Praėjusiais metais klaipėdiečiai labiausiai buvo nepatenkinti plastikinių langų ir durų kokybe, o pačios pavojingiausios prekės žmonių gyvybei vis dar tebėra žaislai. Tai akcentavo Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyriaus vedėja Raimonda Bučinskienė. Ji pasidžiaugė, kad vartotojai vis geriau išmano savo teises ir žino, kaip jas apginti.
Praėjusiais metais į šią tarnybą su įvairiais skundais kreipėsi 733 klaipėdiečiai, net 80 procentų šių skundų buvo pagrįsti ir juos pavyko apginti.
Prognozuojama, kad vartotojų skundų ateityje daugės, ypač kai prasidės Nacionalinės vartotojų švietimo programos įgyvendinimas.
Garantija - 2 metai
Vakar minint Pasaulinę vartotojų teisių dieną Naujojoje turgavietėje vyko seminaras, kuriame turgavietės prekeivius konsultavo įvairių tarnybų atstovai. Pasak turgavietės direktoriaus Liudo Butauto, tokie seminarai yra būtini, nes prekybininkams dar kartą primenami įstatymai, kurie gina pirkėjus.
R. Bučinskienė akcentavo, kad nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojusiame Vartotojų teisių gynimo įstatyme numatyta, kad pardavėjas privalo prekei suteikti garantiją. Jei jis to nepadaro, pagal įstatymą, tokiai prekei taikoma 2 metų garantija. Anksčiau buvo tik 6 mėnesiai.
"Tačiau pirkėjas turi įrodyti, kad prekė sugedo dėl gamybinio broko. Pavyzdžiui, mes niekuo negalime padėti vartotojui, jei jo mobilusis telefonas sugedo po to, kai buvo aplietas šampanu arba nukrito nuo stalo", - pasakojo R. Bučinskienė.
Nesaugiausi - žaislai
Apžvelgdama praėjusių metų rezultatus, Ne maisto produktų inspekcijos specialistė akcentavo, kad tiek Europos Sąjungos šalyse, tiek Lietuvoje patys nesaugiausi gaminiai tebėra žaislai, todėl jiems skiriamas ypatingas dėmesys.
Per praėjusius metus šalyje buvo aptikti 22 nesaugūs žaislai, Klaipėdoje - 8. Pavyzdžiui, vieno žaislinio šautuvo kinetinė energija net 17 kartų viršijo leistiną ribą. Nesaugūs buvo ir barškučiai, ir lėlių vežimėliai.
Pavojingos prekės
Be kita ko, atlikus valstybinę prekių saugos ekspertizę, net 20 pavadinimų elektrotechnikos gaminių pernai buvo pašalinta iš Lietuvos rinkos. Tai įvairios šviesinės girliandos, plaukų džiovintuvai, šviestuvai, kompiuterinės technikos gaminiai ir kt.
"Siekiant apsaugoti lietuvius nuo tokių pavojingų prekių, buvo sudarytas specialus sąrašas, kuriuo naudojasi Lietuvos muitinės. Šiais metais Klaipėdos muitinėje buvo sulaikyta visa partija "šaunamųjų ginklų" - beveik 3 tūkst. žaislinių šautuvų, kurie buvo nesaugūs ir nepateko į mūsų vaikų rankas", - džiaugėsi R. Bučinskienė.
Reikia išsaugoti čekį
Pirkėjai, pastebėję prekės broką, turi teisę reikalauti, kad jiems būtų grąžinti pinigai, prekė būtų pakeista arba suremontuota. Labai svarbu, pasak vedėjos, išsaugoti pardavimo čekį, nes jis yra būtinas kreipiantis su skundais į įvairias tarnybas.
"Kadangi Klaipėdoje daugiausiai skundų dėl plastikinių langų ir durų, noriu akcentuoti, kad mūsų inspekcijai pavesta nagrinėti prašymus dėl nekokybiškų statybos medžiagų, kol jos dar nesumontuotos. Kitais atvejais tokius skundus jau nagrinėja Statybos inspekcija", - pasakojo R. Bučinskienė.
Pažeidžiamos higienos normos
Ne maisto produktų inspekcija atlieka ir kai kurių paslaugų saugos prevencinę kontrolę - tikrina kirpyklų, kosmetikos kabinetų, soliariumų, pirčių ir baseinų veiklą.
"Nors praėjusiais metais gauti tik 4 skundai iš gyventojų dėl netinkamų paslaugų, deja, prevencinės kontrolės metu pastebėjome, kad kirpyklose ir kosmetikos kabinetuose dar labai dažnai pažeidžiamos higienos normos - netinkamai dezinfekuojami įrankiai ir kt.", - pasakojo R. Bučinskienė.
Be to, ji akcentavo, kad yra ir tokių paslaugų, kurios tikrinamos tik gavus gyventojų skundą. Pavyzdžiui, Lietuvoje nėra konkrečių teisės aktų, kurie reglamentuotų medžio apdirbimo, baldininkų, cheminio valymo, siuvimo, buitinės technikos remonto ir kitų remonto paslaugų. Todėl šių paslaugų kokybė buvo tikrinama tik gavus vartotojų skundus.
“Vakarų ekspresas” (http://www.vakaru-ekspresas.lt)