Sudėtingos eismo sąlygos dėl plikledžio yra vakarų, šiaurės vakarų, pietvakarių ir vidurio Lietuvoje. Štai pajūrio gyventoja pasidalino vaizdeliu, kaip ledas ne tik ant stiklo, bet visur, kur pažvelgsi (žiūrėti video viršuje). Gyventojai tuoj pat pradėjo dalintis, kad kituose Lietuvos kampeliuose situacija identiška: tiek Šiauliuose, tiek Druskininkuose ar didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, šiandien orų sąlygos sudėtingos, yra labai slidu. Gruodžio 20-os dieną protarpiais krituliai, daugiausia lietus. Daug kur lijundra, plikledis, rūkas. Vėjas pietvakarių, 7–12 m/s. Temperatūra 0–5 laipsniai šilumos.
Gruodžio 21 d. protarpiais palis. Vietomis rūkas, plikledis. Vėjas pietvakarių, 6–11 m/s. Temperatūra naktį 0–5, dieną 1–6 laipsniai šilumos.
Lijundra yra perėjusi į rytinę šalies pusę. Vakariniuose ir pietvakariniuose rajonuose daug kur fiksuojama teigiama oro temperatūra (arba ~0 °C). Ten sniegas ir ledas pradėjo tirpti. Eismo sąlygos turėtų palengva gerėti (aptirpus lijundros sluoksniui).
Įspėja kauniečiai ir kelininkai: vietomis kelias it stiklas
Antradienis vairuotojams metė iššūkį, dauguma kelio ruožų slidūs. Kauno mieste ir užmiestyje daug spūsčių, vietomis kelias it stiklas, praneša kauniečiai.
„Mieste, o ypatingai užmiestyje, vairavimo sąlygos labai BLOGOS. Lijundra.. Kitaip sakant, galima traukti pačiūžas.. Būkit atsakingi, ne tik savo, bet ir kitų atžvilgiu.. Jog sulauktume visi švenčių saugiai..“, – antradienio rytą rašoma „Kas vyksta Kaune“ grupėje.
Vairuotojai praneša, kad ypatingai bloga situacija įkalnėse. „Raudondvario kalnas vien ledas, kamštis, mašinos nenusileidžia į apačią. Kylant į kalną mėto į šonus“, – praneša internautai.
Anot kauniečių, daugumoje vietų kelias lyg stiklas. „Nuo „Megos“ į Raudondvario pl. Vakariniam aplinkkely nusukimas uždarytas – nuslydę kelios fūros. Stovi policija. Nusukimas į Marvelę labai problematiškas, fūra neužkyla, skersuoja. Darosi didelis kamštis. Rinkitės kitą kelią“, – rašoma grupėje. Pranešama, kad didelė spūstis pasitinka vykstančius nuo Kačerginės link Ringaudų. Taip pat Garliavoje, Rokų plente.
Įspėjimai Lazdijuose – sąlygos labai sudėtingos
Labai sudėtinga situacija ir Lazdijų rajone. Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė pranešė, kad tokių sudėtingų eismo sąlygų nematė beveik du dešimtmečius ir ragino gyventojus saugotis. Jei yra galimybė, rekomendavo likti namuose.
„Jei turite bent mažiausią galimybę likti namuose – prašau, likite. Viskas gali palaukti, sveikata ir Jūsų saugumas dabar svarbiausias. Vairuoju 18 metų, tokiomis sąlygomis vairavusi nesu...
Nuotolinis darbas, mokslas, atidėti susitikimai – šiandien likti namuose ir atšaukti viską, kas nėra gyvybiškai būtina yra privaloma bei pateisinama. Už kelių, šaligatvių bei viešųjų erdvių priežiūrą atsakingi darbuotojai ir technika jau dirba, bet patikėkite, įveikti šią meteorologinę išdaigą nebus lengva ir tai nenutiks iki 8 val. ryto. Saugokite save ir kitus. Likite namuose“, – feisbuke pranešė A. Miškinienė ir teigė, kad per pietus sąlygos taip pat išlieka sudėtingos.
Vilniuje – perspėjimai dėl plikledžio
Vilniaus gatvės prižiūrinti savivaldybės įmonė „Grinda“ perspėja gyventojus, kad artimiausią parą sulauksime labai nemalonių meteorologinių pokyčių. Sinoptikų duomenimis, antradienio naktį Vilniuje oro temperatūra pradės sparčiai kilti, naktį dar snigs, tačiau paryčiais krintantį sniegą keis šlapdriba, o įdienojus – lijundra. Šis staigus perėjimas (sniegas -> šlapdriba -> lijundra -> lietus) ant įšalusių paviršių neišvengiamai suformuos plikledį.
Plikledis yra vienas bjauriausių, sunkiai suvaldomų žiemos kaprizų. Lyja ir šąla visur vienu metu, o lietus sparčiai keičia druskos tirpalo koncentraciją – druskos veikimo efektyvumas krinta, tad nusiteikime sudėtingam antradieniui.
Reaguodami į tokias prognozes, imsimės prevencinio barstymo taktikos:
Paryčiui atlikus barstymus, galime šiek tiek atitolinti plikledžio susidarymo ant gatvių paviršiaus laiką (ant gatvių paviršiaus paskleistas druskos tirpalas kurį laiką neleis susidaryti ledo sluoksniui – o ir druskos sunaudojama 4–5 kartus mažiau nei tirpdant jau susidariusį ledą ar sniegą;
Gatvėse, kur eismas ne toks intensyvus, arba ten, kur reikia užtikrinti gerą padangų sukibimą, pavyzdžiui, ant tiltų ir viadukų, nuokalnėse, įkalnėse, naudosime smėlio ir druskų mišinį.
Dienos metu būsime pasiruošę barstymui jau nebe druskomis, o smėlio ir druskos mišiniu – nors jis ledo netirpdo, tačiau padės sumažinti slidumą, kol visas rinkinys – smėlis, druska, temperatūros pokytis, šiltas lietus – įveiks susidariusį ledo sluoksnį.
Antradienį venkite nereikalingų kelionių. Jei turite galimybę dirbti ar mokytis nuotoliniu būdu – pasinaudokite ja. Ratuotus ir pėsčius eismo dalyvius raginame itin atidžiai stebėti dangų būklę, vairuojančius – rinktis saugų greitį.