• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienais metais vis daugiau tautiečių pasirenka ne šiltųjų kraštų kryptis, tačiau keliauja į ten, kur šalta, krinta snaigės, pučia atšiaurus vėjas, juos supa didingi kalnai su nuostabiais panoraminiais vaizdais. Vieni renkasi Alpes, kiti Tatrus, tretiems užtenka nuotykių kaimyninėse šalyse ar Lietuvoje įkurtuose slidinėjimo centruose. Kad ir kur mėgautumėtės žiemos pramogomis, pradedantiesiems slidininkams gali praversti keletas praktiškų patarimų, kuriuos ir pateikiame.

REKLAMA
REKLAMA

Apranga

Slidininkams rekomenduojama vilkėti specialią striukę ir kelnes, pasiūtas iš sintetinio audinio, kuris pralaidus orui, tačiau tuo pačiu apsaugo nuo vėjo bei ne taip greitai sudrėksta ir peršlampa. Apatinius drabužius taip pat reikėtų rinktis ne bet kokius. Rekomenduojama vilkėti marškinėlius ilgomis rankovėmis bei apatines kelnes, kurios pasiūtos iš specialios tamprios medžiagos, sugeriančios prakaitą. Esant žvarbiam orui patartina apsirengti dar šilčiau, tačiau visi drabužiai turi būtinai būti pralaidūs orui ir laisvi, kad nevaržytų judesių. Nerekomenduojama vilkėti drabužių iš medvilnės – jie greitai sušlampa, išlaiko drėgmę, o tai padidina riziką susirgti.

REKLAMA

Be pirštinių kalnuose būti ne valia – jos turi būti neperšlampamos. Kojines siūloma užsidėti tokias, kurių sudėtyje yra daugiau poliakrino, poliamido, galima ir vilnones, turinčias elastano. Nepamirškite kepurės bei specialių akinių, kurie apsaugos akis nuo saulės spindulių, vėjo ir be abejo – sniego. Slidinėjimo batai taip pat turėtų būti specialūs, tačiau jeigu neturite – juos galite išsinuomoti. Batai būtinai turi būti nei per maži ir nei per dideli!

REKLAMA
REKLAMA

Apsauga

Slidinėjimas – ekstremalus sportas, todėl susižalojimo rizika yra gana didelė. Pradedantieji slidinėti turėtų „nespjauti“ į apsaugas, kurios sumažins susižalojimo tikimybę. Daugiausia pasitaikančių traumų slidinėjant – susimušimai, išsinarinimai, rečiau – lūžiai ir rimtesnės traumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad sumažintumėte traumos riziką galima užsidėti kelių, riešų, alkūnių apsaugas, kurios krentant sušvelnins smūgį ir sumažins išsinarinimo tikimybę. Apsauginė liemenė – apsaugos nugarą, krūtinę, šonkaulius. Tokia liemenė netrukdo laisvai judėti, svarbiausia išsirinkti tinkamą dydį. Nepamirškite užsidėti apsauginio šalmo, kurio paskirtis apsaugoti galvą – pažeidžiamiausią kūno dalį. Šalmas pradedantiesiems rekomenduojamas, o vaikams – privalomas.

REKLAMA

Slidinėjimo įranga

Yra ne vienas kriterijus pagal kurį reikia išsirinkti slides. Jos turi būti parinktos pagal gebėjimus slidinėti, slidininko ūgį bei svorį. Viena pagrindinių sąlygų – slidės turėtų būti 10-20 cm trumpesnės už slidininko ūgį. Šia taisykle turėtų pasinaudoti visi pradedantieji, kadangi tokias slides yra lengviau valdyti, paprasčiau atlikti posūkius. Ilgesnes slides renkasi pažengusieji, mėgstantys didelį greitį su ilgais posūkiais. Slidžių apkaustai yra pritaikomi pagal slidininko svorį ir jo įgūdžius. Dar vienas svarbus kriterijus renkantis slides – jų kietumas. Pradedantiesiems rekomenduojama nuomotis arba pirkti minkštesnes slides, kurios palengvina posūkius, tačiau nereikia pamiršti, kad čiuoždami didesniu greičiu galite jausti vibraciją, trūkti stabilumo, todėl rekomenduojama būti atsargiems. Kietesnes slides renkasi patyrę, kurios trasoje yra stabilesnės.

REKLAMA

Slidinėjant neapseisite be lazdų, Jos turi būti patvarios, lengvos, turi turėti kilpeles riešams. Lazdas reikia pasirinkti pagal savo ūgį.

Trasos pasirinkimas

Turbūt net nekils noras pradedančiajam slidininkui čiuožti nuo raudonos ar juodos trasos, kurios pagal klasifikaciją yra vienos sudėtingiausių. Pradedančiajam visada rekomenduotina apšilti „varlynuke“, tokios trasos paprastai žymimos žalia spalva. Tai nesudėtingos, trumpos ir plačios trasos, kuriose slidininkai gali slysti tiesiai neišvystydami didelio greičio, o kai kuriose vietose gali reikėti net pasistumti lazdomis. Tiesa, ne visuose kurortuose galima rasti žaliąsias trasas. Tokių nebūna Austrijos ir Italijos slidinėjimo centruose – jos sujungtos su vidutinio sudėtingumo trasomis, kurios žymimos mėlyna spalva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikata

Jeigu nesportuojate ir vieną dieną atvykstate į slidinėjimo kurortą, pasiimate slides ir bent pusė dienos laiką leidžiate ant kalnų – kitą dieną raumenų skausmas garantuotas. Taip raumenys reaguoja į per didelį fizinį krūvį. Pradedantiesiems rekomenduojama pirmosiomis dienomis nepersistengti – slidinėti valandą – dvi, kiekvieną kitą dieną vis pridedant po valandą.

REKLAMA

Stenkitės kvėpuoti per nosį – prieš patenkant į plaučius oras sušyla, o kvėpuojant per burną, plaučius oras pasiekia šaltas, taip iškyla grėsmė susirgti bronchitu arba angina.

Į kišenę nepamirškite įsidėti vazelino, kuris jūsų lūpas apsaugos nuo atšiauraus vėjo – taip išvengsite sutrūkinėjimų ar net pūslelinės. Slidinėjant aukštai kalnuose, kai šviečia saulė, patartina veidą išsitepti kremu nuo saulės, kuris neleis nudegti odai.

REKLAMA

„Skipass“

Tai abonementas, leidžiantis už tam tikrą mokestį, tam tikram laikui, nevaržomai naudotis keltuvais. Perkant slidinėjimo keliones iš kelionių agentūrų patartina pasidomėti ar į kelionės kainą yra įtrauktas šis slidinėjimo pasas. Jų kaina kiekviename slidinėjimo kurorte skiriasi, tačiau perkant atkreipkite dėmesį į galimas nuolaidas. Vaikams, senjorams, šeimoms ar grupelėms yra taikomos įvairios nuolaidos, kurios leidžia sutaupyti. Slidinėjimo pasas gali kainuoti mažiau ir pradedantiesiems, kurie neketina išbandyti visų kurorte esančių trasų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų