Šalies mokytojai vėl rengs protesto akciją - spalio 21-ąją jie rinksis prie Vyriausybės ir reikalaus sustabdyti švietimą žlugdančius nutarimus, pasirašyti kolektyvinę sutartį bei susitarimą dėl ilgalaikės darbo užmokesčio programos vykdymo.
Šiaulių mokytojus labiausiai papiktino tai, kad daliai jų už rugsėjį buvo išmokėtos dar nesumažintos algos, dalis gavo keliais šimtais litų mažesnį atlyginimą, o kai kurių mokyklų vadovams algos (dėl sumažintos BMA) iš vis nesumažintos. Taip atsitiko dėl dvejopos galimybės traktuoti įstatymą, tad į kovą už teisybę pakilo profsąjunga.
Marijampoliečiai jau kreipėsi į teismą
Galimybė įstatymus "vartyti" kaip nori sukėlė sumaištį ne tik Šiaulių, bet ir kitų miestų mokyklose. Vyriausybė priėmė įstatymą dėl BMA (1 BMA – 128 Lt) mažinimo. Darbo kodeksas (DK) numato, kad darbo apmokėjimo sąlygas be darbuotojo raštiško sutikimo darbdavys gali keisti tik tuo atveju, kai įstatymais, Vyriausybės nutarimais ar pagal kolektyvinę sutartį yra keičiamos tam tikros ūkio šakos, įmonės ar darbuotojų kategorijos darbo apmokėjimas. Tačiau to paties kodekso tame pačiame straipsnyje rašoma, kad keičiant darbo apmokėjimo sąlygas atlyginimo sumažinti be darbuotojo raštiško sutikimo negalima, t. y. jis turi būti įspėtas prieš mėnesį.
Dėl šios priežasties dalis mokytojų už rugsėjį gavo dar nesumažintą algą, o dalis - jau mažesnę, mat įstatymą kiekvienas aiškinosi savarankiškai. "Marijampolės mokytojų profesinė sąjunga jau kreipėsi į teismą, kad šis išaiškintų, kuo reikia vadovautis - Vyriausybės nutarimu ar Darbo kodeksu. Kai yra tokia dviguba galimybė aiškinti įstatymus, darbdaviai privalo pasirinkti tai, kas palankiau darbuotojams. Dauguma Šiaulių mokyklų taip ir padarė - už rugsėjį algų mokytojams dar nesumažino", - sako Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo vadovė Rasa Jasmontienė.
Nesumažinti atlyginimai labai nepatiko Šiaulių savivaldybės administracijai. Mokytojus pasiekė informacija, kad permokėtą algos dalį mokytojai turės grąžinti. Ginti į dviprasmišką situaciją patekusių pedagogų stojusios profesinės sąjungos rašte teigiama, kad Šiaulių miesto savivaldybės administracija rugpjūtį ir rugsėjį svarstė, ar mokant atlyginimus pedagogams už rugsėjį laikytis LR Darbo kodekso nurodymų, ar sumažintus atlyginimus mokėti be jokio įspėjimo. "Neseniai Finansų skyriaus vedėja Kazimiera Daujotienė įstaigų buhalterėms įrodinėjo, kaip blogai pasielgė tie švietimo įstaigų vadovai, kurie laikėsi įstatymų ir, įspėję iš atostogų grįžusius darbuotojus apie nuo spalio mažėsiantį atlyginimą, už rugsėjį išmokėjo dar nesumažintą. Kadangi dalis pedagogų tą atlyginimą jau gavo spalio 1-5 dienomis, K. Daujotienė buhalterėms paaiškino, kad šios privalės permokėtus pinigus iš mokytojų kaip nors atimti", - sako R. Jasmontienė.
Ministras - vienaip, administracija - kitaip
Dar rugsėjį pats švietimo ministras Gintaras Steponavičius ne kartą viešai ir specialiu raštu ragino savivaldybes laikytis LR Darbo kodekso nuostatų ir laiku informuoti žmones apie atlyginimų mažėjimą. Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius aiškina, kad darbo apmokėjimo sąlygos gali būti keičiamos be darbuotojo raštiško sutikimo, taigi mokytojams minimali bazinė alga – 122 Lt - turi būti taikoma nuo rugsėjo 1-osios. LR Valstybinė darbo inspekcija (VDI) šią situaciją aiškina priešingai - darbuotojai bet kuriuo atveju prieš mėnesį turi būti įspėti apie mažėsiantį atlyginimą.
