Su senu pažįstamu slepiuosi nuo karščio po lauko kavinės skėčiu. Jis ekonomistas, ne vien raštais bendraujantis su politiniu elitu, be to, ir pats buvęs valdžioje. Bet su juo sunku atvėsti – pažįstamas kaitina atmosferą svarstymais apie politikų požiūrį į ekonomiką.Įsivaizduok, sako jis, kad tu kažkiek pats užsidirbi, bet arti ketvirčio tavo pajamų sudaro emigravusio giminaičio piniginės perlaidos (maždaug toks Lietuvos biudžeto santykis su Europos Sąjungos teikiama parama). O vien algos ir giminaičio perlaidų nepakanka, todėl dar skoliniesi – nebūtinai pigiai. Ir štai savo sklype tu ne tik pasistatai namą, bet ir garsiai svarstai, kad reikia dar vieną sklypą įsigyti, tenai gal pirtelę statyti, be to, giriesi, kad pirksi automobilį „Bentley“.Suprantu, kad mano pažįstamas su brangiu „Benley“ lygina Visagino atominę elektrinę (VAE). Patinka man jo palyginimai, noriu ir aš savo trigrašį įkišti, palyginimais pasirungti.
O tame sklype, kur namas statomas, sakau, reikia infrastruktūrą sutvarkyti, namą kažkaip apšildyti. Galima rinktis iš įvairių variantų: pavyzdžiui, šildyti dujomis, netgi elektra. Tačiau mano žmona sako, kad jai reikia geoterminio šildymo. Ir tai tik pusė bėdos – į mano bandymus pasitelkti skaičiavimus, papildyti dienotvarkę kitais variantais žmona atsako kad jos nemyliu – gal net esu neištikimas.
„Bentley“, geoterminis šildymas, žmona – iš lietuvio pasąmonės plaukiantys vaizdiniai. Mano pažįstamas supratingai klauso – jam aišku, kad su žmona lyginu Tėvynės Sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus. Skėčio pavėsis nuteikia pereiti nuo palyginimų prie konkrečių dalykų.
Ar jie nesupranta, užsiveda pažįstamas, kad suskystintų dujų terminalas ir VAE tolimoje perspektyvoje paneigia vienas kitą? Jeigu gamini daug elektros, tada nereikia tiek dujų. O jeigu jau sėdai ant dujų „adatos“ – kam tokia galinga atominė elektrinė? Ir dar reaktorius, kuris buvo pradėtas statyti visai kitokioms sąlygoms kitoje šalyje, bet buvo įpirštas mums, kadangi tapo aišku, kad gamintojai jo neparduos, nes ta šalis abejoja dėl branduolinės energetikos?
Tik leisk įkaitusiam žmogui klausinėti, ir jis prirems tave prie sienos. Kodėl lenkai stato suskystintų dujų terminalą prie Swinoujscie ir gauna ES paramą, o mums tos paramos nereikia? Kodėl nesvarstėme regioninės atominės elektrinės varianto? Elektrinės, kurią būtume statę kartu su rusais, tačiau ES paremiant būtume užtikrinę saugumą, kuris tenkintų europiečius? Tada rusai nebūtų statę savo elektrinės Kaliningrade, baltarusiai savosios Astrave, o švedai mums būtų rankas bučiavę – juk vietoje trijų atominių, iš kurių saugumo požiūriu dvi labai įtartinos, regione būtų buvusi viena, dėl kurios daugmaž ramu.
Atsakau, ką sugebu – bet ir per Baltijos šalis einančio dujotakio iš Rusijos į ES projekto niekas Lietuvoje rimtai nesvarstė. Užtat dabar rusai planuoja tiesti Baltijos dugnu einančio dujotakio antrą vamzdį.
Pagalvoju apie ekonomistą Raimundą Kuodį, kuris mūsų valdžiai siūlo prisiminti ekonomikos matematinį modeliavimą. Ir iškart prisimenu pavydžią žmoną. Matematinis modeliavimas buvo vėlyvojo sovietmečio technokratų arkliukas. Vilniaus universitete netgi būta ekonominės kibernetikos specialybės. Nepriklausomybės laikotarpiu matematinis modeliavimas valstybės mastu buvo sėkmingai nukištas kuo toliau. Ar tiktai R. Kuodis nėra koks nors sovietinių technokratų agentas? Tokį klausimą sugalvojau už valdžioje esančius konservatorius.