„Būtent Pasvalyje subrendau, čia formavosi mano asmenybė. Iki šiol jaučiu stiprų emocinį ryšį šiam miestui. Supažindindamas Simutę su Pasvaliu, aprodžiau jai savo ypatingąsias vieteles. Tiesa, jos priklauso tik man – nėra įtrauktos į jokius turistinius žemėlapius“, – šypsosi J.Nainys.
Ilgiau kamantinėjamas nostalgiškai prasitaria apie Ąžuolpamūšės piliakalnį. „Tai tikrai dėmesio vertas objektas. II tūkstantmečio pradžioje ant piliakalnio stovėjo žiemgalių pilis, – intriguoja J.Nainys ir sentimentaliai atsidūsta. – Dažnai ten vykdavome su skautais ir klasės draugais. Kūrendavome laužus, piknikaudavome ir netgi organizuodavome šokius. Esame ridenę ir margučius.“
Žagarės festivalis: „Tai yra vau!”
Prakalbus apie šokius J.Nainio balsas dar labiau pagyvėja, juk muzika – jo stichija.
Todėl muzikinių renginių gerbėjus jis nepraleidžia progos pakviesti į Žagarės vyšnių festivalį, šiemet vyksiantį liepos 14–16 dienomis. Tradicinis, triukšmingas, įvairiaspalvis, pakvipęs vyšnių uogų aromatu – festivalis kasmet garsina Žagarę ir visą kraštą.
Vyšnių turgus, įvairios sportinės varžybos, kaliausės, koncertinė programa – neatsiejami Žagarės vyšnių festivalio akcentai, džiuginsiantys jo dalyvius ir šiemet. O ir pačiame dvare netrūks kultūrinių renginių, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, istorikas Alfredas Bumblauskas ir gamtininkas Saliamonas Paltanavičius kvies diskutuoti tema „Žagarė buvo, bet ar bus“.
„Tai – be galo šviesus ir pozityvus susibūrimas, į kurį suguža ne tik visa Lietuva, bet ir kaimynai latviai ir dar daug svečių iš kitų užsienio šalių. Festivalyje grosime jau ne pirmus metus. Pirmąkart, berods 2014-aisias, jame dalyvavau vienas. Žinote tą jausmą, kai važiuoji nežinia kur, o patenki į kai ką nerealaus – 30 tūkst. žmonių minią. Tai yra vau! Likau priblokštas ir nuo tada koncertuojame kasmet“, – susižavėjimą lieja J.Nainys.
Smegduobės: ir baisu, ir įspūdinga
Pasvalio apylinkių žvalgytuvėms jis rekomenduoja skirti net ne vieną dieną. Ko tikėtis?
„Pirmiausia ypatingo kraštovaizdžio, juk Pasvalys – smegduobių kraštas. Mane vaikystėje jomis gąsdindavo. Gyvendavau baime, kad mūsų namas prapuls, – šypsosi pašnekovas. – Prie pat mano namų yra toks Žilvyčių kalnelis. Jis susidarė dėl smegduobių. Vaikystėje su draugais ten su slidėmis čiuoždavome. Dabar ten įkurtas Smegduobių parkas: vyksta įvairūs renginiai, galima pasivažinėti dviračiais, riedučiais – nereali jaunimo susibūrimo vieta.“
Krepšinio aistra nuves į Joniškį
Pasvalys ir jo regionas J.Nainiui asocijuojasi dar su dviem dalykais – bitėmis ir krepšiniu: „Tėtis buvo Šiaurės Lietuvos bitininkų pirmininkas. Vaikystėje regėjau įvairius medaus sukimo aparatus. Kalbant apie sportą, Pasvalys turi krepšinio komandą, puikią areną, todėl mėgstantys sportą sezono metu gali pažiūrėti aukšto lygio rungtynių.“
Maža to, krepšinio aistruolių kelias neabejotinai turėtų nuvingiuoti net iki Joniškio, kur veikia pirmasis Lietuvoje Krepšinio muziejus. Jame ne tik Lietuvos ir pasaulio krepšinio pradžios atributika, bet ir Arvydo Sabonio, Šarūno Marčiulionio, Valdemaro Chomičiaus, Rimo Kurtinaičio, Aurelijaus Žukausko, Roberto Javtoko sportiniai marškinėliai bei bateliai su autografais.
