Tinkama burnos higiena
Dantys turėtų būti valomi bent du kartus per parą, maždaug po 2 minutes. Skaičiuoti laiką gali padėti mažas smėlio laikrodis. Dantis patariama valyti švelniai, o dantų linija ir dantenos turi liestis su dantų šepetėlio šereliais.
Beje, valyti reikia ne tik pačius dantis, bet ir liežuvį, vidines skuosto puses ir kitas pasiekiamas burnos ertmės vietas. Dauguma dantų šepetėlių turi specialius šiam valymui skirtus paviršius, kuriuos galima rasti ant kitos šepetėlio galvutės pusės.
Kokias priemones pasirinkti?
Geriausia rinktis minkštus dantų šepetėlius, kurie nepažeistų burnos gleivinės. Kieti dantų šepetėliai ir stiprus emalio trynimas gali sukelti audinių pažeidimus, dantų jautrumą, dantenų recesiją. Taip pat vertėtų rinktis kuo kokybiškesnę dantų pastą ir atminti, kad didelė kaina ne visuomet reiškia ir gerą sudėtį.
Mitybos svarba dantims tokia pati didelė, kaip ir higienos
Saldžių produktų vartojimo apribojimas – tiesiausias kelias į sveikesnius dantis. Ypatingai daug žalos daro saldūs užkandžiai, kurių dalelės yra labai kibios ir lengvai lenda į tarpdančius. Puikus tokio dantis žalojančio užkandžio pavyzdys – saldžios kukurūzų lazdelės ar daug cukraus turintys batonėliai. Geriau juos keisti į daržoves ar riešutus.
Taip pat vertėtų atsisakyti saldžių gaiviųjų gėrimų, alkoholio, tabako ir apriboti kavos suvartojimo kiekį. Jei kava ir raudonas vynas pakeičia dantų emalio spalvą, tai gaivieji gėrimai gali prisidėti prie greičiau besivystančio karieso, o tabako rūkymas yra viena pagrindinių burnos vėžio priežasčių.
Burnos opelės – ką daryti?
Dauguma pacientų bent kartą gyvenime yra susidūrę su burnos gleivinės opomis. Tokios žaizdelės gali susiformuoti dėl paprasčiausio mechaninio pažeidimo dantų šepetėliu ar nusideginimo karštu maistu. Kai kuriais atvejais toks burnos žaizdelių susiformavimas susijęs ir su netinkamai parinktomis burnos higienos priemonėmis – jas gali sukelti stiprūs alkoholiniai burnos skalavimo skysčiai ar agresyvių putokšlių turinčios dantų pastos. Nedidelės pavienės opelės gali užgyti savaime.
Vis dėlto, jos gali sukelti didelį diskomforto jausmą ir gyti gana lėtai. Tuomet gali būti naudingos tam tikros medicinos priemonės, kurios palengvina ir skatina skausmingų aftų ir nedidelių burnos žaizdelių gijimą. Jei žaizdelės negyja ilgiau, kaip 2 savaites ir (arba) jų daugėja, tuomet patariama kreiptis į gydytoją odontologą.