Žemės ūkio ministerijoje pirmą savaitę besidarbuojančiai Giedrei Pupšytei – 24-eri. Ji paties ministro Andriaus Palionio sprendimu tapo jo patarėja, tik pačios G. Pupšytės teigimu, kol kas dar neaišku, kuriais klausimais. O žurnalistams kyla ir kitokių klausimų – dėl patarėjos patirties bei giminystės ryšių. G. Pupšytės tėvas – Šilutės rajono tarybos narys Arūnas Pupšys, „socialdarbietis“, kaip ir pats A. Palionis. Naujoji patarėja ginasi, esą tėvas jos įsidarbinimui neturėjo jokios įtakos.
„Sužinojusi, kad bus naujas ministras, susisiekiau, pateikiau savo kandidatūrą ir ministras įvertino, kad ta kandidatūra yra tinkama“, – sako ministro patarėja Giedrė Pupšytė.
G. Pupšytė įgijusi teisės magistro laipsnį, tačiau apie darbo patirtį, reikalingą norint patarinėti ministrui, kalba gan nenoriai:
„Esu dirbusi Lietuvos oro uostuose, ten dirbau teisininke, esu dirbusi advokatų kontoroje. Aš domiuosi politika labai seniai, netgi mokyklos laikais buvau mokinių tarybos pirmininke.“
Nedaugžodžiauja ir pats A. Palionis, tačiau pasirinkimu neabejoja:
„Jinai yra jauna ūkininkė, dalyvavusi programose, pasiūlymų ir idėjų, patikėkite, tikrai daug.“
Susisiekus su Arūnu Pupšiu, Šilutės rajono politikas tikina A. Palionio nė nepažįstantis, o dukrą giria:
„Jokio ryšio neturiu, žmogų iš matymo esu matęs ir tiek, daugiau jokio ryšio nėra. Jinai pati gan stipri, savarankiška mergina, mokslus jau baigusi, manau, patirties turi. Tikrai pagelbės ministrui kai kuriais klausimais, kurie pavesti jai dirbti, aš taip galvoju.“
G. Pupšytė – ne pirmoji „socialdarbiečių“ atžala, radusi šiltą vietą Žemės ūkio ministerijoje. Lygiai dvi savaites aukštą kanclerio postą čia užima Lina Zinkevičienė. O ji – kito „socialdarbiečio“ Rito Vaigino dukra. Tiesa, 30-metė L. Zinkevičienė ir pati priklauso šiai partijai.
„Ne tik dukra politiko, bet ir pati esu politikė, toje pačioje partijoj, kaip ir mano tėvas, esu nuo jos įsteigimo, esu viena steigėjų. Žinot, partijoj bendravimas vyksta, tai mano kandidatūra tiesiog buvo iškelta ir valdyboj patvirtinta“, – pasakoja kanclerė Lina Zinkevičienė.
Tiek G. Pupšytės, tiek L. Zinkevičienės postai priklauso ne valstybės tarnautojų, o politinio pasitikėjimo kategorijoms, taigi konkursų į šias pareigas nereikia, ministras į šiuos postus gali parinkti ką nori. Teisinį išsilavinimą įsigijusi L. Zinkevičienė iki šiol penkerius metus dirbo ministerijai pavaldžiose įstaigose. Skirtingai nei G. Pupšytė, L. Zinkevičienė neneigia, kad priklausymas „socialdarbiečiams“ galėjo palengvinti kelią į ministeriją:
„Manau, buvo atsižvelgta, kadangi ministras buvo apie mane nuomonę susidaręs, susirinkęs informaciją iš partijos bičiulių. Greičiausiai reikėjo patikimo, atsakingo žmogaus, turinčio patirties šitoje srityje. Manau, taip, per partiją ir sužinojo, kad aš tokia esu.“
Beje, labai nedaug trūko, kad dar aukštesnes – viceministro – pareigas čia būtų užėmęs dar vieno „socialdarbiečio“, Seimo nario Petro Čimbaro sūnus Modestas. Tačiau 24-erių jaunuolio kelionė ministerijos kabineto link baigėsi paviešinus šias jo paties socialiniame tinkle įkeltas nuotraukas, kuriose jis pozuoja su gumine moterimi ir nemažai laipsnių turinčia žemės ūkio produkcija. Kilus ažiotažui A. Palionis nusprendė, kad Modestui Čimbarui ministerijoje – kol kas ne vieta. Tačiau A. Palionis ginasi, kad pavaldinių pasirinkimui partija įtakos neturi:
„Aš nevertinu – bendrapartiečių, ne bendrapartiečių. Aš vertinu žmones pagal kompetenciją. Kažkodėl tų žmonių, kurie nesusiję su partija, jūs net nepastebit.“
Oponentai rėžia, kad ministerija jau tampa „socialdarbiečių“ atžalų įdarbinimo tarnyba.
„Jeigu ši Vyriausybė deklaravo, pabrėžiu – deklaravo, o realybėj sunkiai sekėsi – kad bus profesionalų Vyriausybė, tai niekad iš partiečių, kokia būtų kvalifikacija, sunku tikėt, kad bus patys geriausi specialistai“, – mano konservatorius Kazys Starkevičius.
Beje, chaosui dėl pačios ministerijos perkėlimo į Kauną pabaiga – sunkiai matyti. Ironiška – A. Palionis vadinamojoje „veidrodinėje“ ministerijoje jau turi net kabinetą, tačiau pats keltis čia neketina. Šią savaitę pasklido žinia, kad ministerija liks Vilniuje, tiesa, dalis darbuotojų galimai ir toliau plušės Kaune. Nors R. Karbauskis tvirtina, kad ministerijos perkėlimas – politinis sprendimas ir sostinėje jos turi nelikti.
„Diskusija bus ir su žmonėmis, nes jie ir dalyvaudami konkursuose turėjo savo lūkesčių, jei skyrius čia dings, ar jie sutiks į kitą skyrių, kuris čia bus, dirbt, ar sutiks į Vilnių važiuot dirbt“, – kalbėjo A. Palionis.
Galutinį sprendimą A. Palionis dabar jau žada lapkričio pabaigoje.