Bundanti gamta vilioja laisvalaikį leisti gryname ore. Tačiau čia tyko pavojus: erkės, platinančios pavojingą erkinį encefalitą, Laimo ir kitas ligas.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC) Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Biruta Zdanevičienė džiaugiasi atėjusiu pavasariu, tačiau ragina žmones nepamiršti, kad mėgavimąsi gamta gali sugadinti kraujasiurbės erkės.
"Dirvai įšilus iki septynių laipsnių į paviršių išlenda ir erkės. Daugelyje vietų žemė jau tiek įšilo, todėl sulaukiame pranešimų ir apie suaktyvėjusias erkes, - įspėjo B.Zdanevičienė, tačiau patikslino, kad ne visos erkės platina ligas. - Yra ir neužsikrėtusių parazitų, tačiau jų kasmet mažėja, nes ligų sukėlėjai nedingsta, o yra perduodami iš kartos į kartą."
Lietuvoje, anot VVSC specialistės, beveik neįmanoma rasti vietovių, kuriose šie parazitai nebūtų aptinkami. "Visos Baltijos valstybės yra paskelbtos endemine zona. Užsienio turistai įspėjami apie gresiantį pavojų užsikrėsti Laimo liga ir erkiniu encefalitu, todėl prieš vykdami būtinai skiepijasi", - teigė VVSC specialistė.
Geriausias būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito, be abejo, yra skiepai. "Tai nepigu, be to, skiepytis tenka nuolat, tačiau sveikata juk didžiausias turtas, - šypsojosi VVSC specialistė. - Nuo Laimo ligos, deja, skiepų nėra. Svarbiausia kuo anksčiau pašalinti įsisiurbusią erkę, mat užkratas perduodamas maždaug po 48 valandų."
Anot B.Zdanevičienės, net ir įsisegus infekuotai erkei šiomis ligomis nebūtinai užsikrečiama.
"Stebuklas yra paties organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo užkrato. Tai yra imunitetas. Todėl labai svarbu jį stiprinti - sveikai gyventi ir, žinoma, nesinervinti, - atskleidė B.Zdanevičienė ir patarė: - Džiaukitės gyvenimu šiandien, kad ir kaip sunku, o jei nepavyksta, pasakykite sau, kad rytoj gali būti blogiau."