„Deja, šventinė Naujųjų naktis ir visas savaitgalis po jos, kai kuriems vaikams nebuvo šventiškas. Tėvai šventė užmiršę ne tik ribojimus, bet ir savo vaikus, jų saugumą. Vaiko teisių gynėjai saugią aplinką turėjo užtikrinti rekordiniam vaikų skaičiui, o pagrindinė problemų šeimose priežastis – besaikis alkoholio vartojimas ir iš to kylantys šeimyniniai konfliktai“, – apie Panevėžio apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus budėtojų darbą Naujųjų išvakarėse ir per pirmąsias šių metų dienas pranešė skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė.
Minėtu laikotarpiu Panevėžio apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus budėtojai registravo 17 vaiko teisių pažeidimų, užtikrinti saugią aplinką teko net trims dešimtims vaikų.
Naujųjų išvakarėse ir pirmąją šių metų naktį saugioje aplinkoje vaiko teisių gynėjams teko apgyvendinti 6 vaikus, o antirekordai sumušti naktį iš sausio pirmosios – į saugią aplinką perkelta 17 vaikų. Artimiausių žmonių smurtą patyrė du vaikai.
„Kai atvykę policijos pareigūnai fiksuoja dviejų promilių ir didesnį tėvų girtumą – nepriklausomai mamai ar tėčiui – kalbėti apie saugią aplinką vaikams, apie jų poreikių užtikrinimą tikrai neverta. Liūdna, kad kalėdinis stebuklas neįvyko ir alkoholio liūnas beatodairiškai įtraukė tėvus,“ – pranešime cituojama Ž. Ginaitė.
Pagalbos šaukėsi ir patys vaikai
Vaiko teisių apsaugos skyriaus budėtojams didžioji dauguma šeimų žinomos, joms teikiamos socialinės paslaugos, tačiau buvo ir tokių, į kurias specialistai vyko pirmą kartą. Į šeimyninį konfliktą įsikišti specialistus kvietėsi ir patys vaikai.
„Neapsikentę tėvų, kartu su kaimynais surengto neblaivaus vakarėlio, vaikai vaiko teisių gynėjų pagalbos šaukėsi ir patys. Į šeimą, kurioje girtavimai nebuvo liovęsi nuo pat Kalėdų, budėtojai vyko po nepilnamečio skambučio bendruoju pagalbos telefonu.
Vaikas prašėsi daryti ką nors, kad tėvai pagaliau liautųsi gėrę, o namuose baigtųsi nuolatiniai konfliktai. Nepilnametis neslėpė, kad namuose girtaujama jau daugiau, kaip savaitė, o prieš jį ir smurtaujama“, – teigė vedėja.
Visiems vaikams saugią aplinką užtikrino artimieji, giminaičiai bei emociniais ryšiais susiję asmenys, tad budinčių globotojų paslaugų neprireikė.
Vaiko teisių gynėjai šiuo metu atlieka vaiko situacijos vertinimus. Kai kurioms šeimoms bus siūloma taikyti laikinąją priežiūrą, kas reiškia, kad su jomis intensyviai dirbs Panevėžio apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus Mobiliųjų komandų specialistai – socialinis darbuotojas, psichologas ir specialistas, dirbantis su priklausomybių turinčiais asmenimis.
„Tėvų sąmoningumas ir atsakomybės jausmas šiuo – karantino laikotarpiu – ypatingai svarbūs. Namuose būtina užtikrinti ne tik vaiko saugumą, galimybę mokytis ir ugdytis, bet ir pasirūpinti prasmingu laisvalaikiu“, – sakė Ž. Ginaitė.