Abu diplomatai pabrėžė, kad svarbu išlaikyti atvirą bendravimą, tačiau apgailestavo, kad nesutarimai tarp jų šalių didėja ir darosi vis rimtesni.
„Apskritai Kinijos ir JAV santykiai visose srityse pradeda stabilizuotis, – A. Blinkenui sakė Wang Yi. – Tačiau tuo metu neigiamų santykių veiksnių vis dar daugėja, o santykiai susiduria su įvairiais trikdžiais.“
„Ar Kinija ir Jungtinės Valstijos turėtų laikytis teisingos krypties stabiliai judant į priekį, ar grįžti į žemyn judančią spiralę? – klausė jis. – Tai yra svarbus klausimas mūsų šalims, kuris tikrina mūsų nuoširdumą ir gebėjimus.“
Wang Yi taip pat išdėstė gerai žinomus Kinijos nusiskundimus dėl JAV politikos ir pozicijų, susijusių su Pietų Kinijos jūra, Taivanu, žmogaus teisių padėtimi, taip pat dėl kritiško Vašingtono požiūrio į Kinijos palaikomus santykius su tam tikromis šalimis.
„Kinijos teisėtos vystymosi teisės nepagrįstai slopinamos, o mūsų pagrindiniai interesai susiduria su iššūkiais“, – sakė jis, reikalaudamas, kad JAV susilaikytų nuo kišimosi į Kinijos vidaus reikalus.
Antony Blinkenas: Joe Bideno administracija teikia pirmenybę JAV ir Kinijos dialogui
A. Blinkenas atsakė, kad prezidento Joe Bideno administracija teikia pirmenybę JAV ir Kinijos dialogui net ir ginčytinais klausimais, ir pažymėjo, kad per pastaruosius metus padaryta tam tikra pažanga mažinant nesutarimus. Vis dėlto jis teigė, kad diskusijos bus sunkios.
„Tikiuosi, kad šiose diskusijose bus labai aiškiai ir tiesiogiai išdėstytos sritys, kuriose turime skirtumų ir kuriose Jungtinės Valstijos laikosi savo pozicijos, ir neabejoju, kad jūs taip pat pasielgsite Kinijos vardu“, – valstybės sekretorius sakė Wang Yi.
„Mūsų nuomone, niekas nepakeičia tiesioginių diplomatinių susitikimų bandant judėti į priekį, bet taip pat įsitikinant, kad kuo aiškiau žinome sritis, kuriose turime skirtumų, kad išvengtume bent jau nesusipratimų ir klaidingų apskaičiavimų“, – pridūrė jis.
JAV nori, kad Kinija parduotų „TikTok“ patronuojančią bendrovę
A. Blinkenas į Kiniją atvyko trečiadienį ir lankėsi Šanchajuje prieš pat J. Bidenui pasirašant 95 mlrd. JAV dolerių (89,1 mlrd. eurų) vertės pagalbos paketą, kuriame yra keletas elementų, galinčių supykdyti Pekiną, įskaitant 8 mlrd. dolerių (7,5 mlrd. eurų), skirtų kovoti su didėjančiu Kinijos agresyvumu Taivano atžvilgiu ir Pietų Kinijos jūroje.
Be to, juo siekiama priversti Kinijoje įsikūrusią „TikTok“ patronuojančiąją bendrovę parduoti šią itin populiarią platformą. Vašingtonas nori, kad programėlė atsiskirtų nuo Kinijos bendrovės „ByteDance“ arba antraip bus pašalinta iš Jungtinių Valstijų rinkos.
Pekinas pasipiktino JAV pagalba Taivanui ir nedelsdama pasmerkė tai kaip pavojingą provokaciją. Kinija taip pat griežtai prieštarauja pastangoms priversti parduoti „TikTok“.
Vis dėlto tai, kad A. Blinkenas išvyko į kelionę – netrukus po J. Bideno ir Kinijos prezidento Xi Jinpingo pokalbio telefonu, JAV iždo sekretorės Janet Yellen vizito į Kiniją bei JAV ir Kinijos gynybos vadovų pokalbio – yra ženklas, kad abi šalys bent jau nori aptarti savo nesutarimus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!