• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Slaptas D. Britanijos Karinio jūrų laivyno dokumentas atskleidė, kad atšaukus draudimą jame tarnauti homoseksualams karinio jūrų laivyno karininkai ėmė trauktis į atsargą, rašo britų dienraštis „The Times“.

REKLAMA
REKLAMA

Dienraščio teigimu iš šio dokumento aiškėja, kad žemesnieji karinio laivyno karininkai, protestuodami prieš tokį vyriausybės sprendimą, ėmė trauktis iš tarnybos. Kariškiams taip nesinori nusirenginėti ar praustis savo homoseksualių tarnybos draugų akivaizdoje, kad jie siūlo įrengti atskirus dušus ir tualetus netradicinės orientacijos asmenims.

REKLAMA

Pasak dienraščio, su šia problema susidūrė ir Karinės oro pajėgos: karininkų šeimos pradėjo nerimauti, kad tos pačios lyties poroms bus leidžiama apsigyventi karininkų šeimoms skirtuose namuose ir kad jos darys poveikį heteroseksualių porų vaikams.

Minėtasis dokumentas, kuris buvo išslaptintas remiantis D. Britanijos įstatymu dėl Informacijos laisvės, atskleidė visą eilinių D. Britanijos kariškių pasipriešinimo draudimo „žydriesiems“ tarnauti ginkluotosiose pajėgose atšaukimui, mastą, rašo „Times“.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dokumente teigiama, kad pranešimų apie ginkluotosiose pajėgose tarnaujančių homoseksualų skriaudimą ar persekiojimą pasitaiko labai retai. Be to, tėra užregistruotas tik vienas skundas dėl siekio užmegzti homoseksualinį ryšį su vienu asmeniu prieš jo valią. Šis incidentas buvo įvykęs šalies Karinėse oro pajėgose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš esmės, daro išvadą D. Britanijos gynybos ministerija, draudimo homoseksualams tarnauti kariuomenėje atšaukimas neturėjo „juntamo“ poveikio kariuomenės operatyviam ir taktiniam efektyvumui, kariškajai draugystei ar kariškių gyvenimo būdui.

REKLAMA

Pasak dienraščio, D. Britanijos vyriausybė draudimą homoseksualams tarnauti ginkluotosiose pajėgose atšaukė 2000-ųjų sausį po Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo, kad toks draudimas yra grubus kišimasis į piliečių asmeninį gyvenimą. Prieš tokią reformą pasisakė britų konservatoriai – jie tvirtino, kad kariškiai jai nepritars, o draudimo panaikinimas gali pakirsti kariuomenės padalinių veikimo efektyvumą.

REKLAMA

Tik kariuomenės vadovybei skirtame riboto naudojimo dokumente, kuriame buvo pateiktos Ginkluotojų pajėgų personalo tarybos 2002 m. atlikto tyrimo išvados, teigiama, kad ši reforma šalies kariuomenėje vyko labai sunkiai.

Dokumente pranešama apie atsistatydinimo iš Karinio jūrų laivyno raportų srautą. Juos teikė vyresnieji laivyno specialistai, seržantai ir karininkai. Anksčiau apie tai nieko nebuvo skelbiama, rašo „Times“. „Laikoma, kad šio karinio jūrų laivyno sluoksnio pažiūros bene labiausiai tradicinės, todėl vyresniųjų specialistų kajutkompanijose išlieka tam tikras nepasitenkinimas dėl oficialaus požiūrio į laivyne tarnaujančius homoseksualus, – sakoma dokumente. – Tai liudija faktas, kad kai kurie karininkai verčiau nutarė išeiti į atsargą, nors tik vienas iš jų nurodė, kad tai buvo vienintelė priežastis, privertusi priimti tokį sprendimą“. Kariniame jūsų laivyne „nebuvo nustatyta jokių praktinio pobūdžio sunkumų, nors buvo išsakoma prielaida, kad problemų gali sukelti mokymai, kaip reikia vykdyti belaisvių apklausą, prieš kurią turi būti atlikta kruopšti apklausiamų asmenų krata“, - sakoma dokumente.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Times“, sausumos pajėgose tarnaujantys žemesniųjų rangų kariškiai ir toliau laikėsi nuomonės, kad homoseksualinė orientacija ardo dalinių ir pavienių kovinių grupių sutelktumą. Štai keli plačiai paplitę nuogąstavimai. „Heteroseksualai nenori gyventi vienoje patalpoje su homoseksualais“, „pagarba asmeniniam gyvenimui privalo būti abipusė, ir kariškių negalima versti gyventi kartu su kitos lyties ar seksualinės orientacijos asmenimis“, „egzistuoja tvirtas įsitikinimas, kad būtina įrengti atskirus dušus ir tualetus – taip, kaip jie skirstomi į vyriškus ir moteriškus“, „iš visko sprendžiant, karių efektyvumas vykdant taktines užduotis gali būti sužlugdytas, jei lauko sąlygomis jiems teks gyventi kartu su homoseksualais.“

REKLAMA

Kai kurie Karinio jūrų laivyno kariškiai nerimavo dėl teisės į privatų gyvenimą, ypač situacijose, kai tenka gyventi ankštomis sąlygomis, jūreiviai taip pat nervingai reagavo į perspektyvą praustis duše kartu su homoseksualais. Karinėse oro pajėgose karininkai reiškė susirūpinimą dėl to, kad jų vaikai augs kaimynystėje su homoseksualų poromis.

REKLAMA

Tačiau tik nedaugelis britų kariškių apsisprendė viešai paskelbti apie savo homoseksualinę orientaciją, rašo „Times“. Pakartotiniai patikrinimai nebuvo atliekami, tačiau skirtingose ginkluotųjų pajėgų rūšyse išlieka skirtingas požiūris į kariškius homoseksualus.

Šviesiai tiesiai

„Vokiečiai turėjo „pilvo batalionus“: jei karys skundėsi, kad jam skauda pilvą, jį perkeldavo tarnauti į batalioną, suformuotą iš panašiomis ligomis sergančių karių. Kažką panašaus būtų galima sukurti ir gėjams.“ (Atsargos generolas Michaelas Gowas, buvęs Karališkojo gynybos tyrimų koledžo viršininkas.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tepadeda mums Dievas, jei kada prisieis kariauti!“ (Simonas Hefferis, vienas iš „Daily Telegraph“ redaktorių.)

„Britų ginkluotosioms pajėgoms kelia pavojų ne užsienio valstybės, o vidiniai priešai.“ (Geraldas Frostas, „Not Fit to Fight“ redaktorius.)

„Jei atversime duris homoseksualams, prasidės poliarizacija, bus atsisakoma priimti žmones į savo tarpą, įsivyraus atmosfera „mes atskirai ir jie atskirai“. Vyrai nemėgsta praustis duše su vyrais, kuriems patinka praustis duše su vyrais.“ (Buvęs D. Britanijos karinės žvalgybos vadovas, karinių oro pajėgų atsargos maršalas Michaelas Armitage‘as.)

„Mes turime paklausyti kariškių patarimo, o jie visą laiką kartoja, kad draudimo atšaukimas nepalankiai atsilieps operatyviniam efektyvumui.“ (Buvęs šešėlinės vyriausybės gynybos ministras Iainas Duncanas Smithas.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų