Ekspertas teigia, kad akyse galima pastebėti ženklus, kurie gali išduoti rimtas sveikatos problemas, pavyzdžiui, padidėjusį cholesterolį ar net insultą, rašo thesun.co.uk.
Medikai taip pat teigia, kad akyse galima aptikti pirmuosius ankstyvuosius su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos, dėl kurios gali atsirasti regėjimo problemos, požymius.
Šeimos gydytoja dr. Rachel Ward išskyrė penkis požymius akyse, kurie gali išduoti mirtinas sveikatos būkles.
1. Balti ar gelsvi gumbeliai aplink akis
Jei aplink akis ar nosį pastebite baltus ar geltonus gumbelius, tai gali būti ženklas, kad turite padidėjusį cholesterolio kiekį.
„Tai vadinamos ksantelazmos nuosėdos. Tai gali būti požymis, kad turite padidėjusį cholesterolį ir vertėtų atlikti kraujo tyrimus“, – teigė ji.
Perteklinis cholesterolis gali pradėti kauptis ant arterijų sienelių ir trikdyti kraujo tekėjimą į širdį. Tai didina krešulių susidarymo riziką, taip pat koronarinės širdies ligos riziką.
Pasak Anglijos sveikatos tarnybos, padidėjęs cholesterolio kiekis gali lemti:
- Kraujagyslių susiaurėjimą (aterosklerozę);
- Širdies smūgį;
- Insultą;
- Trumpalaikį smegenų išemijos priepuolį (dažnai vadinamą „mini insultu“);
- Periferinių arterijų liga.
2. Pageltusios akys
„Jei akies baltymas pagelsta, tai yra ženklas, kad jūsų kraujyje yra per didelis kiekis bilirubino, tai dar vadinama gelta“, – aiškino gydytoja.
Pasak šeimos gydytojos, yra keletas priežasčių, kodėl išsivysto gelta – tai gali būti kepenų infekcijos, tulžies akmenys ir net vėžys.
„Itin svarbu pastebėjus geltoną spalvą akyse kreiptis į savo gydytoją“, – pridūrė ji.
3. Pašviesėjęs apatinis vokas
Atvėpus apatinį akies voką, jo vidus turėtų būti raudonas/rausvas.
„Jei žmogus serga anemija, dažnai apatinis akies vokas būna šviesesnis“, – sakė dr. R. Ward.
Kiti anemijos (mažakraujystės) simptomai – nuovargis, dusulys, širdies permušimai ir bendras silpnumas.
Anemija, kuri dažniau pasireiškia moterims nei vyrams, išsivysto dėl geležies trūkumo. Jei anemija negydoma, organizmas tampa imlesnis ligoms ir infekcijoms, nes geležies trūkumas slopina imuninės sistemos veiklą.
Didelis geležies trūkumas gali padidinti komplikacijų, kurios pažeidžia širdį ar plaučius, riziką, gali išsivystyti nenormaliai greitas širdies ritmas ar širdies nepakankamumas.
4. Suprastėjęs regėjimas
Jei akyse atsiranda vietų, kur, rodos, nematote vaizdo, tai gali reikšti, kad jus ištiko insultas, aiškino šeimos gydytoja.
„Regėjimas yra sudėtingas neurologinis procesas, už kurį atsakinga tam tikra smegenų dalis ir nervai, kurie kontroliuoja akių judesius ir akies raineles.
„Ištikus insultui (kraujui išsiliejus į smegenis arba sutrikus kraujo tekėjimui į smegenis) vienoje iš šių vietų, gali staiga suprastėti regėjimas.
Jei jūsų akių judesiai yra pakitę, taip pat gali pradėti dvejintis akyse, nes akių judesiai yra nesinchronizuoti“, – sakė ji.
Insultas gali turėti skirtingus padarinius, priklausomai nuo, kurioje smegenų vietoje įvyksta pažeidimas. Jis gali trikdyti mąstymą ir kalbą, taip pat gali pasireikšti silpnumas vienoje kūno pusėje.
Kai kuriems insulto simptomai gali būti palyginti lengvi ir greitai praeiti, tačiau kitus jis paveikia stipriai ir žmogus tampa priklausomas nuo kitu.
Maždaug vienas iš aštuonių žmonių, patyręs insultą, miršta per 30 dienų, todėl gyvybiškai svarbu kreiptis pagalbos laiku – kuo anksčiau insulto ištiktam žmogui suteikiama pagalba, tuo didesnė tikimybė, kad jis išgyvens.
5. Išsipūtusios akys
Išsipūtusios akys išduoda, kad skydliaukės veikla yra per aktyvi. Vienas iš trijų žmonių, turinčių hiperaktyvią skydliaukę, suserga skydliaukės problemų sukelta akių liga – Greivso liga.
„Greivso ligos atveju akys atrodo išsipūtusios, yra išsausėję, gali dvejintis akyse. Jei pastebite šiuos simptomus, jums gali padėti oftalmologas“, – aiškino gydytoja.
Daugelis atvejų yra lengvi ir bėgant laikui situacija gerėja, jei yra gydomos skydliaukės ligos, tačiau maždaug vienam iš 20-30 asmenų kyla apakimo pavojus.