Pasak profsąjungos vadovės, VDI išaiškinimą Savivaldybės juristai ignoruoja, esą aiškinti galima įvairiai, nes teisminio precedento, t. y. teismų nutarčių, nėra. Jei darbuotojai ims bylinėtis su darbdaviais, tuomet gal ir paaiškės, kaip turi būti.
Pasityčiojimas iš darbuotojų grupių
Pasak R. Jasmontienės, pedagogus papiktino ir tai, kad švietimo įstaigų vadovai, kurie sumažino algas eiliniams mokytojams ir kitiems mokyklose dirbantiems žmonėms, savo algoms kažkodėl pritaikė Darbo kodekso nuostatas - algos mokyklų vadovams sumažės greičiausiai tik lapkritį. "Šiaulių miesto savivaldybės administracija išskiria švietimo įstaigų vadovus, nes apie atlyginimų mažėjimą dėl koeficiento keitimo jie informuojami tik dabar", - sako R. Jasmontienė. Ji, teigia, kad tai sąmoningas pasityčiojimas iš darbuotojų grupių ir kad šitaip elgtis yra nepadoru.
"Panašu, kad vienodai pagarbiai ir įstatymų nustatyta tvarka elgtis su eiliniais švietimo įstaigų darbuotojais Šiaulių savivaldybės administracijai neįprasta. Ir DK nuostata dėl darbuotojams palankesnių sprendimų priėmimo, esant neaiškumams įstatymuose (ja rėmėsi daugelis švietimo įstaigų vadovų), Šiaulių savivaldybės valdininkams atrodo bereikalingas humaniškumo rodymas", - sakoma Šiaulių švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo rašte.
Šiaulių švietimo darbuotojų profsąjungų susivienijimo pirmininkų taryba kitą savaitę svarstys itin keistą Savivaldybės administracijos požiūrį į atskiras darbuotojų grupes. Teigiama, kad iki pat spalio vidurio švietimo įstaigų darbuotojų atlyginimų skaičiavimas ir informavimas apie jų mažėjimą Šiaulių savivaldybėje buvo paliktas savieigai.
Ar tokia Savivaldybės administracijos "vadyba" bus patenkinti mokytojai ir kiti savivaldybės įstaigų darbuotojai, jei iš jų atlyginimų bus bandoma išskaičiuoti rugsėjo mėnesio permoką, paaiškės artimiausiu metu.
Mokyklos sukasi kaip išmano
Šiaulių miesto mokyklų vadovai, traktuodami įstatymą, elgiasi kaip kas išmano. St. Šalkauskio gimnazijos direktorė Zina Žuklijienė teigia, jog mokykla rado išeitį, ką daryti, pasitarusi su profsąjunga. Laikantis Vyriausybės nutarimo, pedagogams buvo paskaičiuotos sumažintos algos, tačiau jiems sumokėti priedai - negautas skirtumas. "Negalėjome mokytojų įspėti prieš mėnesį, radome tokį sprendimą. Juk esame atsakingi už savo žmones", - sakė mokyklos vadovė.
"Ragainės" pagrindinės mokyklos direktorė Dinara Vitkuvienė informavo, kad jos vadovaujamoje mokykloje tokių bėdų nekilę. Mokytojai algas gauna priklausomai nuo darbo krūvio, kuris juk kasmet kinta, todėl kiekvienų metų pradžioje direktorė, norėdama apsidrausti nuo netikėtumų, įspėja mokytojus apie tai, kad alga šiemet jiems gali pasikeisti. "Alga mokytojams už rugsėjį sumažinta, nes jie buvo įspėti jau seniai", - sakė D. Vitkuvienė.
Numatoma, kad spalio 21 dieną vyksiančioje protesto akcijoje dalyvaus apie tūkstantį mokytojų. Jie reikalaus pasirašyti kolektyvinę sutartį ir susitarimą dėl ilgalaikės darbo užmokesčio programos vykdymo atidėjimo bei jos atnaujinimo sąlygų.
Oksana Laurutytė