Orbitoje iširus Rusijos raketos pakopos varomajam blokui „Briz-M“, dėl kurio gedimo rugpjūtį nepavyko iškelti dviejų palydovų, kilo pavojus, kad „Briz-M“ nuolaužos gali kliudyti Tarptautinę kosminę stotį. Rusijos atstovai kol kas tokią prielaidą neigia.
Apie tai, kad aplink Žemę skriejantis „Briz-M“ defragmentavosi, Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė neįvardyti šaltiniai šalies kosmoso pramonėje. Pasak jų, spalio 16 dieną „Briz-M“ pasidalino į atskirus skyrius, kurie skrieja panašaus aukščio orbita, kaip ir Tarptautinė kosminė stotis (TKS).
Rusijos kosminių skrydžių centro Pamaskvėje atstovai patvirtino šį faktą, tačiau patikino, kad „Briz-M“ nuolaužos tiesioginio pavojaus TKS nekelia.
Pranešama, kad „Briz-M“ iširo į 5 dalis, kurios skrieja orbitomis, kurių aukščiausi ir žemiausi taškai yra nuo 250 iki 5 000 km virš Žemės paviršiaus. Tai reiškia, kad šios kosminės šiukšlės kelia pavojų visiems kosminiams aparatams, skriejantiems panašiame aukštyje, tarp jų ir TKS, kurios orbita yra apie 400 km virš Žemės.
Rugpjūčio mėnesį „Briz-M“ nesėkmingai paleisti palydovai „Ekspress-MD2“ ir „Telkom-3“ kol kas skrieja stabiliose ir aukštose orbitose, artimiausiu metu jie neturėtų nukristi į Žemę, sakoma pranešime.
Anksčiau ekspertai prognozavo, kad „Briz-M“ dėl perkaitimo gali sprogti, nes jame po avarijos liko didelis raketinio kuro kiekis. Tokiu atveju iš „Briz-M“ liktų tik šimtai metalinių nuolaužų.
Rugpjūčio 6 d. iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane buvo paleista Rusijos raketa nešėja „Proton-M“ su rusišku ryšių palydovu „Ekspress-MD2“ ir Rusijoje Indonezijos užsakymu pagamintu ryšių palydovu „Telkom-3“. Raketą su palydovais, atsiskyrus jos trečiajai pakopai, į reikiamas orbitas turėjo nuskraidinti naujas „Briz-M“ varomasis blokas.
Iš pradžių „Proton-M“ skrydis vyko pagal planą, tačiau vėliau prasidėjo netikėtumai. Pasak Rusijos kosmoso pramonės atstovų, tarpinėje orbitoje „Briz-M“ blokas įsijungė reikiamu laiku, tačiau varikliai veikė ne 18 minučių ir 5 sekundes, kaip buvo numatyta, o tik 7 sekundes.
Pagal skrydžio planą abu palydovai nuo „Briz-M“ turėjo atsiskirti skirtingu laiku, kai bus pasiektas reikiamas orbitų aukštis. Tačiau „Ekspress-MD2“ ir „Telkom-3“ jau atsiskyrė nuo varomojo bloko avariniu būdu ir liko netinkamose jų veiklai orbitose.
Pernai dėl varomojo bloko „Briz-M“ gedimo nepavyko iškelti į kosmosą rusiško palydovo „Ekspress-AM4“.