Neseniai Maskvos valdžia pareiškė, jog šiame mieste, besiruošiančiame tapti pasaulio finansų sostine, gatvių pavadinimai bus rašomi ne tik rusiškai, bet ir angliškai.
“Dvikalbiais” turėtų tapti ir kelio ženklai bei pranešimai metro. Tai, žinoma - graži pradžia. Tačiau kol kas turistui Maskvoje tenka šiek tiek pakovoti. Prisitaikyti (ar bent jau smarkiai nenustebti) brangiausiame pasaulio mieste gali padėti kelios paprastos taisyklės, parašytos pačių rusų. Kai kas lietuvaičiams tikrai nėra nauja. Tačiau prisiminti verta.
1. Jei parduotuvėje už kasos stovintis žmogus nesisveikina, o rūškanas rausiasi kasoje nereaguodamas į jus, nereiškia, jog vyksta apiplėšimas, ar pardavėjas nemėgsta turistų. Įprastas elgesys su turistu yra ignoravimas bei pagarbi tyla. Nesirūpinkite - jei pardavėjui kas nors nepatiks – apie tai jūs sužinosite išsyk.
2. Jei turistas ruošiasi nusipirkti ką nors toliau nuo centro esančioje parduotuvėje, jam derėtų prisiminti, jog kalba (ne rusų) čia nepadės. Paprasčiausiais gestais jūs galite nurodyti norimą prekę, o pirštais jums bus parodyta kaina. Turtinga Šekspyro kalba čia nevertinama, tačiau atpažįstama. Prancūzams, ispanams ar italams neverta tikėtis net to.
3. Atvykę į Šeremetjevo ar Domodedovo oro uostus taksi verčiau užsisakykite telefonu arba į Maskvą vykite „Aeroekspresu“.
4. Tačiau taksi „pagautos“ Savelovkaja ar Paveletskio stotyse kainuos kelis kartus daugiau nei telefonu iškviestos į oro uostą.
5. Bilietai į metro parduodami tik pačiame metro. Pamiškite spaudos kioskus ar tabako parduotuves. Metro – atskiras miestas, valdomas savųjų cerberių. Čia nėra bilietų dienai, savaitei ar kelioms dienoms. Kiekviena kelionė perkama atskirai, tačiau egzistuoja bilietai į 5-10-20 kelionių. Karta per savaitę prie transporto kasų susirenka dėl ko nors protestuojančių keleivių minia. Jei pataikėte tuo metu – neabejokite, bilietų nusipirkti šansų beveik nėra.
6. Syki nusileidę, metro galite važinėtis tiek, kiek norite - Maskvos požemiai tikrai įspūdingi. Be to, čia galima ir maitintis – kioskeliuose rasite visko nuo burritų iki mėsainių ir Pepsi-colos. Kai kur – netgi tirpios, beveik pakenčiamo skonio kavos. Tačiau tualetų nėra. Beje, jei pasimesite ir prireiks informacijos – mėlynai – raudonos kolonos su ženklu „i“ „atsišaukia“ tik rusiškai.
7. Bilietėlį autobusui, tramvajui ar troleibusui galėsite nusipirkti iš vairuotojo (kuris greičiausiai neturės grąžos) arba oranžiniame kioskelyje greta stotelės. Jeigu jis bus atidarytas. Nuspėti darbo valandų nepavyksta ir daugeliui Maskvos gyventojų.
8. Į autobusus lipama per priekines duris. Pasistenkite laikytis šios taisyklės, net jei ten brausis pusė miesto.
9. Taip, degant žaliai šviesai Maskvoje pėsčiuosius praleidžia. Tačiau baudos dėl sužalojimų vis dar nėra tokios didelės, jog vairuotojai apie tai susimastytų. Be to, plačiose gatvėse, tuo pat metu sustoja ne visi vairuotojai, tad verčiau rinkitės požemines perėjas, kuriose galimybės būti nutrenktam mašinos yra minimalios. Tačiau (prisiminkite) nelygios nuliui.
10. Griežtai nerekomenduotina eiti per gatvę ten, kur nėra šviesoforo, net jeigu ir yra padaryta pėsčiųjų perėja. Trys iš dešimties vairuotojų tikrai pavėluos pamatyti pėstyjį. Jau verčiau žaisti rusišką ruletę.
11. Turistai moka už įėjimus į muziejus daugiau. Tai normalu ir išlikę nuo sovietinių laikų, kuomet plėšti pinigus iš turtingų kapitalistų socializmo labui buvo įprasta. Socializmo nebeliko, o plėšiama ir toliau - įprasta Rusijai situacija.
12. Eidami pasigrožėti Raudonąja aikšte, būtinai pasiimkite pasą bei dokumentus, patvirtinančius, jog esate prisiregistravęs viešbutyje. O daug pinigų geriau nesinešti. Kitaip draugiškas pareigūnas gali nuspręsti, jog už „trūkstamus“ dokumentus turite susimokėti.
13. Nepamirškite išvykdami pasakyti, jog išvykstate, ir nenustebkite, jei tarnautojai norės patikrinti, ar kambaryje viskas gerai. Jūs esate tuo suinteresuotas – mat jei kas nutiks nuo to laiko, kai jūs išsiregistravote iki ateinant kambarinei – nuostoliai bus nuskaičiuoti nuo jūsų kredito kortelės.