Iš komandiruotės Sakartvele grįžęs politikas teigia, kad nematyti gilėjančios politinės krizės Sakartvele būtų neatleistina prabanga, o jo siekis konflikto puses susodinti prie derybų stalo neturėtų žeisti nei vienos pusės.
„Manau, rezultatas pasiektas keleto dienų, kad opozicinė būstinė nebuvo šturmuojama, ir mums pavyko sutarti su visų Sakartvelo partijų lyderiais, kad jie pasiruošę deeskalavimui, nes tokios įtampos asmeniškai aš neprisimenu per 10–15metų tarp valdžios ir ne valdžioj esančių partijų“, – BNS sakė Ž. Pavilionis.
„Jei mes, matydami tokią įtampą šioje šalyje, neįsiterpsime, nepabandysime užmegzti dialogo, gali baigtis ne taip, kaip norėtume, jei mes norime, kad šalis įstotų į Europos Sąjungą ir NATO. Deja, nepavyko su viena puse sutarti, nors derėjomės iki pat išnaktų, į tai įsitraukė ES ir JAV. Tikimės, kad valdančioji partija grįš prie derybų stalo ir bus atnaujintos derybos su opozicija, ir ne suėmimais, ne šturmais būstinių, ne sodinimais opozicinių jėgų mes dialogą vesim, o būtent kalbėjimu“, – teigė Ž. Pavilionis.
Sakartvelo paskirtasis premjeras Iraklis Garibašvilis „nepriimtinai ir įžeidžiančiais“ pavadino Seimo URK vadovo Ž. Pavilionio pareiškimus, nuskambėjusius su opozicinėmis jėgomis surengtoje spaudos konferencijoje sekmadienį.
Naujienų portalas civil.ge cituoja I. Garibašvilį, kad Sakartvelas yra „svetinga šalis, bet įžeidžianti mūsų svečių retorika yra absoliučiais nepriimtina“. Pasak portalo, surengtoje spaudos konferencijoje Ž. Pavilionis teigė, kad opozicijos lyderio Nikanoro Melijos suėmimas sulauktų tarptautinio atsako ir galimai sankcijų.
Ž. Pavilionis sako keliantis ir kelsiantis politinės krizės Sakartvele klausimą tarptautiniu mastu, nes šiuo metu Sakartvelas „nėra didžiulių diskusijų Briuselyje ir Vašingtone objektas, bet mes turime padaryti, kad tai įvyktų“.
Jis taip pat teigė, kad būdamas konservatorius „kaip politikas, EPP (Europos liaudies partijos) šeimos narys, kaip Tėvynės sąjungos partietis negaliu leisti, kad mano šeimos narius suiminėtų ar šturmuotų jų būstines“.
„Nematyti bręstančios krizės Sakartvele, kuri gali baigtis įvairiai, tuo pat metu nematyti, kad Sakartvelui atsiveria galimybės gal net tapti NATO nare, ir kažkokios trečiosios jėgos daro viską, kad suskaldytų Sakartvelą, ir mums nebandyti suklijuoti tų dalių į vieną būtų neatleistina prabanga“, – teigė komiteto vadovas.
„Aš nesuprantu, kodėl gerbiamą premjerą turėtų žeisti žodžiai apie dialogą, apie tai, kad neturėtų būti politiniai oponentai sodinami į kalėjimą, kad negali būti teisėtvarkai politinio poveikio, tai priimtinos ES ir NATO politinės šeimos taisyklės. Jeigu kartvelai nori į Europą, tikrai manau, kad mano tokie žodžiai nieko neturėtų žeisti, ir aš tikiuosi, kad mes su valdančiaisiais dėl to sutarsime“, – kalbėjo konservatorius.
Jis pažymėjo vizitui į Sakartvelą gavęs Seimo valdybos leidimą, klausiamas, ar savo poziciją derinęs su Užsienio reikalų ministerija, teigė dėl savo vizito taręsis „su visais“. „Aš tariausi dėl to vizito su visais, gavau Seimo valdybos leidimą ir manau, kad tam tikra prasme maža Lietuva apgynė porai dienų demokratiją Sakartvele, nes nebuvo pasodintas opozicijos lyderis, nebuvo šturmu paimta opozicijos būstinė“, – pažymėjo Ž. Pavilionis.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis šiuo metu yra Briuselyje, kur vyko ES Užsienio reikalų taryba, ir jo komentaro BNS gauti nepavyko.
Sakartvele pastaruoju metu pagilėjo politinė krizė, kilusi po praėjusių metų parlamento rinkimų.
Sakartvelo policija antradienį sulaikė pagrindinį šalies opozicijos lyderį Nikanorą Meliją per specialiųjų pajėgų reidą jo partijos būstinėje, tikriausiai pagilinsiantį politinę krizę, besivystančią po pernai įvykusių ginčijamų rinkimų.
Tiesioginėje televizijos transliacijoje buvo matyti, kaip N. Melija, vadovaujantis eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurtam opoziciniam Vieningajam nacionaliniam judėjimui (VNJ), buvo ištemptas iš partijos būstinės.
Praeitą trečiadienį Tbilisio miesto teismas patenkino prokuratūros prašymą pakeisti N. Melijai skirtą kardomąją priemonę – užstatą – į suėmimą. VNJ lyderis atsisakė mokėti užstatą, pareiškęs, kad jam iškelta baudžiamoji byla, susijusi su 2019 metais vykusiomis antivyriausybinėmis demonstracijomis, yra „politinis persekiojimas“.
N. Melijai gresia iki devynerių metų nelaisvės, jei bus pripažintas kaltu dėl masinių neramumų organizavimo per tuos protestus.
Teismo sprendimas suimti N. Meliją praeitą savaitę privertė atsistatydinti ministrą pirmininką Georgijų Gachariją.
VNJ aktyvistai sakė žurnalistams, kad į jų partijos pastatą įsiveržusios policijos specialiosios pajėgos panaudojo ašarines dujas. Per šį reidą, kaip pranešama, keli opozicijos šalininkai buvo sužeisti.
Kaip matėsi televizijos „Mtavari“ transliacijoje, šimtai riaušių policijos pareigūnų taip pat ašarinėmis dujomis vaikė N. Melijos šalininkus ir visų opozicinių partijų lyderius, nuo praeito trečiadienio įkūrusius prie VNJ būstinės protestų stovyklą.