Vairavimas – visada pavojingas užsiėmimas, juk mašinų avarijos kur kas dažnesnės nei lėktuvų, nors apie pastaruosius kalbama daug garsiau. Tačiau pasaulyje yra kelių, kuriuose geriau būti itin atsargiu (arba tiesiog jų vengti).
Tiesa, kurie keliai yra itin pavojingi – nustatyti sunku. Dažniausiai kalbame apie kelius, nutiestus neįtikėtinuose vietose, kur vairuotojams tenka kirsti vandenį, kilti į stačius kalnus ir pan. Taigi, kurių kelių geriau vengti (ar kur traukti, jei esate adrenalino ieškotojas)?
Šiaurės Yungas, Bolivija
Mirties kelias (taip Šiaurinio Yungo kelią vadiną vietiniai) laikomas pavojingiausiu keliu pasaulyje. Keliukas, kurio plotis vos trys metrai palei vieno kalno šlaitą vingiuoja net 12 kilometrų. Vietiniai pataria - jei jums teko laimė juo važiuoti, visada laikykitės kairės kelio pusės.
Čia 1983-iaisiais įvyko viena šiurpiausių avarijų Bolivijos istorijoje - nuo kelio nuriedėjus autobusui, žuvo visi 100 juo važiavusių žmonių.
Sichuano-Tibeto greitkelis
Ypatingai pavojingu laikomas ir Sichuano – Tibeto greitkelis Kinijoje. Kaip ir Šiaurinio Yungo kelias, jis vingiuoja per kalnus, tad pasižymi ne tik tuo, jog yra labai siauras ir iškilęs aukštai virš jūros lygio, bet ir tuo, jog dėl slėgio jį dažnai uždengia debesys. Tokiomis sąlygomis – nuolat kylat arba leidžiantis - važiuojama 2028 kilometrus.
Pan-Amerikos greitkelis
Itin pavojingu vadinamas ir Pan Amerikos greitkelis, besidriekiantis nuo Aliaskos ir piečiausias Pietų Amerikos teritorijas. 48 000 kilometrų ilgio greitkelis kaip ilgiausias pasaulyje pateko netgi į „Guiness“ rekordų knygą. Tiesa, pavojingumo laipsnis priklauso nuo to, kurioje jo vietoje esate - kelias JAV teritorijoje kur kas geresnis nei daugelyje Lotynų Amerikos valstybių. Tačiau sąlygos tikrai įvairios - Pan Amerika vingiuoja per itin skirtingus kraštovaizdžius bei klimatines sąlygas – kalnus keičia lygumos, lietų - sausra. Kita vertus, daugelyje vietų kelias yra reguliariai apsemiamas, egzistuoja nuolatinis nuošliaužų pavojus, o kai kurie jo posūkiai itin siauri.
Kroatijos pakrantės keliai
Kroatija daugeliui asocijuojasi su taikiomis atostogomis, tačiau jos pakrantės keliai taip pat ne patys saugiausi – čia leidžiamas vidutinis greitis didesnis nei kituose tokio tipo keliuose, tad jie pasižymi itin dideliu avarijų skaičiumi bei mirtingumu.
Guoliango tunelis
Dar vienas saugumu nepasižymintis Kinijos kelias – Guoliango tunelis Taihango kalnuose. Guoliang (kiniškai reiškia tiesiog „kelias“), jungiantis atokų šalies regioną su likusia jos teritoriją, neatleidžia net menko neatidumo. Nenuostabu - vairuoti keturių metrų pločio ir 4.5 metrų aukščio tunelyje – ne pati maloniausia užduotis - menkas kryptelėjimas, ir jūs jau įsirežėte į sieną ar dardate į bedugnę.
Luzon the Halsema greitkelis
Kelias, esantis Filipinų saloje Luzon the Halsema, žinomas dėl nuošliaužų pavojaus bei kai kuriose vietose viduryje jo riogsančių milžiniškų akmenų. Tiems, kam to dar neužtenka – dažna akmenis ir nuošliaužas pastebėti trukdanti migla.
Scanpix nuotr.