Jie mokami tiems, kurie dirbdami dalyvavo pensijos kaupime privačiuose II pakopos pensijų fonduose.
Anuitetų dydis priklauso nuo to, kiek ilgai žmogus dirbo, kokią dalį savo algos sumokėjo į fondus ir, galiausiai, kiek pavyko uždirbti jų valdytojams.
Pardavę fonde sukauptą turtą, už gautus pinigus žmonės iš „Sodros“ privalomai įsigyja teisę į fiksuoto dydžio kas mėnesį mokamą pensijų priedą – anuitetą.
Vasario mėnesį tokius priedus gavusiems gyventojų buvo išmokėta nuo 9 iki 355 eurų, vidutiniškai – po 64 eurus, praneša „Sodra“.
Baigus kaupti pensijų fonde mokamas anuitetas
Anuitetai gyventojams yra mokami iš specialaus „Sodros“ valdomo Pensijų anuitetų fondo (PAF).
Kiekvieną mėnesį taip pat skelbiama PAF ataskaita. Joje pateikiama informacija, kokio dydžio išmokos buvo mokėtos, kiek asmenų jas gavo, kiek pinigų yra minėtame fonde.
Per vasarį nauji anuitetų gavėjai į PAF pervedė 1,15 mln. eurų.
Tam, kad gautų anuitetą, žmonės nuo šių sumų „Sodrai“ sumoka 2,5 proc. dydžio vienkartinį administravimo mokestį.
Pvz., sukaupus 15 tūkst. eurų, „Sodrai“ reikia sumokėti 375 eurus, kad ji kiekvieną mėnesį išmokėtų fiksuoto dydžio anuitetą.
Vasario pabaigoje visa PAF turto vertė viršijo 68 mln. eurų. Šis anuitetų gavėjams priklausantis turtas yra paskirstytas į tris portfelius: likvidumo, garantinį ir augimo.
Likvidumo portfelyje yra laikomi pinigai – šiuo metu jų yra 1,6 mln. eurų.
Garantinio portfelio tikslas – užtikrinti anuitetų mokėjimui reikalingas lėšas vidutiniu ir ilgesniu laikotarpiu (apie 15 m.). Šio portfelio lėšos investuojamos į vyriausybių, centrinių bankų ir kitus skolos vertybinius popierius, o jo vertė vasario pabaigoje siekė 16 mln. eurų.
Augimo portfelio tikslas – uždirbti per ilgą laikotarpį (15–20 m.) tikslinę grąžą, kuri būtų paskirstyta kaip pelnas pensijų anuitetų gavėjams, siekiant išlaikyti kuo didesnę išmokų perkamąją galią. Jo vertė vasario pabaigoje viršijo 50 mln. eurų.
Vidutiniškai po 65 eurai per mėnesį
Vasario pabaigoje pensijų anuitetus iš „Sodros“ buvo įsigiję iš viso 4517 gyventojų – 27 daugiau nei ankstesnį mėnesį.
Vidutinė standartinio be paveldėjimo galimybės pensijų anuiteto išmoka siekė 75,19 euro, o standartinio su paveldėjimu – 64,45 euro.
Didžiausias anuitetas yra 355,78 euro, o mažiausias – 9,29 euro (pensijų anuitetas įsigytas tik už 2,2 tūkst. eurų).
Populiariausias yra standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, jį įsigijo 69 proc. visų pensijų anuitetų gavėjų. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuitetų išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų.
Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą pensijų išmokos sutarties sudarymo dieną. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuiteto išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Šios rūšies anuitetas nepaveldimas.
Atidėtasis pensijų anuitetas įsigyjamas už dalį pensijų fonde sukauptos sumos. Likusi suma išmokama periodinėmis išmokomis, kurias moka pensijų kaupimo bendrovė iki asmeniui sukaks 85 metai. „Sodra“ pradės pensijų anuiteto mokėjimą asmeniui sukakus 85 metus. Šios rūšies anuitetas irgi nepaveldimas.
Investavimo rezultatai vasario mėnesį
Už perkamus anuitetus „Sodrai“ pervesti pinigai yra investuojami į vertybinius popierius. Jeigu jie parduodami brangiau, nei buvo pirkti, gyventojams priklausanti pinigų suma anuitetų fonde didėja. O iš uždirbto pelno padidinami anuitetai.
PAF portfelių valdytojo komentare naujausioje ataskaitoje pastebima, kad naujos JAV administracijos nenuspėjami veiksmai vis labiau nepatinka investuotojams.
„Tarifų karaliumi“ praminto JAV prezidento D. Trumpo ir jo komandos pasisakymai bei sprendimai gali turėti priešingą jų siekiamybei efektą. Jei prie to pridėsime ir blankstantį [technologijų kompanijų] Nuostabiojo septyneto (angl. Magnificent 7) spindesį, bus aiškiau, kodėl likusio pasaulio akcijų rinkos šiuo metu lenkia JAV. Ypač tai pasakytina apie Europą.
Ilgą laiką, gal apie 15 metų, Europos akcijų grąža buvo žemesnė nei JAV, nes Europos akcijų indeksus didesne dalimi sudaro vertės akcijos, o Amerikos – augimo, ypač technologijų pastaraisiais metais. Vadinasi, dalis grąžos skirtumo gali būti paaiškinta vykstančiu technologinių akcijų pervertinimu“, – nurodoma ataskaitoje.
Esą kita reikšminga dalis – gynybos pramonės bendrovių akcijos:
„Pasikeitus Amerikos prioritetams Europai reikia daugiau investuoti į savo regiono saugumo stiprinimą, todėl matome ženklų Europos gynybos bendrovių akcijų proveržį, kai tuo tarpu JAV šio sektoriaus rezultatai vasario mėnesį artimi nuliui.“
„Sodros“ ataskaitoje pripažįstama, kad vykstantys didžiuliai pokyčiai pasaulyje turi atgarsį ir PAF investavimo sprendimuose.
Vasario mėnesį naujos fondo investicijos (apie 1 mln. eurų) „apėjo ratu“ JAV rinkas, investuota tik Europoje ir Japonijoje. Mėnesio pabaigoje investicijų dalis JAV rinkoje buvo 4 proc. žemiau lyginamojo indekso dalies šioje rinkoje.
Geriausių rezultatų šį mėnesį pasiekė Europos ir šio regiono vertės akcijų indeksų ETF, atitinkamai 3,63 proc. ir 5,41 proc. Neigiama grąža buvo Šiaurės Amerikos regione, išskyrus vertės akcijas (krito 1,5-1,8 proc.). Tiesa, ženkliai daugiau krito besivystančių rinkų, neįtraukiant Kinijos, ETF vertė (-3,95 proc.).
Per mėnesį Augimo portfelyje pelno realizuota už daugiau kaip 501 tūkst. eurų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!