Vilniaus savivaldybė patvirtino šių metų biudžetą, kuriame daugiausiai lėšų numatyta švietimui, sveikatai ir kultūrai.
– Koks bus sostinės biudžetas? – „Balsas.lt savaitė“ klausė Vilniaus mero Raimundo Aleknos.
– Šių metų miesto biudžetą lyginčiau su tradicinės šeimos biudžetu: vaikams, sveikatai ir sporto pramogoms, kultūrai, skoloms grąžinti. Pinigai bus naudojami tam, kam labiausiai jų reikia, kas palaiko ir užtikrina tvarką mieste, būtiniausius gyventojų poreikius.
Jokių nerealių vizijų ir neįgyvendinamų projektų. Taupysime kur tik įmanoma. Važiuoti atostogauti į pasaulio kurortus – kol kas dar anksti. Nors krizę jau pergyvenome, linksmintis ir švęsti dar anksti.
Švietimui, sveikatai ir kūrybai
– Kokius realius darbus esate numatę?
– Naujų projektų nepradėsime, tęsime Europos Sąjungos (ES) lėšomis įgyvendintus projektus, grąžinsime skolas. Pirmenybę teiksime kultūros, sporto projektų paramai – viskam, kas padeda žmogaus veiklai ir kūrybai.
Didžiausią dėmesį skirsime mokykloms, darželiams, kurių trūksta Santariškių, Bajorų, Perkūnkiemio rajonuose. Kaip tik dabar ruošiami dviejų darželių Santariškėse ir Bajoruose statybos projektai.
Nepamiršta daugiau lėšų skirti žmonių gyvenamajai aplinkai gerinti: automobilių stovėjimo aikštelėms miegamuosiuose rajonuose įrengti, sporto aikštynams, poilsio zonoms, vaikų aikštelėms sutvarkyti.
Pavyzdžiui, švietimo įstaigoms numatyta pinigų atsiskaityti už komunalines paslaugas, ko anksčiau aiškiai trūko. Tik man tapus meru, darželiuose ir mokyklose net telefonai buvo atjungti – reikėjo skubiai atsiskaityti.
Krepšinio čempionatas – garbė ir pajamos miestui
– Užsiminėte apie sporto renginius. Ryškiausias jų – Europos krepšinio čempionatas. Ko iš jo tikisi miestas?
Europos krepšinio čempionatas – neabejotinos pajamos miestui, galimybė išgarsinti Lietuvos vardą. Atvyks daugybė turistų, žiūrovų ir sirgalių. Tai neabejotinas pelnas viešbučiams, kavinėms ir restoranams, didesnė apyvarta.
Daugelis miestų nepajėgūs apgyvendinti visų atvykstančiųjų, todėl sostinė taps tikrai didžiuliu centru.
Turime rūpintis savo sportininkais, menininkais, kultūra, kad tie žmonės ne tik galėtų laisvai dirbti ir kurti, bet ir savo laimėjimais pritrauktų kitų dėmesį, investicijas, garsintų Lietuvą.
Gyvenkime pagal kišenę ir pajamas, kad pinigai nebūtų metami kokioms nors statyboms, kaip buvo anksčiau, o finansuojama ta veikla, kuri vyksta šiuo metu.
Milijardas litų Vilniui
– Gal įvardytumėte šiek tiek skaičių?
– Šiemet suplanuotas 987,9 mln. litų Vilniaus biudžetas – 55 mln. litų, arba 5 proc. mažesnis, nei 2010 metais.
Didžioji dalis biudžeto, apie 580 mln. litų, atiteks švietimui, per 114 mln. litų numatoma skirti socialinių reikalų ir sveikatos sričiai, miesto komunalinio ūkio sričiai finansuoti atiteks 80 mln. litų.
Šių metų biudžete ketinama daugiau dėmesio skirti kultūros ir sporto sričiai, tai yra projektams, padėsiantiems miesto gyventojų kūrybinėms, sveikatingumo veikloms. 2011 metų biudžete planuojama skirti apie 41 mln. litų kultūros ir sporto sričiai finansuoti.
Nepaisant to, kad numatyta pakankamai lėšų švietimui, kultūrai ir sportui finansavimą didiname maždaug ketvirtadaliu. Nefinansuojame grandiozinių projektų, kaip nacionalinis stadionas, kurie per penkerius metus nebus užbaigti. Biudžete numatytas finansavimas programoms, įvairiems kultūros ir sporto renginiams.
Gyvensime pagal kišenę
– Ar galime sakyti, kad jau įveikėme sunkmetį?
– Taip, biudžetas stabilizuotas. Skiriame 15 mln. litų švietimo skoloms mažinti, kurios tęsiasi nuo praėjusių metų. Prioritetas yra gyventi pagal kišenę ir mažinti tuos įsiskolinimus, susikaupusius iš anksčiau.
Šiemet ir toliau renovuosime mokyklas. Be to, komunalinis ūkis paskaičiavo, kad nesugebės panaudoti kai kurių Europos lėšų, todėl šiemet papildomai perskirstome 10 mln. litų sveikatos ir švietimo kofinansavimui.
Finansuojame tai, kas būtų pabaigta per metus. Prioritetas yra žmogaus veikla ir su tuo susijusių sričių funkcionavimo užtikrinimas. Visos kitos lėšos, išskyrus gaunamas iš Gyventojų pajamų mokesčio, yra tikslinės ir negali būti niekur kitur panaudotos – tik nukreiptos konkrečioms sritims finansuoti.
Vidmantas Babrauskas