• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pažangi kontracepcija lietuviams dar neįkandama: Lietuvą aplenkė Rusija ir Baltarusija

Kasmet Lietuvoje mamomis tampa apie 800 nepilnamečių

Rugsėjo 26 d. Lietuvoje septintą kartą minima tarptautinė iniciatyva – Pasaulinė kontracepcijos diena. Naujausias kontracepcijos prieinamumo moterims tyrimas dešimtyje Europos Sąjungos šalių parodė, kad Lietuva stipriai atsilieka nuo kitų šalių ir čia moterų reprodukcinės teisės ginamos silpniausiai.

Neseniai ES šalyse atliktas barometro tyrimas vertino politikos ir socialines sąlygas šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumui ir pateikė rekomendacijas padėčiai gerinti. Barometro rezultatai atskleidžia, jog lytinė reprodukcinė sveikata bei teisės mūsų šalyje neišskiriamos tarp politikos prioritetų, visuomenei ir jaunimui trūksta informacijos apie reprodukcinę sveikatą ir kontracepciją, nekreipiamas dėmesys į pažeidžiamų grupių poreikius.

Norėdama pristatyti išsamius tyrimo duomenis bei skatinti diskusiją apie lytinę reprodukcinę sveikatą ir teises, Seimo socialdemokratų frakcijos narė Marija Aušrinė Pavilionienė, bendradarbiaudama su Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija surengė spaudos konferenciją „Visuomenės lytinės reprodukcinės sveikatos politikos prioritetai“. Seimo narė pabrėžė, kad kontracepcijos priemonės yra moterų kokybiško gyvenimo garantas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų valstybėje nėra reprodukcinės sveikatos įstatymo“, – teigė Seimo narė ir akcentavo, kad Lietuvoje esama problemų dėl lytinio švietimo stokos ir iš to kylančios kitos kliūtys tampa sunkiai įveikiamos, mat paauglių nėštumai, abortai ir moterų reprodukcinė sveikata bei seksualinis smurtas tebėra vienos opiausių šių dienų moterų sveikatos ir socialinių problemų.

REKLAMA

Lietuvą pažangios kontracepcijos vartojimo aplenkė Rusija ir Baltarusija

Konferencijoje dalyvavusi gydytoja Esmeralda Kuliešytė kalbėdama apie atliktą tarptautinį tyrimą, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti, koks kontraceptikų prieinamumas Europos šalyse teigė: „Lietuva pagal kontracepcijos paplitimą atsilieka ne tik nuo išsivysčiusių šalių, bet ir nuo Rusijos, Baltarusijos, Kazachstano, mūsų šalyje vis dar itin populiarūs liaudies medicinos kontracepcijos metodai.“

REKLAMA
REKLAMA

Medikės teigimu, atlikti tyrimai rodo, kad prastą situaciją modernios kontracepcijos paplitimo srityje lemia politinės valios nebuvimas bei mūsų visuomenėje populiarūs mitai apie šiuolaikinę ir liaudies medicinos kontracepciją.

Kasmet Lietuvoje pagimdo apie 800 nepilnamečių

Konferencijoje dalyvavęs Gydytojas Vytautas Klimas kalbėdamas apie mitus, kurie gaubia efektyvią kontracepciją, sakė: „Tiesa yra tokia, kad efektyvi kontracepcija gelbsti gyvybes – PSO kasmet skaičiuoja su nėštumu susijusių mirčių moterų skaičių. Kasmet šis skaičius šokteli iki pusės milijono mirčių atvejų, be to, šios mirtys dar apie milijoną vaikų palieka be tėvų. Jei šios moterys būtų vartojusios kontraceptinius veistus, šiandien jos būtų gyvos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot mediko, vienas pažangiausių kontraceptinių medikamentų – geriamos kontraceptinės tabletės. Medikas pabrėžė, kad šie preparatai turi ir kitą pozityvų poveikį – sureguliuoja menstruacijų ciklą, veido plaukuotumą bei apie 12 proc. sumažina įvairių vėžio formų tikimybę.

V.Klimo teigimu, apie kontracepciją sklando gausybė mitų, kurie mokslininkų jau seniai paneigti, kaip antai, kad kontraceptinės tabletės sukelia vėžį, dėl šių vaistų neva skatinamo palaido elgesio išauga abortų skaičius bei padaugėja lytiškai plintančių ligų ir pan.

Medikas pabrėžė, kad kasmet Lietuvoje kūdikius pagimdo apie 800 merginų, nesulaukusių pilnametystės.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų