPD, paprastai turi iškreiptą savęs vaizdą ir intensyviai domisi savimi, o tai dar labiau padidina empatijos trūkumą – jie tiesiog nesidomi jausmais, kurie nėra jų pačių. Tyrimai rodo, kad NPD serga mažiau nei 1% gyventojų, o 50-75% sergančiųjų yra vyrai.
Kaip atpažinti „narcizą“?
• Žmonės, sergantys NPD, tikisi gauti ypatingą dėmesį. • Jie perdeda savo jausmus, sėkmę, galią ir išvaizdą. • Empatijos stoka verčia pasinaudoti žmonėmis, nejaučiant net mažiausios kaltės. • Narcizai gali būti ypač pavydūs ir labai jautrūs. • Kadangi jie turi „labai ploną odą“ kritikai, jie gali piktai pratrūkti kritikuodami ar atsitraukti. • Narcizai taip pat gali pratrūkti, kai jaučiasi tinkamai nevertinami.
Po visais šiais bruožais slypi nesaugumo jausmas. Ir narcizams gali būti labai sunku užmegzti sveikus santykius ir jie gali turėti daugybę problemų darbe ar mokykloje.
Kodėl žmogus tampa narcizu?
Pasak Mayo klinikos, niekas iš tikrųjų nežino, kas sukelia šį sutrikimą. Jo signalai pasireiškia paauglystėje ir ankstyvoje pilnametystėje, o jį lemiantys veiksniai, be abejo, yra sudėtingi. Tikriausiai tai genetikos, neurobiologijos ir aplinkos derinys.
Kaip diagnozuojamas ir gydomas narcisizmas?
Specifinių NPD testų nėra. Gydymas gali būti sunkus, nes narcizams gali būti sunku pripažinti, kad jie turi problemų. Bet jei jie pradės psichoterapiją ir jos laikysis, tai gali padėti pakeisti požiūrį ir suprasti, kaip jų sunkus elgesys gali pakenkti kitiems žmonėms.