Keliaus po pasaulį? Ne – po Lietuvą!
Apie savo gimtinę J.Nainys žino nemažai, tačiau atsidūsta – turbūt nepakankamai. Batsiuvys be batų?
„Visiška teisybė! – energingai pritaria. – Kartais jaučiu garbės skolą pačiam sau. Žinote, kaip būna: nuvažiuoji į užsienį, apsistoji pas vietinius, tačiau ne jie tau, o tu jiems pristatai miesto įžymybes. Apie kai kurias lankytinas vietas jie net girdėję nebūna.“
Užtat J. Nainys džiaugiasi, kad kasmet Lietuvoje populiarėja vietos turizmas. „Apie karjeros pabaigą neseniai paskelbusio krepšininko savo bendraamžio Martyno Pociaus paklausiau, ką veiks. Turbūt keliaus po pasaulį? Sako: „Ne, po Lietuvą. Esu tiek visko matęs, kad norisi pažinti Lietuvą.“ Tai privertė susimąstyti: iš tikrųjų kartais gal net nereikia išankstinio pasiruošimo. Sėdi į automobilį ir važiuoji, kad ir be žemėlapio – kliauniesi savo nuojauta.“
Rekomendacijos – už dyką
Tiems, kas kelionėms mėgsta ruoštis iš anksto ir susigundys pasidairyti būtent po Pasvalio regioną, J.Nainys rekomenduoja aplankyti:
Joniškėlio dvarą ir parką Pasvalio rajone. Apie Joniškėlio dvarą, kuris pagal dvarininko Karpio užgaidą buvo vadinamas Johaniškėliu, mat jo pirmoji žmona buvo Johana, sklando daugybė legendų. Kodėl bažnyčios pastatas karsto formos? Kodėl dvare naktimis vaikšto Karpio vaiduoklis? Atsakymai į šiuos ir daugybę kitų intriguojančių klausimų laukia Joniškėlio krašto muziejaus parengtoje pažintinėje programoje „Naktis Karpio dvare“. Ekskursija ypač tinka naktibaldoms, mat organizuojama tik tamsiuoju paros metu.
Raubonių vandens malūną ir vilnų karšyklą. Raubonių kaimui pasisekė: išlikę senas vandens malūnas ir vilnos karšykla įsitaisę gražiame slėnyje. Lankytojams čia ne tik pasakojama, bet ir autentiškomis mašinomis demonstruojama, kaip gimsta iš vilnos siūlas. Raubonietės iš vilnos velia šlepetes, pirštines, riešines, skraistes, šalikus ir papuošalus.
Tačiau jos ne tik puikios amatininkės, bet ir apsukrios šeimininkės, kurios svečių neišleidžia tuščiais pilvais, juk Pasvalio kraštas garsėja kulinariniu paveldu – virtiniais. Raubonių moterys moka pagaminti virtinius su skirtingais įdarais: mėsa, bulvėmis ir lašinukais, varške, varške ir morkomis, grybais. Virtiniai skirtingai užlankstomi, kad nesusimaišytų puode.
„Uošvienės liežuvį“. Ar žinote, kaip jis atrodo? Jei ne, teks atvykti į Kupiškį, kur ir plyti ši sala. Ši rekomendacija ypač aktuali aktyvaus sporto ir judraus laisvalaikio mėgėjams, mat salą galima patogiai apvažiuoti dviračiais, siūlomi net keli maršrutai. Vandens pramogų mėgėjams po Kupiškio marias siūloma paplaukioti su vandens dviračiais ar laivu katamaranu, išbandyti jėgas vandenlenčių parke.
Lietuvos gamta, kultūra, žmonės, maistas – visi dėmesio verti objektai vienoje vietoje. Spausk ir sek mus
Rubrika yra inicijuota Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos ir finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.